Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Sekrete Te Kuranit - Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj

Shko tek materiali

 • 6 Faqe +
 • 1
 • 2
 • 3
 • E Fundit »
 • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
 • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim

Sekrete Te Kuranit Vlerėso diskutimin: -----

#1 Anėtar jo nė linjė   KONTI 

 • KAVALJON
 • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
 • Grupi: Zv.Admin
 • Postime: 1.212
 • Regjistruar mė : 03-qershor 04
 • Interests:Zoti nuk e ndryshon gjendjen e nje populli , deri sa ata te ndryshojne veten e tyre ....
 • Gender:Male
 • Reputacioni: 76
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 18 maj 2005 - 03:16 MD

  Allahu i pėrgjigjet lutjes sė secilit lutės
  Allahu e rritė bekimin e Tij mbi ata qė janė mirėnjohės
  Sekretet e besimit nė fatin e njėriut dhe vendosja e besimit nė Allahun
  Nė ēdo ngjarje ka tė mira
  Nė ēdo vėshtirėsi ka lehtėsime
  Allahu turbullon tė kuptuarit e jobesimtarėve
  Allahu shpėrndan kuptim nė ata qė i frikohen Atij
  Ata qė bėjnė mirė gjejnė mirėsi
  Nė fytyrat e besimtarėve ka shkėlqim, ndėrsa nė fytyrat e jobesimtarėve
  ka turprim
  Sekreti qė Allahu i fshin punėt e kėqija
  Qėllimi i shenjėt nė shpenzimin nė rrugėn e Allahut
  Efekti i punėve tė mira dhe fjalėve tė mira
  Sekreti qė Allahu i pajisė njerėzit me vend
  Allahu sigurisht i ndihmon atyre tė cilėt e ndihmojnė fenė e tij
  Pėrēarjet shkaktojnė humbjen e fuqisė
  Vetėm nė pėrkujtimin e Allahut zemrat gjejnė kėnaqėsi
  Dredhia e djallit ėshtė e dobėt
  Dėgjimi i shumicės e largon njėriun nga udha e drejtė
  Sekretet nė zgjerimin dhe zvoglimin e bekimeve
  Bindja ndaj tė dėrguarit ėshtė bindje ndaj Allahut
  Njė numėr i vogėl i besimtarėve mund ta mposht shumicėn jobesimtare
  Jeta e kėsaj bote ėshtė nė fakt shumė e shkurtėr
  Allahu e bėnė fenė e Tij mė tė lartė kur ndonjėri e adhuron vetėm atė
  Nė zemrat e jobesimtarėve Allahu hedh frikė
  Urtėsia dhe fjalimet bindėse janė bekime nga Allahu
  Njėriu gjithashtu do tė pėrgjigjet pėr mendimet dhe qėllimet e tij
  Allahu ėshtė Ai i Cili vendos dashurinė nė zemėrat e njerėzve
  Vdekja e besimtarėve dhe jobesimtarėve nuk do tė jetė e njėjtė
  Lutja e largon njėriun nga e keqja
  Ata qė janė mbytur nė rrugen e Allahut nuk janė tė vdekur
  Allahu ėshtė Dhuruesi i nderit
  Sekretet e zbulimit tė rrugės sė drejtė
  Uni (epshi) i njėriut urdhėron punė tė kėqija
  Sekretet e begatisė dhe pasurisė tė caktuara pėr njėrėzit
  Sekreti se pse Allahu nuk i dėnon menjėherė jobesimtarėt
  Pėrfundim
  Keqkuptimet e evulicionit
  Shėnime
  PARATHĖNIE
  (INTRODUCTION)


  Ka shumė njerėz te cilėt nuk besojnė nė Kur’an pavarsisht nga pretendimet e tyre se janė besimtar te vertetė. Ata e kalojnė jetėn e tyre duke u kapur pėr iluzione dhe e jetojnė jeten e tyre me kundėrshtime dhe pamjaftueshmeri, refuzojnė te pranojnė se Kur’ani ėshtė udhėrrefues i tyre. Sidoqoftė vetėm Kur’ani parashikon njė jetė kohore me dituri tė vėrtetė pėr ēdo pėrson dhe pėrmban fshehtsitė e krijesės sė Allahut nė formen e tij tė vėrtetė dhe te pastėr. Ēfarėdo pjese informative e cila nuk ėshtė e bazuar nė Kur’an ėshtė e kundėrshtueshme, dhe prandaj ėshtė njė mashtrim dhe njė shpresė e kotė. Prandaj ata te cilėt nuk mbėshtetėn nė Kur’an jetojnė ne mashtrim. Nė ahiret ata do tė dėnohen me ndėshkim tė pėrjetshėm.
  Ne Kur’an pėrveē lutjeve, udhrimeve, ndalimeve dhe standardeve te larta te moralit, Allahu i njofton njėrzit me shumė fshehtėsi. Keto janė fshehtėsi me tė vėrtetė tė rėndsishme, dhe njė sy i vemendshėm mund t’i dėshmoi kėto gjatė gjithė jetės se tij. Kur’ani ėshtė burimi i vetem i fshehtėsive pėr tė gjithė njerėzit, sado inteligjent, tė shkolluar apo tė mprehet tė jenė, kurrė nuk do te shpresojnė me gjet ndokund tjeter.
  Pėrderisa disa njėrz nuk mund tė shohin, ndersa tė tjerėt kanė kuptuar disa porosi te fshehta nė Kur’an, ėshtė edhe njė nga fshehtėsitė e krijuara tė Allahut. Ata tė cilėt nuk i kerkojnė kėto fshehtėsi te shpallura nė Kur’an, jetojnė nė ankth dhe veshtirsi. Pėr shkak te ironis ata kurrė nuk do ta kuptojnė se pse jetojnė nė kėsi ankthi. Nė anėn tjetėr, ata tė cilėt mesojnė pėr kėto fshehtėsi tė Kur’anit, e bejnė njė jetė tė lehtė dhe tė lumtur
  Kjo ėshtė pėr arsye se Kur’ani ėshtė i qartė, i lehtė dhe mjaft i hapur pėr tu kuptuar nga ēdokush. Ne Kur’an Allahu thotė:

  O ju njėrėz, juve ju erdhi nga Allahu juaj argument dhe Ne ju zbritėm dritė tė qartė.Ata qė i besuan All-llahut dhe iu pėrmbajtėn Atij (librit tė Tij), Ai do t’i fusė nė mėshirėn (Xhennetin) e Tij dhe do t’i gradojė e do t’i udhėzojė pėr nė rrugė tė drejtė. (Nisa:174-175)

  Megjithate shumica e njerėzve, pavarsisht nga aftėsia pėr tė zgjedhur problemet mė tė komplikuara, kuptimin dhe vendosjen e filozofive mė tė mistershme dhe ma tė dykuptimshme nė praktikė, deshtojnė tė kuptojnė thjeshtėsinė dhe qartėsin e Kur’anit. Sikur qė ky liber shpjegon, kjo nė vetveten ėshtė edhe njė misterie e rėndsishme. Nga pamundėsia tė kuptojnė shpejtsinė natyrore tė jetės nė kėte botė tė pėrkohshme. Kėta njerėz shkojnė pėr ēdo ditė mė afėr vdekjes se pashmangshme. Fshehtėsitė nė Kur’an janė sherim pėr besimtarėt pėrderisa ata mposhtin jobesimtarėt nė dyluftim, nė tė dy jetrat nė kėtė dhe nė ahiret. Allahu e shpall kėtė fakt nė ajetin vijues:

  Ne tė shpallim Kur’anin qė ėshtė shėrim pėr besimtarėt, kurse jobesimtarėve nuk u dhuron tjetėr pėrpos dėshprim. (al-Isra': 82)

  Ky libėr shqyrton disa mesime tė lidhura me ajetet qė Allahu u a ka shpallur njerėzimit sikur njė fshehtėsi. Kur njė pėrson i lexon kėto ajete, dhe kur vemendja e tij ėshtė e pėrqendruar, ai duhet tė pėrpiqėt tė zbuloi qėllimin e fshehtėsis nė ngjarjet dhe tė vlersoi gjithēka nė dritėn e Kur’anit. Atėhere, njerėzit do tė kuptojnė me entuziazem sė fshehtėsitė e Kur’anit kontrollojnė jetrat e tyre dhe tė tjerėve sikur janė ata.
  Prej momentit qė ndokush zgjohet nė mėngjes, manifestimet e fshehtėsive tė shpallura nga Allahu mund tė shihen. Tė vij tė ky pėrfundim; ai vetėm duhet tė jetė i kujdesėshėm, tė kthehet tė Allahu dhe tė mendoi. Atėhere, ai do tė kuptoi se jeta e tij nuk ėshtė e varur nga kurrfarrė ligjesh qė njerėzit pamenduar adoptojnė dhe se autoritet tė vetme dhe ligje tė vlefshme janė ligjet e Allahut. Kjo ėshtė njė fshehtėsis shumė e rendsishme. Atje nuk ka asnjė te mirė nė shumicen e ligjeve dhe praktikave tė cilat shumica e njerėzve i kanė pranuar si tė vertetat dhe tė pėrfunduara. Si fakt thelbsor, kėta njerėz janė shumė te zhgenjyer. E verteta ėshtė ajo qė ėshtė shpallur nė Kur’an. Ēdokush qė e lexon Kur’anin sinqėrisht, vlerson ngjarjet nė dritėn e Kur’anit dhe tė besimit, dhe jeton si pėrkrahes i Allahut, do t’i shohė kjartėsisht kėto fshehtėsi. Kjo do ta dėrgon tė njė kuptim mė i mire se Allahu ėshtė i Vetmi i Cili mban kontrollin pėr ēdo krijesė, pėr ēdo shpirt dhe ēdo mendim. Siē thotė Allahu nė ajetet nė vijim:

  Ne do t’u bėjmė atyre tė mundshme qė tė shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre deri qė t’u bėhet e qartė se ai (Kur’ani) ėshtė i vėrtetė. A nuk mjafton qė Allahu yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė? Vini re! Ata janė nė dyshim pėr takimin me Allahun e tyre (me botėn tjetėr), e ta dini se Ai ka pėrfshirė me dijen e vet ēdo send. (fussile 53-54)


  ALLAHU I PĖRGJIGJET LUTJES SE
  SECILIT LUTĖS
  (GOD ANSWERS EVERYONE'S PRAYERS)

  Allahu, i Gjithfuqishmi, i Mėshirshmi dhe Mėshiruesi, shpalli ne Kur’an se Ai ėshtė pranė njeriut dhe do tė ju pėrgjigjet njerzėve kur ata i luten Atij. Njė prej ajeteve tė shpallura ėshtė:

  E kur robėt e Mi tė pyesin ty pėr Mua, Unė jam afėr, i pėrgjigjem lutjes kur lutėsi mė lutet, pra pėr tė qėnė ata drejt tė udhėzuar, le tė mė pėrgjigjen ata Mua dhe le tė mė besojnė Mua. (bekare: 186)

  Siē u tha nė ajetin e mėsipėrm, Allahu ėshtė pranė ēdonjėrit, Ai ka dijeni pėr dėshirat e ēdonjėrit, ndjenjat, mendimet, ēdo fjalė tė shprehur, dhe ēdo gjė tė pėrshpėritur, bile edhe ēfarė ėshtė e fshehur thell nė mendjet e ēdonjėrit. Si pasoj e kėsaj, Allahu dėgjon dhe din pėr ēdo njėri i cili i kthehet Atij dhe i lutet Atij. Kjo ėshtė bekimi i Allahu pėr njėrzimin, dhe manifestim i mėshires, mirėsisė dhe fuqisė sė pakufij tė Tij.
  Allahu ka dijeni dhe fuqi tė pakufi. Ai ėshtė Zotėruesi i ēdo gjėje nė tėrė gjithėsinė. Ēdo gjallesė, ēdo gjė, prej sa duket njerėzve mė tė fuqishėm deri tė ata mė tė dobėt, prej njerėzve mė tė varfėr deri te njerėzit mė tė pasur, prej trupave madheshtor qiellor e deri te streha e shtazes mė tė imėt nė tokė, tė gjitha i takojnė Allahut dhe tė gjitha janė nėn kontrollin dhe dėshirėn e Tij
  Njė pėrson i cili ka besim nė ketė tė vėrtetė mund t’i lutet Allahut pėr ēfarėdo qoftė dhe mund tė shpresoi se Allahu do t’i pėrgjigjet kėtyre lutjeve. P.sh. njė pėrson i cili ėshtė semur nga ndonjė smundje e pasherueshme, sigurisht do tė drejtohet te tė gjitha llojet e kujdesit mjeksor. Sidoqoftė, duke e ditur se vetėm Allahu e kthen shendetin, lutjet do t’i ofrohen atij pėr shėrim. Si rrjedhim, njė pėrson me disa lloje tė frigės prej ankthit, mund t’i lutet Allahut pėr qėtsim dhe t’i largoi te gjitha llojet e frigės. Njė pėrson i cili befasisht ka hasur ne vėshtirsi financiale tė cilat nuk mund t’i kryej, mund t’i drejtohet Allahut pėr menjanimin e vėshtėrsive financiale. Njeriu mund t’i lutet Allahut pėr numėr tė pakufizuar tė gjėrave, pėr tregimin e rrugės sė drejt, pėr pranim nė xhennet me besimtarėt e tjerė, pėr njė vend mė tė mirė nė xhennet dhe shpetimin e tij nga xhehennemi me fuqin e Allahut, pėr shendet tė mirė, dhe kėshtu me radhė. Kjo ėshtė ēfarė Pejgamberi i Allahut (saas) ju tha shokėve tė tij i tensionuar kur tha:
  Doni te ju njoftoi me njė armė e cila do te ju mbroi juve nga e liga e armikut dhe do te rrit ushqimin e juaj? Ata than: po, o i dėrguar i Allahut . ai tha: thirrne Allahun ditėn dhe natėn, se namazi ėshtė arma e besimtarit1
  Megjithatė, nė Kur’an ėshtė edhe njė zbulim, i cili meriton vemendje nė kėtė pike. Sikur qė Allahut thotė nė Kur’an :

  Njėriu (e tepron) lutet pėr keq, ashtu sikurse lutet pėr mirė, (po Allahu nuk e pranon lutjen e tij pėr keq); njėriu (nga vetė natyra e tij) ėshtė i ngutshėm. (isra: 11)

  Nuk ėshtė ēdo lutje e njeriut e dobishme. P.sh. njė pėrson mund tė lus Allahun pėr mė shumė pronė e pasuri pėr ardhmerinė e fėmijėve tė tij. Megjithatė Allahu mund tė mos shoh mirėsi nė kėtė kėrkesė. Mund tė jetė se prospėriteti do t’i largoi fėmijėt e tij nga adhurimi i Allahut. Ne kėtė kuptim, Allahu dėgjon lutjen e kėtij pėrsoni, e pranon si njė lloi tė adhurimit dhe i pėrgjigjet nė varianten mė tė mirė. Si alternativ, njė pėrson mund tė lutet qė tė mos vonohet nė njė takim. Megjithatė, mund tė jetė se ėshtė mė mirė pėr tė qė tė shkoi nė atė destinacion pas kohės sė caktuar, por nė vend tė saj ta bej tė mundshme tė takoi dikend qė do tė kontribojė diēka e cila do tė jet mė fitimprurėse pėr tėrė jetėn e tij . Allahu e di kėtė dhe i pėrgjigjet lutėsit, jo nė formėn tė cilėn pėrsoni mendoi, por nė mėnyrėn mė tė mirė pėr tė. D.m.th, Allahu e dėgjon lutjen e atij pėrsoni, por nese Ai nuk sheh mirė nė lutjen e tij, atėhere Ai krijon ēfarė ėshtė mė mirė pėr tė. Kjo nė vetvete ėshtė njė fshehtėsi shumė e rėndėsishėme.
  Kur lutja paraqitet e papėrgjegjur, ata tė pavetdijėshmit nė kėtė fshehtėsi supuzojnė se Allahu nuk e ka dėgjuar thirrjen e tyre. Kjo nė tė vėrtetė ėshtė njė besim i shtrėmber i injorances sepse Allahu thotė:

  Ne e kemi krijuar njėriun dhe dimė se ē'pėshpėritė ai nė vetvete dhe Ne jemi mė afėr tij se damari (qė rrah) i qafės sė tij.( kaf:16)

  Ai Allahu e di ēdo fjalė qė njėriu e flet, ēdo mendim dhe ēdo moment qė ndokuj i takon gjatė jetes se tij. Edhe atėhere kur dikush ėshtė fjetur, Allahu e di se ēfarė ai provon nė ėndėrr. Ėshtė Allahu i Cili krijon ēdo gjė. Si pasoj, ēdo here qė ndokush i lutet Allahut, ai duhet ta dij se Allahu do ta pranoi lutjen e tij si adhurim dhe tė besoj se Allahu do t’i pėrgjigjes lutjes se tij nė kohėn mė tė duhur dhe do tė krijoi ēfarė ėshtė mė e mirė pėr tė.
  Lutja, ndonėse ėshtė formė e adhurimit tė Allahut, ėshtė gjithashtu edhe njė dhuratė shumė e ēmuar pėr njerėzinė. Sepse, pėrmes lutjes, Allahu ia mundson njėriut tė arrij ēdo gjė qė Allahu mendon se ėshtė e mirė dhe qė ėshtė fitimprurese pėr tė. Allahu e shpall rėndsinė e lutjeve ne ajetin ku thotė:

  Thuaj: “Allahu im as nuk do tė kujdesej pėr ju, sikur tė mos ishte lutja juaj (kur gjendeni nė vėshtirėsi, ose sikur tė mos ishit tė thirur tė besoni), e ju pėrgėnjėshtruat, andaj dėnimi do t'ju jetė i pandėrprerė”. (furkan: 77)

  Allahu iu pėrgjigjet lutjes se atyre
  te cilėt janė nė nevoj dhe shqėtsim
  Lutjet janė kohėt kur njeriu ėshtė mė sė afėrmi me Allahun ndihet sinqėrisht, ėshtė koha kur njėriu e kupton afėrsinė e Allahut dhe veten si rob i Allahut, ai ėshtė nė nevoj pėr Allahun. Kjo ėshtė sepse kur dikush lutet, kupton se sa i ulėt e i pafuqishem ėshtė para Allahut, dhe kupton se askush pėrpos Allahut nuk mund t’i ndihmoi. Sinqėriteti dhe ēiltėrsia e lutjes se ndokujt mvaret nga ajo se sa shumė ai ėshtė nė nevojė. P.sh ēdokush i lutet Allahut pėr paqė nė botė. Sidoqoftė ndokush qė gjindet i pashpresė nė mes tė luftės do tė lutet mė shumė dhe mė seriozisht dhe mė pėrulur Allahut. Ngjashėm, njerėzit, gjatė stuhisė nė anije ose nė aeroplan nė rrezik tė pėrplasjes, do t’i luten pėrulsisht Allahut. Ata do tė jenė tė sinqertė dhe tė nėnshtruar nė lutjet e tyre. Allahu shpalli kėtė fakt nė ajetin ku thotė:

  Thuaj: “Kush ju shpėton prej errėsirave (trishtuese) tė tokės e tė detit e (nga trishtimi) ju e lutni atė haptas e fshehtas (duke thėnė), nėse Ai na shpėton prej kėsaj, ne do tė jemi (besimtarė) mirėnjohės?” (En'am: 63)

  Nė Kur’an Allahu e urdhron njėriun qė tė lutėt me pėrulėsi:

  Luteni Allahun tuaj tė pėrulur e nė heshtje, pse Ai nuk i do ata qė e teprojnė. (A'raf: 55)

  Nė njė ajet tjeter, Allahu thotė se ai i pėrgjigjet thirrjes se nevojėtarėve dhe tė shtypurve

  A ėshtė Ai qė i pėrgjigjet nevojtarit (tė mjerit) kur ai e thėrret, duke ia larguar tė keqėn e juve ju bėn mbizotėrues tė tokės. A ka zot tjetėr pos All-llahut? Jo, por ju shumė pak pėrkujtoni. (Neml: 62)

  Padyshim, ndokush nuk duhet doemosdo tė takoi vdekjen pėr me ju lutė Allahut dhe t’i lutėt Atij nė nevojė. Keta shembuj janė dhėnė qė t’i bėj njėrzit tė kuptojnė gjendjen shpirtėrore me tė cilėn tė lutėn sinqėrisht dhe tė mendojnė pėr momentin e vdekjes, kur njėriu nuk mundet mė tė jet i ēkujdesur dhe definitivisht t’i kthehet Allahut me sinqėritet tė brendshėm. Besimtarėt tė cilėt janė pėrzemersisht tė terhequr te Allahu, nė anėn tjetėr, duke qėnė te vetėdishėm pėr dobsitė dhe duke ndier nevojė, ēdo herė kthehen sinqėrisht te Allahu, edhe nese nuk janė nė gjendjen “jetė a vdekje”. Kjo ėshtė njė karakteristik e rėndėsishme e cila i dallon prej jobesimtarėve dhe prej atyre me besim te dobėt.

  Mos caktimi i ēfardo kufiri nė lutje
  Njė pėrson mund tė kerkoj nga Allahu gjithēka mbrenda kufijve tė lejueshėm (hallall ). Kjo ėshtė pėr arsye se, siē u pėrmend mė parė, Allahu ėshtė i vetmi sundimtar dhe pronar i tėrė gjithėsis; dhe nėse Ai deshiron, Ai i jep njeriut gjithēka qė Ai dėshiron. Ēdo pėrson qė i drejtohet Allahu dhe i lutet Atij do tė kreditoi forcen e Allahut me bė gjithēka dhe ‘’tė jetė i vendosur nė kerkesė’’ sikur qė i dashuri ynė Pejgamberi (saas) ka thėnė2: njėriu duhet ta dijė se ėshtė lehtė pėr Allahun tė plotsoi ēdo dėshirė tė tij, dhe Allahu do t’i plotsoi pėrsonit ēdo kėrkes te tij nese ka ēfardoqoftė tė mirė pėr atė njėri nė atė lutje. Lutjet e Pejgamberve dhe besimtarėve tė vėrtetė tė pėrmendur nė Kur’an cakton njė shembull pėr besimtarėt pėr ēeshtjet qė mund tė lusin Allahun. P.sh. Pejgamberi Zekrija (as) ju ėshtė lutur Allahut pėr trashigimtar tė kėnaqshėm dhe , Allahu ju pėrgjegj lutjes sė tij, pa marr parasysh se gruaja e tij ishte sterile:

  Kur ai iu lut Allahut tė vet me njė zė tė ulėt, e Tha: “Allahu im! Vėrtet, mua mė janė dobėsuar eshtrat, mė janė pėrhapur thinjat nė kokėn time, e me lutjen time ndaj Teje o Allahu im, asnjėherė nuk kam qėnė i dėshpėruar”.Unė ua kam frikė pasardhėsve tė mi pas meje (kushėrinjve se do ta humbnin fenė), ndėrsa gruaja ime ėshtė sterile, pra mė falė nga ajo mirėsia Jote njė pasardhės (njė fėmijė).Tė mė trashėgojnė mua dhe t'i trashėgojė ata nga familja e Jakubit, dhe bėrė atė, o Zot, tė kėndshėm! (tė vyeshėm)!”( Merjem: 3-6)

  Allahu ju pėrgjigj lutjes sė Pejgamberit Zekrijaha dhe i dha atij lajmin e mirė pėr Pejgamberin Jahja (as) pasiqė i pranoi lajmet e reja pėr djalin, Pejgamberi Zekrijaha ishte i befasuar pasi qė gruaja e tij ishte sterile. Pėrgjegjėja e Allahut, Pejgamberit Zekrijaha, (as) zbulon njė fshehtėsi tė cilėn besimtarėt duhet gjithmonė ta mbajnė nė mend:

  Ai tha: “Allahu im, si do tė kemė unė djalė kur gruaja ime ishte qė nuk lind, e unė kam arritur pleqėri tė thellė?” Tha: “Ja, kėshtu Allahu yt ka thėnė: se ajo pėr Mua ėshtė lehtė; Unė tė krijova mė parė ty, qė nuk ishe fare!” ( Merjem: 8-9)

  Ka shumė Pejgamber te cilėt pėrmenden nė Kur’an tė cilve ju dhanė pėrgjegjėje nė lutje. P.sh. Pejgamberi Nuhi (as) e luti Allahun tė u sjell vuajtje popullit tė tij, tė cilėt e humben rrugen e drejt pavarsisht nga pėrpekjet mė tė mira tė tij pėr t’i udhhequr ata pėr rrugėn e drejt. Si pėrgjegjėje lutjes se tij Allahu solli njė denim tė madh nė ta, i cili hyri nė histori.
  Pejgamberin Ejubi (as) thirrri Allahun e tij pėr arsye te smundjes, duke thėnė:

  “Mė gjeti belaja, e Ti je mė Mėshiruesi ndėr Mėshiruesit!”(el enbija:83)

  Pėrgjigjėja Profetit Ejub ėshtė shpallur si vijon:

  Ne iu pėrgjegjėm atij nga mėshira e Jonė, ia hoqėm ato vėshtirėsi qė i kishte, i dhamė familjen e tij dhe aq sa ishin ata, dhe e bėmė pėrkujtim pėr tė devotshmit. (el enbija:84)

  Allahu ju pėrgjigj Pejgamberit Sylejmanit (as) i cili u lutė:

  Tha: “Allahu im, mė fal (gabimin), mė dhuro asi pushteti qė askush pas meje nuk do tė ketė; vėrtet, Ti je dhuruesi mė i madh.(sad; 35)

  Dhe Allahu i dhuroi pasuri dhe fuqi tė madhe.
  Prandaj, ata te cilėt luten duhet tė kenė nė mendjėt e tyre ajetin:

  Kur Ai dėshiron ndonjė send, urdhėri i Tij ėshtė vetėm t'i thotė: “Bėhu!” Ai menjėherė bėhet. (ja sin:82)

  Siē thuhet nė ajet ēdo gjė ėshtė e lehtė pėr Allahun dhe Ai dėgjon dhe dinė ēdo lutės.
  Allahu ju jep bekim nė kėtė botė atyre qė e deshirojnė, por nė jetėn e ardhshme ata do tė vuajnė njė humbje tė rėndė

  Deshirat e atyre tė cilėt nuk fshehin njė frikė tė rrėnjosur thellė nė zemrat e tyre nga Allahu dhe munges tė njė besimi tė thellė, nė jetė e ardhshme janė tė drejtuar pa fjalė. Ata luten pėr pasuri, pronė dhe pozitė vetėm pėr jetėn nė ketė botė. Allahu na informon neve se ata tė cilėt e deshirojnė vetėm kėtė botė nuk do tė kenė shpėrblim nė botėn e ardhshme. Besimtarėt, nė anėn tjetėr, luten pėr tė dy botėrat, pėr kėtė dhe pėr ahiret, pasi qė ata besojnė se jeta nė botėn e ardhshme ėshtė e vertetė dhe ėshtė afėr sikur kjo jetė. Ne kėtė Allahu thotė:

  Ka disa prej njėrėzve qė thonė: “Allahu ynė, na jep Ti neve nė kėtė botė!” pėr tė nuk ka asgjė nė botėn tjetėr.E, ka prej tyre asish qė thonė: “Allahu ynė na jep tė mira nė kėtė jetė, tė mira edhe nė botėn tjetėr, dhe na ruaj prej dėnimit me zjarr!”Tė tillėt e kanė shpėrblimin nga ajo qė e fituan. All-llahu ėshtė i shpejtė nė llogari.(bekare:200-202)
  Besimtaret, gjithashtu, luten pėr shendet, pasuri, dituri dhe lumturi. Sidoqoft lutjet e tyre bartin synimin qė ta kėnaqin Allahun dhe kanė diēka qė ka tė bėjė me fenė (dinin). Ata luten pėr pasuri, mė qėllim, qė ta pėrdorin nė rrugėn e Allahut. Duke ju falenderuar kėsaj, Allahu i jep shembull Pejgamberit Sylejmanit (as) nė Kur’an. Larg prej qėllimit pėr kėtė botė, lutja e Pejgamberit Sylejmanit (as) pėr njė posedim tė pashembullt, ishte vetem pėr qėllim fisnik qė t’i shfrytzoi nė rrugėn e Allahut, duke i thirrur njėrzit nė fenė e Tij, dhe mbajtjen e vetvetės tė zėnė nė pėrkujtim tė Allahut. Fjalet e Pejgamberit Sylejmanit (as) tė shpallura nė Kur’an paraqėsin kėtė qėllim tė sinqėrtė:

  E ai tha: “Unė i dhashė pėrparėsi dashurisė sė kuajve, ndaj Allahut tim,(sad:32)

  Allahu iu pėrgjigj pikėrisht kėsaj lutje tė Sylejmanit, i dha atij njė pronė tė madhe dhe e shpėrbleu atė me bekimet e jetės sė ardhshme. Nė anėn tjetėr, Allahu gjithashtu ua plotson deshirat e atyre te cilėt e duan vetėm jetėn e kesaj bote, sidoqoftė, njė denim i vėshtirė i pret ata nė ahiret. Bekimin tė cilin nuk e kanė nė kėtė botė do tė jetė i pranishėm pėr ta edhe nė ahiret. Ky fakt me rėndsi ėshtė treguar nė Kur’an si vijon:

  Kush ėshtė qė dėshiron fitimin e botės tjetėr (ahiretin), Ne do t'ia shtojmė fitimin e tij, e kush e dėshiron vetėm fitimin e kėsaj bote, Ne ia japim, po nė botėn tjetėr ai nuk ka hise.(Esh-Shura’:20)

  Kush ėshtė qė ka pėr qėllim vetėm kėtė botė, Ne atij qė duam i japim nė tė aq sa duam, e pastaj atij i bėjmė tė hyjė nė xhehennem i nėnēmuar, i pėrbuzur. (Isra’:18)


  ALLAHU E SHTON BEKIMIN E TIJ MBI
  ATA QĖ JANĖ MIRĖNJOHES

  Ēdo pėrson ėshtė nevojtar pėr Allahun nė ēdo moment tė jetės. Prej ajrit qė e thith dhe ushqimit qė e han, prej mundėsisė se shfrytzimit tė kontrollit tė dikujt e deri tė aftsia pėr tė folur, prej tė qėnit i sterhuar e deri te tė qėnit njė shpirt i lumtur. Njeriu jeton plotėsisht nga ajo se ēka Allahu ka krijua dhe pėrgatit pėr tė. Prapėseprap, shumica e njerėzimit nuk e kuptojnė dobėsinė e tyre dhe se ata janė nevojtarė pėr Allahun. Ata supozojnė sė gjerat zhvillohen ngadal ose se ata sigurojnė ēdo gjė vetėm me mundin e tyre. Ky ėshtė njė gabim i madh, gjithashtu edhe mosmirėnjohje pėr Allahun. Ironikisht, njerėzit tė cilėt i japin falėnderimet e tyre pėr njė dhuratė tė parėndsishme, harxhojnė tėrė jetėn e tyre duke injoruar bekimet e panumėrta tė cilat Allahu ua jep atyre gjatė jetės sė tyre. Sido qė tė jet, aq tė mėdha janė tė mirat qė ju janė dhanė njė pėrsoni, sa qė ai kurrė nuk do tė mund t’i numėroi ato. Allahu e tregon kėtė fakt nė ajetin:

  Po edhe nėse pėrpiqeni t'i numėroni dhuntitė (tė mirat) e All-llahut, nuk do tė mund tė arrini t'i pėrcaktoni ato. Me siguri All-llahu shumė fal dhe shumė mėshiron. (Nahl: 18)
  Pavarsisht nga ky fakt, shumica e njėrzve harroin tė falenderojnė pėr ndonjėrėn nga kėto tė mira qė ata kanė. Arsyeja pėr kėtė ėshtė treguar nė Kur’an: djalli, i cili premtoi se do t’i largoi njerėzit prej rrugės sė Allahut, tha se dėshira themelore e tij ėshtė me i shti njerėzit qė tė jenė jofalenderues ndaj Allahut. Paraqitja mospėrfillėse e djallit te Allahu shpreh rėndėsinė e falėnderimit Allahun:

  Mandej, do t'ju sillem atyre para, prapa, nga e djathta dhe nga e majta e tyre, e shumicėn e tyre nuk do ta gjejsh qė tė falėnderohen (tė besojnė)!” (All-llahu) Tha: “Dil nga ai (Xhenneti), i urrejtur, i dėbuar. Kush prej tyre vjen pas teje, Unė kam pėr ta mbushur Xhehennemin me tė gjithė ju. (A'raf: 17-18)

  Besimtarėt, nė anėn tjetėr, nė vetdije tė dobsis se tyre dhe me pėrulje para Allahut, shprehin falėnderimet e tyre pėr ēdo tė mirė tė dhuruar nga Allahu. Pasuria dhe posedimi nuk janė te vetmet te mira pėr te cilat besimtarėt e falėnderojnė Allahun e tyre. Duke ditur se Allahu ėshtė Pronari dhe Poseduesi i ēdo gjėje, besimtarėt e shprehin mirėnjohjen e tyre tė brendshme pėr shendet tė mirė, bukuri, dituri, menēuri, dashuri ndaj besimit dhe urrejtje ndaj mosbesimit, pėr te kuptuarit, mendjehollsinė, largpamėsinė dhe pėr aftėsiė. Ata janė falėnderues qė janė tė udhėzuar drejt dhe qė janė nė shoqėri me besimtarėt. Njė pamje tė bukur, manovrim i lehtė me punėt e tyre, pėrmbusheje tė deshirave tė tyre, njoftime pėr gėzime tė mėdha, drejtues i respektueshėm apo ēfardo e mirė tjetėr e bėn besimtarin qė menjėherė tė kthehet tė Allahu, t’i shprehė mirėnjohjet e tij ndaj Allahut dhe reflektohet nė faljen dhe mėshirėn e Tij.
  Si pėrgjigjėje pėr morale tė mira tė shfaqura, besimtarėt i pret shpėrblimi. Ky ėshtė edhe njė nga sekretet e treguara nė Kur’an: Allahu i rritė tė mirat e Tij nė ata tė cilėt janė mirėnjohes. P.sh. Allahu u dhuron edhe ma shumė shendet dhe forcė pėr ata tė cilėt i paraqėsin falėnderimet e tyre te Allahu pėr shendet tė mirė dhe forcė qė kanė. Allahu u jep edhe mė shumė dituri dhe pasuri atyre te cilėt janė mirėnjohes pėr diturinė dhe pasurin e tyre. Kjo ėshtė pėr arsye se ata janė njerėz tė sinqertė tė cilėt janė tė kėnaqur me ēka Allahu jep dhe janė tė knaqur me tė mirat dhe tė cilėt e marrin Allahun si shok tė tyre. Allahu e tregon kėtė sekret nė Kur’an si vijon:

  Dhe (pėrkujtoni) kur Allahu juaj njoftoi bindshėm: “Nėse falėnderoni, do t'ua shtojė tė mirat, e nėse pėrbuzni, s'ka dyshim, dėnimi Im ėshtė i vėshtirė!” (Ibrahim: 7)

  Tė qėnit mirėnjohes ėshtė gjithashtu edhe shenjė e afėrsisė dhe dashurisė sė ndonjėrit te Allahu. Njėrzit tė cilėt falėnderojnė kanė mendjehollsinė dhe mundėsinė e pranimit tė bukurive dhe tė mirave qė Allahu krijon. I derguari i Allahut (saas) gjithashtu na drejton te kjo kur ai tha:
  Kur Allahu tė ju jep pasuri, hareja e dhuratave dhe tė mirave tė Allahut duhet tė reflektohet tė ju3
  Nė anėn tjetėr, njė pėrson jobesimtar dhe jomirėnjohes do tė shoh vetėm papėrsosuri dhe gabime madje edhe nė ambientin natyror mė tė bukur, prandaj do tė jetė i palumtur dhe i pa kėnaqur. Nė tė vėrtet, sikur njė qėllim i parėndėsishėm nė krijimin e Allahut, kėta njerėz, gjithmonė vijnė nė kontakt me siē duket rrethana tė papėrshtatshėme dhe ngjarje tė pakėndshėme. Nė anėn tjetėr, Allahu shfaq mė shumė bujari dhe tė mira tė Tij nė ata tė cilėt kanė njė sinqeritet dhe mendjehollėsi nė botėkuptimet e tyre
  Se Allahu i rrit tė mirat e Tij nė ata tė cilėt janė mirėnjohės ėshtė njė nga sekretet e Kur’anit. Megjithatė, njeriu duhet ta ketė nė mendje se sinqeriteti ėshtė njė kusht paraprak pėr tė qėnė mirėnjohės. Pa dyshim, udha e ndonjėrit pėr tė treguar mirėnjohjen e tij pa u drejtuar sinqerisht te Allahu dhe duke ndier se paqja e brendshme e faljes dhe mėshirės sė pakufij tė Allahut, e cila ėshtė vetėm pėr tė impresionuar njerėzit, do tė jetė e dukshme mungesa e sinqeritetit. Allahu e dinė ēka zemra fsheh, dhe do tė jetė dėshmitare pėr josinqeritet. Ata te cilėt kanė synime tė brendshėme tė josinqerėta mund t’i fshehin prej njerėzve, por jo prej Allahut. Njėrzit e tillė mund tė shfaqin falėnderimin e tyre me sjellje tė rreme kur nuk ka sėmundje, por nė kohėrat e vuajtjeve, ėshtė e mundėshme qė ata mund lehtė tė kalojnė nė mosmirėnjohėsa.
  Kjo do tė jetė e njohur gjithashtu sė besimtarėt e vėrtetė mbesin mirėnjohes ndaj Allahut edhe nė kushtet mė tė veshtira. Ndonjėri qė shikon nga jashtė mund tė shohė se zvoglimi i disa tė mirave e gėzojnė besimtarin. Mirėpo, besimtarėt, tė cilėt janė tė aftė tė pranojnė aspektet e mira tė ēdo ngjarje dhe situate, shohin tė mira edhe nė kėtė. Psh, Allahu thotė se Ai do t’i sprovojė njėrzitė me frikė, uri dhe humbje tė shendetit ose jetės. Nė kėso situatash, besimtarėt gezohen dhe ndjenė mirėnjohje, duke shpresuar se Allahu do t’i shpėrblejė ata me tė mira tė xhennetit si kompensim pėr patundėshmerinė e tyre qė e treguan nė sprovė. Ata e dinė se Allahu nuk e ngarkon asnjėrin mė shumė se qė ai mund tė durojė. Palekundėshmeria dhe bindja pėr njė dituri tė ketillė i bėnė ata tė jenė tė qetė dhe mirėnjohės. Prandaj, ėshtė njė veti e qartė e besimtarėve tė tregojnė njė dedikim dhe premtimi tė paluhatėshėm dhe Allahut ka premtuar tė zgjerojė tė mirat e Tij nė robėrit e Tij mirėnjohės nė tė dy botėrat, nė kėtė dhe nė ahiret.


  SEKRETET E BESIMIT TĖ NJĖRIT NĖ FATIN
  DHE MBĖSHTETJA E TIJ NĖ ALLAHUN

  Mbėshtetja nė Allahun ėshtė njė cilėsi e veēantė e besimtarėve tė cilėt kanė besim tė thellė, tė cilėt mund tė ēmojnė fuqinė e Allahut, dhe tė cilėt janė tė afėrt me Allahun. Ka sekrete tė rėndėsishme dhe tė mira nė mbėshtetjen nė Allahun. Mbėshtetja nė Allahun nėnkupton njė bindshmėri dhe besim tė caktuar nė Allahun dhe nė fatin qė Ai e krijon. Allahu i ka krijuar tė gjitha krijesat, shtazėt, bimėt, sikur qė i ka krijuar edhe sendet e pa jetė -- secilin me synimin ose fatin e tij. Dielli, hėna, detrat, liqenjėt, drunjėt, lulet, milingonen e vogėl, ēdo gjethe qė bjen, ēdo njėren grimcė tė pluhurit nė tavolinen tėnde, njė gurė nė tė cilin ti merr thue, kėmishen tė cilėn ti e ke blerė dhjetė vjet mė parė, pjeshkėn nė frigoriferin tėnd, nėnėn tėnde, shokėt e tu tė shkollės fillore, ty -- me pak fjalė ēdo gjė ka fatin e tij i cili ėshtė paracaktuar miliona vite mė parė nė shikimin e Allahut. Fati i ēdo krijese ėshtė i shenuar nė libėr, i cili ėshtė quajtur nė Kur’an ’’Nėna e Librit’’. Momenti i vdekjės, momenti i rėmjes sė gjethės mė tė imėt, momentin kur pjeshka nė frigoriferin tėnd fillon tė kalbet, dhe tė gjitha fazat e gurit gjer sa ti merr thua nė tė- me pak fjalė, ēdo ngjarje, e rėndėsishėme ose e parėndėsishėme - ėshtė e shėnuar nė kėtė libėr.
  Besimtarėt kanė besim nė fatin dhe ata e dijnė se Allahu e ka krijuar fatin e tyre nė variantėn mė tė mirė pėr ta. Kjo ėshtė pse, nė ēdo moment tė jetės sė tyre, ata mbeshteten nė Allahun. Me fjalė tė tjera, ata e dijnė se Allahu krijon tė gjitha ngjarjet me pajtim me qėllimin e parashikuar dhe se ne ēkado qė Allahu krijon ka tė mira. Psh ngjitja e ndonjė sėmundje vdekjeprurėse, konfrontimi me njė armik tė pamėshirėshem dhe tė papelqyeshėm, tė qenit i nėnshtruar akuzimeve tė pavėrteta pavarėsisht nga ajo se jeni i pafajshėm, ose takimin me ngjarjet mė trishtuese qė ndokush mund t’i paramendojė, nuk e levizin besimin e besimtarėve as qė shkakton ndonjė frikė nė zemrat e tyre. Ata e mirėpresin ēka Allahu ka krijuar pėr ta. Besimtarėt nxjerrin kėnaqėsi tė madhe pėr takimin e situatave tė cilat zakonisht i tmerrojnė ose ju sjellin dėshprim jobesimtarėve. Kjo ėshtė pėr arsye se edhe skenari mė tmerrues ėshtė planifikue pėrpara prej Allahut pėr me i sprovue ata. Ata tė cilėt ju pėrgjigjen kėtyre situatave me palėkundėshmeri dhe mbėshteten nė Allahun dhe nė fatin qė Ai krijon, do tė meritojnė dashuri dhe pėrfitime tė kėnaqėsive te Allahu. Ata e fitojnė xhennetin pėr gjithmonė. Prandaj, besimtarėt pėlqejnė komoditetin dhe kėnaqėsinė nė mbėshtetjen nė Allahun gjatė tėrė jetės sė tyre. Kjo ėshtė njė e mirė dhe sekret qė Allahu u a zbulon besimtarėve. Allahu thotė nė Kur’an se:

  Atėherė mbėshtetu nė All-llahun, se All-llahu i do ata qė mbėshteten (Ali-Imran: 159)

  Pejgamberi i Allahut (saas) gjithashtu e ka theksuar kėtė kur ai tha:
  Njė robė i Allahut nuk ka besim tė vertetė pėrderisa ai te mos besojė nė fatin (me anėt e mira dhe tė kqija tė tij) dhe tė dijė se ai nuk mund tė parandalojė diēka qė i ndodh atij (e mir a e keqė) dhe se ai nuk mund tė nxen diēka qė i ka kaluar (e mirė a e keqė)4

  Edhe njė pikė e pėrmendur nė Kur’an pėr mbėshtetjen nė Allahun ėshtė ‘’marrja e paramasave‘’. Kur’ani na informon neve pėr paramasa tė shumta tė cilat besimtarėt mund t’i marrin nė situata tė ndryshme. Nė shumė ajete, Allahu gjithashtu tregon sekretin se ato paramasa tė cilat janė pranuar si formė e adhurimit ndaj Allahut, nuk mund ta ndrrojnė fatin. Profeti Jakupi (as) i ka kėshillua bijėt e tij qė tė marrin disa paramasa gjersa tė hyjnė nė qytet, por pastaj ai ja u pėrkujtojė atyre qė tė mbeshtetėn nė Allahun. Ky ajetė i pėrshtatėshėm ėshtė si vijonė:

  Po ai (Jakubi) tha: “O bijt e mij, mos hyni (nė Egjipt) pėr njė derė, po hyni nėpėr dyer tė ndryshme. Unė nuk mund tė largoj prej jush asnjė send nga caktimi i All-llahut, vendimi nuk ėshtė i tjetėrkujt vetėm i All-llahut, vetėm Atij iu kam mbėshtetur dhe vetėm Atij le t'i mbėshteten ata qė besuan. (Jusuf: 67)

  Sikur qė shihet nga fjalet e Profetit Jakupit (as) besimtarėt pa dyshimė marrin masa paraprake, por ata e dinė se nuk mundėn tė ndrrojnė atė qė Allahu e ka vendosur pėr ta. Psh njė pėrson duhet t’i respektojė rregullat e trafikut e jo tė vozisė pa kujdes. Kjo ėshtė njė paramasė e rėndsishėme dhe njė formė e adhurimit e kryer pėr jetėn e tij por edhe pėr tė tjerėve. Sidoqoftė, nėse Allahu ka vendosur qė ai pėrson tė vdesė nė aksident tė veturės, kurrfarė paramasash nuk mund tė mirren qė ai tė shpetojė. Nganjėherė njė veprim paraprak mund tė duket se atij pėrsoni i ka mundsuar tė shpetojė nga vdekja. Ose dikush mund tė marr njė vendim kritik, i cili e ndėrron tėrė anėn e jetės sė tij; ose dikush mund tė shpetojė nga njė sėmundje vdekjeprurėse duke treguar forcėn dhe rezistencėn e tij. Sidoqoftė, tė gjitha kėto ndodhin pėr arsye se Allahu e ka urdhėruar kėshtu. Disa njėrz i keqinterpretojnė ngjarjet e tilla si ‘’kapėrcim i fatit tė ndonjėrit’’ ose ‘’ndryshim i fatit tė ndonjėrit’’. Por, kurrkush, as edhe ai pėrson qė duket mė i fuqishmi dhe mė i vendosuri nė botė, nuk mund tė ndrrojė atė qė e ka urdhėruar Allahu. Asnjė njėri nuk ka asi fuqie. Nė tė kundėrten, ēdo gjallesė ėshtė e pafuqishme pėrpara urdhėrit tė Allahut. Fakti se disa pėrsona nuk e pranojnė faktin, nuk e alarmon tė vėrteten. Nė fakt, mohimi i fesė nga ata ėshtė urdhėruar gjithashtu. Allahu e shpallė kėtė nė Kur’an si vijonė:

  Nuk ndodh asnjė fatkeqėsi nė tokė e as nė trupin tuaj, e qė tė mos jetė nė shėnime (libėr - Levhi Mahfudh) para se tė ngjajė ajo, e kjo pėr All-llahun ėshtė lehtė. Ashtu qė tė mos dėshproheni tepėr pėr atė qė u ka kaluar, e as tė mos gėzoheni tepėr me atė qė Ai u ka dhėnė, pse All-llahu nuk e do asnjė arrogant qė u lavdėrohet tė tjerėve. (Hadid: 22-23)

  Siē u tha nė ajetin e mėsipėrm, ēdo ngjarje qė ndodhė ėshtė e paracaktuar dhe e shkruar nė libėr nė shikimin e Allahut. Prandaj, Allahu i thotė njėriut mos tė ankohet pėr atė qė ka mund t’i ketė kaluar atij. Psh njė pėrson qė e humbė tėrė pasurinė e tij nė zjarr apo nė njė sprovė ekspėrimentale tregtare, kjo humbje ėshtė sepse ashtu ėshtė vendosur, ėshtė e pamundshme pėr tė qė tė pengojė qė keto tė ndodhin. Kėshtu qė, do tė ishte e pakuptimt qė tė ketė arsye pėr ankime nė kėso humbje. Allahu i sprovon njerėzit me ngjarje tė ndryshme tė cilat janė vendosur pėr ta. Ata tė cilėt mbėshtetėn nė Allahun kur tė takojnė asi ngjarjesh fitojnė kėnaqėsi dhe dashurinė e Allahut. Ata tė cilėt nuk mbėshteten nė Allahun, nė anėn tjetėr, kurrė nuk do tė lirohen nga problemet, shqetėsimet dhe hidhėrimet gjat tėrė jetės sė tyre nė kėtė botė, dhe do tė jenė tė dėnuar pėrgjithmonė nė ahiret. ėshtė e qartė si kristali se mbėshtetja e ndonjėrit nė Allahun ėshtė dobi dhe rahati nė tė dy botrat nė kėtė dhe nė ahiret. Me anė tė shpalljes sė kėtyre sekreteve besimtarėve, Allahu i ka lehtėsuar ata nga veshtirėsitė dhe i ka shpėrblyer nė sproven e tyre nė kėtė botė me jėtė tė lehtė.


  NĖ ĒDO NGJARJE KA TĖ MIRA

  Allahu na informon neve se Ai krijon ēdo ngjarje me tė mira nė tė. Ky ėshtė edhe njė sekret qė e bėn tė mundshėme pėr besimtarėt tė mbėshteten nė Allahun. Allahu thotė se edhe sendet tė cilat duken tė pafavorshėme kanė shumė tė mira nė to:

  ... bėni durim qė All-llahu tė japė shumė tė mira nė njė send qė ju e urreni. (Nisa': 19)
  ... Por mund qė ju ta urreni njė send, e ai ėshtė shumė i dobishėm pėr ju, dhe mund qė ju ta doni njė send, e ai ėshtė dėm pėr ju. All-llahu di (fundin e ēdo sendi) e ju nuk dini. (Bakare: 216)

  Tė vetėdijėshėm nga ky sekret, besimtaret kėrkojnė tė mira dhe bukuri nė ēdo ngjarje. Jo siē duket ngjarja e kundėrt, mundimi ose ligėshtia i shqėtėson ose i brengosė ata. Ata vazhdojnė vetėpėrmbajtjen e tyre edhe nese ekspėrienca e tyre ėshtė e parėndėsishėme ose njė pėrvojė serioze e rėndė. Muslimanėt e sinqertė shohin tė mira dhe qėllim hyjnor bile edhe nė humbjen e tėrė pasurisė sė tyre tė fituar nė mėnyrė tė vėshtirė. Ata shprehin mirėnjohje Allahut pėr dhurimin e jetės. Ata besojnė se Allahu i ka mbrojtur ata prej bėrjes se ndonjė akti tė keq ose kundėr lidhjes se madhe pėr pasuri. Prandaj, ata i shprehin falėnderimet mė tė thella Allahut pėr arsye se ēfardo humbje nė kėtė botė nuk krahasohet me humbjen nė ahiret. Humbja nė ahiret nėnkupton dėnim tė pėrjetshėm dhe te padurueshėm. Kėta tė cilėt e pėrkujtojnė vetėn me ahiret, nė ēdo ngjarje shohin tė mira dhe bukuri tė cilat i drejtojnė nė ahiret. Kėta tė cilėt i tejkalojnė kėto prova tė rėnda do t’i njohin dobėsitė e tyre pėrapara Allahut, dhe do tė rishikojnė sa shumė kanė nevojė pėr Allahun. Ata do tė drejtohen te Allahu me mė shumė pėrulėsi gjatė lutjeve dhe ai pėrkujtim do t’i afroj ata mė afėr Tij. Kjo sigurisht ėshtė njė fitim i pa masė pėr ahiretin e pėrsonit. Kėto, duke u mbėshtetur absolutisht nė Allahun dhe duke treguar palėkundėshmėri, ata do tė fitojnė kėnaqėsinė e Allahut dhe do tė shpėrblehen me lumturi tė pėrherėshme .
  Njėriu duhet tė kėrkojė tė mira dhe bukuri jo vetėm nė prova tė rėnda, por gjithashtu nė zakonshmerit ditore. P.sh. duke djegur ushqimin, nė mėnyrė tė pėrpikėt mund ta qojė atė pėrson me marr paramas tė shumta te cilat do tė parandalojnė, me deshiren e Allahut, njė aksident mė serioz nė tė ardhmėn. Njė i ri mund tė dėshtojė nga njė provim pėr pranim nė fakultet, ai i ka humbur shpresat e tij pėr tė ardhmen. Ai duhet, megjithatė, ta dijė se nė deshtimin e tij ka tė mira, gjithashtu; ai duhet tė jetė i aftė tė mendoj se Allahu mund tė ketė dashur qė ai tė shmanget prej disa kushteve ose njėrzve tė pafavorshėm dhe nė kėtė mėnyrė tė ndihet i knaqur me rezultatin. Si alternative, me mendua se Allahu nė ēdo ngjarje ka vendosur shumė tė mira tė cilat ose janė tė dukshme ose janė larg nga imagjinata, besimtarėt shohin bukuri nė nėnshtrimin e plot nė udhėzimin e Allahut.
  Njė pėrson mund te mos shoh gjithmonė tė mira dhe qėllime tė shenjėta prapa ēdo ngjarje. Madje edhe nese kjo ėshtė ēeshtja, ai e dinė se nė ēdo ngjarje ka tė mira padyshim. Ai paraqet lutjet e tij pėr Allahun qė t’i tregoj atij pėr ēdo tė mirė dhe qėllimė tė shenjėt tė fshehur prapa ēdo ndodhie.
  Ata tė cilėt janė tė vetėdijėshėm se ēdo gjė ka qėllimin e krijimit tė Allahut kurrė nuk i pėrdorin fjalėt e kota “sikur tė mos e kish bėrė atė…” ose ”sikur te mos kisha thėnė”etj. Gabimet, tė metat ose siē duken ngjarjet e pafata para se gjithash pėrfshijnė te mira dhe secila prej tyre janė sprova te fatit. Allahu jep mesim tė rėndėsishėm dhe pėrkujtim pėr njėriun nė fatin qė e krijon pėr ēdo pėrson individualisht. Pėr ata tė cilėt mund tė vlersojnė me mendjehollėsi, nuk ka asnjė gabim ose fatėkeqėsi, por mėsime, paralajmėrime dhe urtėsi prej Allahut. P.sh. njė musliman tė cilit i digjet lokali do tė kerkoj shpirtin e tij, dhe do tė bėhet edhe mė i sinqertė dhe mė besnik nė besimin e tij, duke menduar se ishte paralajmrim prej Allahut kundėr kėnaqsisė dhe dashuris sė tepėrt me tė mirat e botės.
  Vazhdimisht, pa marrė parasysh se ēka ndonjėri has nė jetėn e tij, provat e veshtira do tė marrin fund tė gjitha pėrfundimisht. Njė pėrson i cili pėrkujton njė vuajtje do tė jetė i habitur se nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė kujtim i turbullt nė mendjen e tij. Kjo ėshtė gjthashtu si njėrzit i kujtojnė skenat prej filmave. Nė pėrputhje me rrethanat, njė ditė do tė vij dhe ekspėrienca e dhimbjes mė tė madhe, do tė jetė vetėm kujtim, mė shumė si njė paraftyrim i njė skene nga njė film. Vetėm njė send do tė jetė: qėndrimi i supozuar i pėrsonit gjatė kohės sė vuajtjes dhe nėse Allahu ėshtė i kėnaqur me tė apo jo. Njė pėrson nuk do tė thirret pėr llogari pėr ekspėriencen. Pėr kėtė, tė qenurit nė orvatje pėr tė parė tė mirat dhe qėllimin e shenjėt tė Allahut qė i krijonė nė situata tė cilat takohet ndonjėri dhe njė qėndrimi pozitiv do t’i sjellin besimtarit lumturi nė tė dy botrat. As pikėllimi e as frika nuk i pret kėta besimtarė tė cilėt janė tė vetėdijėshėm pėr kėtė sekret. Ngjashmerisht, askush, asnjė ngjarje s’mund tė frikėsoj, dėmtoj ose shqėtėsoj nė kėtė ose nė botėn tjetėr (ahiret). Allahu e tregon kėtė sekret nė Kur’an si vijon:

  Ne u thamė: “Dilni prej aty qė tė gjithė, e juve gjithėsesi do t'u arrijė udhėzim prej Meje, e kush pranon udhėzimin Tim, pėr ata nuk ka as frikė as qė do tė brengosen”. (Bekare: 38)

  Ta keni tė ditur se tė dashurit e All-llahut (evliatė) nuk kanė frikė (nė botėn tjetėr) e as kurrfarė brengosje? (Ata janė ata) Tė cilėt besuan dhe ishin tė ruajtur.Atyre u jepen myzhde nė jetėn e dunjasė (nė ēastin e vdekjes) dhe nė jetėn tjetėr (pėr shpėtim nė xhennet). Premtimet e All-llahut nuk mund tė pėsojnė ndryshim. E, ai ėshtė suksesi i madh. (Junus: 62-64)


  ALLAHU E TURBULLON TĖ
  KUPTUARIT E JOBESIMTARĖVE

  Se disa njerėz nuk mund ta kuptojnė Kur’anin ėshtė njėra prej sekreteve me shumė rėndėsi e shpallur nė Kur’an. Kjo nė tė vėtetė ėshtė njė sekret i rėndėsishėm, pėr arsye se Kur’ani ėshtė njė libėr shumė i qartė, i lehtė dhe i hapur. Ēdokush qė dėshiron mund ta lexoj Kur’anin dhe tė mesoj urdhėrat e Allahut, moralet e mira me tė cilat Ai ėshtė i kėnaqur, vetitė e xhennetit dhe tė xhehennemit, dhe pėr shumė sekrete disa prej tė cilave janė shpallur nė kėtė libėr. Megjithatė, sikur njė ligj i pėrhershėm i Allahut, disa njerėz nuk mund ta kuptojn Kur’anin pavarėsisht nga qartėsia e tij. Gjithashtu, kėta njerėz mund tė jenė inxhinier atomik ose profesor tė bielogjisė, mund tė kuptojnė fusha shumė tė komplikuara tė shkencės siē janė fizika, kimia ose matematika, mund ta kuptojnė budizmin, hinduizmin, zjarrėputizmin, materializmin ose komunizmin, dhe prap tė deshtojnė nė kuptimin e Kur’anit. Kėta njėrėz tė cilėt i adoptojnė strukturat e komplikuara tė sistemeve jo Kur’anore disi nuk mund ta kuptojnė fenė e qartė dhe tė lehtė tė Allahut, dhe dėshtojnė tė kuptojnė bile edhe mėsimet ma tė dukėshme aty.
  Tė qėnurit e tyre tė paaftė pėr tė kuptuar bile edhe faktet ma evidente ėshtė njė mrekulli nė vetėvete. Duke paraqitur se ata kanė njė mungesė kaq serioze nė kuptimin. Allahu sqaron se disa njerėz kanė karakter tjetėr. Nė anėn tjetėr, kjo pajis me prova nė faktin se tė gjitha zemrat, arsyet dhe tė kuptuarit janė nė duart e Allahu. Allahu deklaron se Ai do tė mbuloj zemrat dhe tė kuptuarit e atyre tė cilėt janė pushtuar prej ndjenjave tė madhėshtisė, kjo ėshtė pėr ata qė nuk i binden Allahut. Fakti se ata kuptojnė ēdo gjė pėrveē Kur’anit, tregon se Allahu i ka larguar ata prej shenjave tė Tij, dhe ata janė refuzuar prej Kur’anit pėr shkak tė josinqėritetit tė tyre. Disa nga ajetet qė flasin pėr kėtė janė:

  Kur ti e lexon Kur'anin, nė mes teje dhe atyre qė nuk e besojnė botėn tjetėr, Ne e vėmė njė perde tė padukshme. Ndėrkaq, nė zemrat e tyre vėmė njė mbulesė dhe shurdhim tė thellė tė veshėve tė tyre qė nuk mund ta kuptojnė atė. E kur e pėrmend ti nė Kur'an Allahun tėnd, vetėm Atė, ata ikin mbrapa dhe largohen. (Isra': 45-46)

  Ka prej tyre qė ty tė dėgjon (kur lexon Kur'anin). Po Ne kemi krijuar mbulesė mbi zemrat e tyre qė tė mos e kuptojnė atė dhe nė veshėt e tyre sajuam shurdhim, dhe edhe sikur t'i shohin tė gjitha faktet, ata nuk besojnė, derisa kur vijnė te ti e tė polemizojnė ata qė mohuan thonė: “Nuk ėshtė tjetėr ky (Kur'ani) vetėm se mit i hershėm.” (En'am: 25)

  Kush ėshtė mė zullumqarė se ai qė ėshtė kėshilluar me argumentet e Allahut tė vet, e ua kthen shpinėn atyre dhe harron atė qė vetė e punoi? Ne kemi vėnė mbi zemrat e tyre mbulesė nė mėnyrė qė tė mos e kuptojnė atė (Kur'anin), kurse nė veshėt e tyre shurdhim, andaj edhe nėse i thėrret ti ata nė rrugė tė drejtė, ata si tė tillė nuk do tė udhėzohen kurrė. (Kehf: 57)

  Siē u tregua nė ajetet, sekreti pse jobesimtaret nuk mund ta kuptojnė Kur’anin ėshtė se Allahu e ka vendosur njė pengesė pėr kuptimin e tyre dhe i ka vulosur zemrat e tyre pėr arsye tė mospranimit tė tyre. Kjo ėshtė njė mrekulli e madhe e cila paraqėt Madhėshtinė e Allahut dhe se Ai ėshtė poseduesi i zemrave dhe mendimeve tė ēdo njeriu.


  ALLAHU SHPĖRNDAN KUPTIMIN
  NĖ ATA QĖ I FRIKOHEN ATIJ

  Edhe njė sekret i shpallur nė Kur’an ėshtė se Allahu u jep atyre qė i frikohen Atij mundėsinė me gjykua dhe mė dallua ndėrmjet tė vėrtetės dhe tė gabuarės. Na ėshtė referuar neve sikur “urtėsi”. Allahu e shpall kėtė sekret nė Kur’an nė suren El-Enfal si vijon:

  O ju qė besuat, nėse keni frikė All-llahun, Ai do tė vėrė udhėzim (nė zemrat tuaja) pėr ju, do t'ua mbulojė tė kėqiat, do t'ua falė mėkatet. All-llahu ėshtė dhurues i madh. (Enfal: 29)

  Siē u shpjegua nė kapitullun e pėrparėm, Allahu e fsheh urtėsinė dhe tė kuptuarit nė jobesimtarėt. Kėta njerėz, pa marr parasysh sa intelegjent ata mund tė jenė, nuk mund ta kuptojnė bile edhe konceptet mė tė dallueshme qė i takojnė fesė. Urtėsia ėshtė njė veti e veēantė pėr besimtarėt. Shumica e njėrzve e marrin si tė gatshme se inteligjenca dhe urtėsia nėnkuptojnė tė njėjtėn gjė. Mirėpo inteligjenca ėshtė aftėsi mendore qė secili e posedon. Psh tė qenurit njė shkenctar anatomik ose gjeni matematikor tregon inteligjencen. Urtėsia, nė anėn tjetėr, ėshtė pasojė e frikės qė njė pėrson e ka ndaj Allahut dhe zbatimi me vetėdije, dhe nuk ėshtė e lidhur nė asnjė mėnyrė me inteligjencėn. Njė pėrson mund tė jetė shumė inteligjent, akoma ai mbetet pa urtėsi nėse ai nuk ka frikė nga Allahu.
  Prandaj, urtėsia ėshtė njė bekim qė Allahu ua dhuron besimtarėve. Kėta tė hequr nga ky lloi i tė kuptuarit nuk janė bile tė vetėdijėshem pėr situaten e tyre. P.sh, ata tė cilėt mendojnė se janė burimi i forcės dhe posedimit, bėhen mendjemdhenj. Kjo ėshtė thjesht njė tregues i mungeses sė urtėsisė. Sepse nėse ata kanės urtėsi, ata do ta kuptojnė realiteti se asgjė s’ėshtė e fuqishme sikur Deshira e Allahut. Kjo vetėdije nė fund do ta dėrgonte ndonjėrin ta drejtoj veten me pėrulje. Ky pėrson, megjithatė, nuk mendon se, nese Allahu dėshiron, e tėrė pasuria e tij mund tė zvoglohet nė parendėsi pėr disa sekonda, ose se ai mundet ta has vdekjen, duke lėrė gjithēka mbrapa nė botė dhe duke pritur zjarrin tė pranojė llogaritjen. Krejt kėto janė mė tė sigurta dhe mė reale se ēka ndonjėri posedon nė kėtė botė. Vetėm besimtarėt, tė cilėt i frikohen Allahut, e kanė kėtė kuptim, dhe nuk shkon nė drejtim tė natyres mashtruese tė kėsaj jete nė kėtė botė. Ata e kalojnė jetėn e tyre duke kuptuar esencen reale tė sendeve. Allahu e vendos kuptimin nė besimtarėt pėrmes besimit tė tyre. Aq sa ata ndihen ma afėr Allahut, tė kuptuarit e tyre forcohet dhe ata bėhen ma tė njohur me sekretet nė krijimet e Allahut.
  0

  #2 Anėtar jo nė linjė   KONTI 

  • KAVALJON
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Zv.Admin
  • Postime: 1.212
  • Regjistruar mė : 03-qershor 04
  • Interests:Zoti nuk e ndryshon gjendjen e nje populli , deri sa ata te ndryshojne veten e tyre ....
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 76
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 18 maj 2005 - 03:28 MD

  DINAKĖRIA E DJALLIT ĖSHTĖ E DOBĖT

  Armiku mė i madh i njeriut, qė nga Ademi (as), gjithmonė ka qenė djalli. Djalli premtoj se ai vetė do t’i drejtoj njėrzit nė rrugėn e gabuar kur Ademi (as) ėshtė krijuar, dhe ka angazhua vetėn pėr kėtė ēėshtje duke sajuar plane qė e bėjnė botėn tė paraqitet joshėse dhe tėrheqėse pėr njerėzimin. Kur’ani gjithashtu na informon neve se ky plan ėshtė i pa fuqi dhe se ai nuk mund tė ushtroj autoritet mbi njerėzit:

  Ata qė besuan luftojnė nė rrugė tė All-llahut, e ata qė nuk besuan luftojnė nė rrugė tė djallėzuar. Luftoni pra miqtė e djallit, s'ka dyshim se intriga e djallit ėshtė e dobėt.(Nisa': 76)

  Nė tė vėrtetė, djalli realizoi mendimin e vet ndaj tyre, ndaj edhe e dėgjuan atė, pėrpos njė grupi besimtarėsh.E ai (djalli) nuk pati kurrfarė pushteti ndaj tyre, pėrveē qė (dija e Jonė tė dalė nė shesh) tė dihet ai qė beson nė botėn tjetėr, prej atij qė ėshtė nė dyshim pėr tė. E Allahu yt ėshtė pėrcjellės ndaj ēdo gjėje.( Sebe': 20-21)

  Nė fakt, mėnyrė e Allahut pėr bėrjen e gjėrave tė lehta pėr njerėzit ėshtė, plani i djallit ėshtė i dobėt dhe se ai nuk ka fuqi mbi njerėzit. Djalli ėshtė e vetmja forcė negative kundėr fesė dhe dobėsia e tij nėnkupton se besimtarėt nuk do tė pėrjetojnė asnjė vėshtirsi nė jetesėn sipas fesė. Mirėpo, qė kjo tė ndodhė, ėshtė i domosdoshėm besimi i sinqertė. Nė Kur’an, Allahu na informon neve se ata me besim tė sinqertė nuk do tė jetė tė prekur nga dredhit e djallit:

  (Iblisi) Tha: “Allahu im, pėr shkak qė mė pėrzune (mė largove), unė do t'ua zbukurojė (tė kėqiat) atyre sa tė jenė nė tokė (nė kėtė botė) dhe tė gjithė ata do t'i largoj nga rruga e drejtė!”. Pėrveē robėrve tė Tu, tė cilėt i ke bėrė tė sinqertė.(Hixhr: 39-40)

  Nė njė ajet tjetėr, Allahu ka treguar se djalli nuk do tė ketė fuqi mbi ata qė besojnė dhe tė cilėt mbėshtetėn nė Allahun:

  Vėrtet, ai (shejtani) nuk ka kurrfarė fuqie kundėr atyre qė besuan dhe i janė mbėshtetur Allahut tė tyre.Mbizotėrimi i tij ėshtė vetėm mbi ata qė e pėrkrahin atė dhe mbi ata qė pėr shkak tė tij u bėnė idhujtarė.(Nahl: 99-100)

  Sekreti se si t’i ikim shpresave tė kota dhe pėrshpėritjeve tė djallit
  Pėrkundėr paaftėsisė sė djallit ndaj besimtarėve, ai mundėt nganjėherė tė provjė t’i ngacmoj ata me pėrshpėritjet e tij, pėr arsye tė njė krimi apo njė gabimi qė ata e kanė bėrė.
  Edhe njė sekret tjetėr me rėndėsi qė Allahu e zbulon nė Kur’an, ėshtė si me iu ik pėrshpėritjeve tė djallit. Kjo ėshtė njė temė shumė e rėndėsishėme pėr ata besimėtar tė cilėt i frikohen Allahut dhe shpresojnė tė arrijnė xhennetin, sepse pėrshpėritjet e djallit janė fjalė mashtruese qė e devijojnė njėriun nga rruga e Allahut dhe e mbajnė atė tė zėnė me ēėshtje tė kota dhe tė parėndėsishėme. Djalli mundohet t’ia mbush ndjenjat e hidhėrimit, frikės dhe shqėtėsimit nga njerėzit, tė mbjell mosmarrėveshje midis tyre, t’i nxit tė kenė dyshime pėr Allahun, pėr Kur’anin dhe fenė (dinin). Ai i mbush ata me shpresa tė pavėrteta. Disa nga ajetet qė na tregojnė pėr pėrshpėritjet e djallit janė:

  "Do t'i shmangė (nga e vėrteta), do t'i bėjė tė shpresojnė nė gjėra tė kota; do t'i urdhėroj dhe ata dotė shqyejnė veshėt e bagėtive; do t’i urdhėroj dhe ata do tė shėmtojnė krijesat e All-llahut. E kush bėn mik djallin, e jo All-llahun, ai ka dėshtuar sheshazi.Ai u premton atyre dhe i bėn tė shpresojnė, por djalli nuk premton tjetėr vetėm se mashtrim. (Nisa': 119-120)

  “i cili bėn cytje nė zemrat e njerėzve” (an-Nas: 5)

  Pa marr parasysh se ēka ju pėrshpėrit djalli besimtarėve, ai nuk do tė jet i aftė t’i shkund nga udhėzimi i Allahut pėrderisa ata e pėrcjellin rrugėn qė Allahu u ka treguar. Allahu ju sjell ndėr mend besimtarėve qė tė pėrkujtojnė Allahun kundėr djallit:

  E nėse tė godet shejtani me ndonjė vesvese, ti kėrko strehim te All-llahu, sepse vėrtet Ai dėgjon e di.Vėrtet, ata qė janė tė ruajtur, kur i prek ndonjė iluzion nga djalli, ata pėrkujtojnė (All-llahun), nga djalli, ata pėrkujtojnė (All-llahun), dhe atėherė shohin (tė vėrtetėn). (A'raf: 200-201)

  Siē kuptohet nga ajeti, besimtarėt rrinė tė gatshėm nė pėrshpėritjet e djallit. Ata nuk humbin kohė duke menduar nė pėrshpėritjet e tij dhe, tė vetėdijshėm se Allahun nuk do tė ishte i kėnaqur, ata kurrė nuk i lejojnė vetės tė largohen me pesimizėm, frikė apo shqėtėsim, tė cilat tė gjitha janė ndjenja negative tė shmangura nga besimtarėt. Kur besimtarėt janė tė shqėtėsuar me diēka qė nuk ėshtė nė pėrputhje me moralet Kur’anore, ata menjėherė e njohin atė si njė pėrshpėritje e dėmshme e djallit e cila nuk do ta kėnaq Allahun. Ata e largojnė pėrshpėritjen e djallit nepėrmes tė pėrkujtimit tė Allahut dhe tė ajeteve Kur’anore.


  DĖGJIMI I SHUMICĖS E LARGON NJERIUN
  NGA UDHA E DREJTĖ

  Pretendimi se bindja e pėrgjithshme e shumicės ėshtė e drejtė, shpesh e mashtron njerėzimin. Nė tė vėrtet, kur pyeten pėr arsyen kryesore tė njė akti tė posaqėm apo qėndrimi, shumica e njėrzve pėrgjigjen “pėr arsye se shumica bėn ashtu.” Mirėpo, Allahu na informon se dėgjimi i shumicės ėshtė largim nga udha e drejtė:
  Nė qoftė se u bindesh shumicės (mohuese qė janė) nė tokė, ata do tė largojnė ty nga rruga e All-llahut. Ata nuk ndjekin tjetėr vetėm supozime dhe nuk janė tjetėr vetėm se rrenacakė.(En’am: 116)

  Nė njė ajet tjetėr, Allahu thotė se shumica e njėrzve nuk do tė besojnė:

  Po ti edhe pse lakmon (pėr besimin e tyre), shumica e njerėzve nuk do tė besojnė. (Jusuf: 103)

  Nė suren Ma’ide, Allahu pėrmend bollėkun e “mekatit” dhe i thėrret njerėzit pėr me e menjanue me menēuri.

  Thuaj: “Nuk ėshtė e njejtė e keqja dhe e mira, po edhe nėse tė mahnit ty shumimi i sė keqes, pra keni frikė All-llahun (e mos pranoni tė keqen) o ju tė zotėt e mendjes, ashtu qė tė shpėtoni. (Ma'ide: 100)

  Si pasojė, ēka shumica bėjnė, besojnė apo si mbrohėn kurrė nuk mund tė jetė njė burim i besueshėm apo referim. Njerėzit mundohen tė pėrcjellin shumicėn nėn ndikimin e”instiktit tė turmės.” Mirėpo, besimtarėt qė punojnė nė pėrputhje me kėtė sekret tė shenjėt qė Allahu e jep nė Kur’an nuk e pėrcjellin shumicėn, por vetėm zbatojnė urdhrat e Allahut dhe fesė sė Tij. Edhe nėse janė vetėm, ata kurrė nuk fshehin dyshime pėr besimin e tyre dhe rrugėn qė e pėrcjellin.


  SEKRETET NĖ ZGJERIMIN DHE
  ZVOGLIMIT TĖ BEKIMEVE

  Nė Kur’an, Allahu zbulon arsyen se pse Ai dhuron bekime apo i merr ato pėrsėri nga njerėzit:

  Kėtė (masė ndėshkuese) e bėri ngase All-llahu nuk ishte ndryshues i njė begatie, tė cilėn ia ka dhuruer njė populli, derisa tė ndryshojė ai vetė nė vetvete (tė bėhet pėrbuzės i sė mirės) dhe ngase All-llahu dėgjon (ēka thonė) dhe di (ēka punojnė). (Enfal: 53)

  Ai (njeri) ka pėrcjellės njė pas njė, para tij dhe prapa tij, qė me urdhėrinė e All-llahut e ruajnė atė. All-llahu nuk e prish gjendjen e njė populli (nuk ua largon tė mirat) pėrderisa ata ta ndryshojnė veten e tyre. Po, kur All-llahu vendos ta ndėshkojė njė popull, atė nuk ka kush qė ta zbrapsė. Ata. (njerėzit) nuk kanė mbrojtės tjetėr pos Tij.(Rra'd: 11)

  Ajo ēka ėshtė shpallur nė kėto ajete ėshtė sekret shumė me rėndėsi pėr tė cilat njerėzit janė tė pavetėdijshėm ose e injorojnė. Allahu thotė se Ai do tė zgjeroj bekimet e atyre njerėzve tė cilėt angazhohen me punė tė mira, dhe do ta zvoglojė bekimet e atyre tė cilėt kryejnė mekate, dhe se bekimet nė njerėzit do tė pasqyrohen nė pajtim me ndrrimet nė qėndrimet dhe sinqeritetin e tyre
  Besimtarėt tė cilėt e dinė kėtė sekret tė Allahut mundohen tė shohin qėllimet e fshehta nė krijimet e Allahut nė ēdo situatė, me tė cilėn ata takohen dhe, mbesin tė vemendshėm pėr kėtė temė. Ata kurrė nuk ndihen tė pavarur, por pėrpiēėn shumė pėr arritjen e moralit pėrpikėt tė pėrshkruar nė Kur’an, dhe t’i pėrmirėsojnė mekatėt dhe dėshtimet e tyre. Nė kėtė kuptim, ata kurrė nuk guxojnė tė ngurrojnė nė shfaqjen e moralit tė pėrsosur dhe pėrmirėsimin e sjelljes sė tyre.


  BINDJA NDAJ TĖ DĖRGUARIT
  ĖSHTĖ BINDJE NDAJ ALLAHUT

  Njėra nga veprimet ma tė rėndsishėme tė adhurimit qė Allahu i urdhėron besimtarėt nė Kur’an ėshtė bindja ndaj tė dėrguarve tė Tij. Allahu thotė se Ai ka dėrgur tė dėrguar pėr me i dėgjuar, dhe besimtarėt, nė ēdo moshė, kanė qėnė tė provuar nė dėgjueshmėrinė e tyre ndaj tė dėrguarve. Tė dėrguarit janė njerėz qė bartin porositė e Allahut dhe urdhėrat e Tij pėr njerėzit, dhe paralajmrojnė pėr ditėn e ringjalljės dhe pėr shenjat e Tij. Ata janė tė sinqertė dhe njerėz tė bekuar tė cilėt janė tė zgjedhur nga Allahu prej njerėzve tė tjerė, me punėt, qėndrimet dhe moralet e porsosura te tė cilėve janė shembullor. Ata janė shokėt e Allahut tė cilėt janė afrur pranė Tij. Siē thuhet nė ajetet mė poshtė, dėgjueshmėria ndaj tė dėrguarve ėshtė shenjė e dėgjueshmėrisė ndaj Allahut.

  Kush i bindet Pejgamberit, ai i ėshtė bindur All-llahut, e kush e refuzon, Ne nuk tė dėrguam roje kundėr tyre (Nisa': 80)

  I derguari i Allahut, Muhamedi (saas), gjithashtu ka thėnė se lajme tė gėzueshme janė pėr ata tė cilėt janė dėshmitar pėr kėtė fakt:
  Ju dėshmoni se nuk ka pėrendi pėrveē Allahut dhe se unė jam i dėrguar i Tij, a po? Nėse po, lajmet e gėzuara janė tuajat. Kur’ani ėshtė asi litari qė njėri skaj shtrihet deri te Allahu e tjetri shtrihet deri te ju. Mbajuni fortė pėr tė. nėse bėni kėshtu, ju kurrė nuk keni me gabue apo me u rrezikue8
  Jodėgjueshmėria ndaj tė dėrguarit ėshtė drejtėpėrdrejt jodėgjueshmėri ndaj Allahut dhe fesė sė Tij. Ky ėshtė njė sekret me rėndėsi qė Allahu e shpall nė Kur’an. Nė njė ajet, Allahu e tregon gjendjen e atyre qė e dėgjojnė tė dėrguarin dhe atyre qė nuk e dėgjojnė:

  Kėto janė (dispozita) tė caktuara prej All-llahut. Kush i bindet All-llahut, (urdhėrave tė Tij) dhe tė dėrguarit tė Tij, atė e dėrgon nė xhennete nėn tė cilin burojnė lumenj. Aty do tė jenė pėrgjithmonė. E ky ėshtė shpėtim i madh.Kush e kundėrshton All-llahu dhe tė dėrguarin e Tij, dhe i shkel dispozitat e Tij, atė e shtie nė zjarr tė pėrjetėshėm. E pėr tė ėshtė njė dėnim i rėndė (Nisa': 13-14)

  Allahu ka shpallur shumė detale nė Kur’an pėr dėgjueshmėrinė e tė dėrguarve dhe e ka bėrė tė qartė se si duhet tė jenė dėgjueshmėria dhe nėnshtrimi i vėrtetė, si edhe lloji i dėgjueshmėrisė qė ėshtė i pranuar nė vėshtrimin e Tij. Siē shihet gjithashtu nė kėto ajete, kryerja e tė gjitha kėrkesave tė fesė dhe pasqyrimi i tepėrt pėr shkak tė tij nuk ėshtė adekuate. Nėse njė pėrson dėshton nė adoptimin e qėndrimit dhe parimeve morale lidhur me dėgjueshmėrinė e tė dėrguarit nė kuptimin qė Allahu e ka caktue nė Kur’an dhe shpreh papėrsosshmeri nė dėgjueshmėrinė e tij, mund tė jetė qė Allahu tė gjitha punėt e tija t’i anuloj. Disa nga ajetet relevante janė ekzaminuar mė poshtė nė pjesė :
  Ata nuk janė besimtarė pėrderisa nuk e nėnshtrojnė vetėn plotėsisht ndaj tė dėrguarit
  Allahu shpall njė sekret shumė me rėndėsi nė suren En-Nisa:

  Pėr Allahun tėnd jo, ata nuk janė besimtarė (tė asaj qė tė zbriti ty as tė asaj para teje) derisa tė mos zgjedhin ty pėr tė gjykuar nė atė konflikt mes tyre, e pastaj (pas gjykimit tėnd) tė mos ndiejnė pakėnaqėsi nga gjykimi yt dhe (derisa) tė mos binden sinqerisht.(Nisa': 65)

  Nė kėtė ajet, njė sekret shumė me rėndėsi ėshtė shpallur pėr dėgjueshmerinė ideale ndaj tė dėrguarit. Shumica e njerėzve e dinė konceptin e dėgjueshmėrisė. Mirėpo, dėgjueshmėria ndaj tė dėrguarėve ėshtė shumė ndryshe prej tė gjitha formave tjera tė dėgjueshmėrisė, qė njerėzit i dijnė. Siē Allahu thotė nė ajetin e mė sipėrm, besimtarėt duhet t’i binden tė dėrguarit pėrzemėrsisht, pa fshehė dyshimin ma tė vogėl apo shfaqjen e ēfarėdo hezitimi. Nėse ndonjėri dyshon nė atė qė thotė i dėrguari dhe konsideron se idetė e tij janė mė tė sakta se tė dėrguarit, atėherė kjo, siē sugjeron ajeti, thelbėsisht do tė thotė se ai nuk ėshtė besimtarė i vertetė.
  Besimtarėt me besim dhe nėnshtrim tė vėrtet e dinė se ēka i dėrguari thotė ėshtė mė sė miri pėr ta. Edhe nese kėto fjalė janė nė kundėrshtim me interesat e tyre pėrsonale, ata e pranojnė dhe i binden atij energjikisht dhe me entuziazėm. Kjo sjellje e mirė ėshtė njė shenjė e besimit tė drejtė, dhe Allahu u jep lajme tė gėzuara pėr shpėtim pėr ata tė cilėt dėgjojnė tė dėrguarin me kėsi bindje. Disa nga ajetet nė tė cilat Allahu jep lajme tė mira janė:

  E kush do qė i bindet All-llahut dhe tė dėrguarit, tė tillėt do tė jenė sė bashku me ata qė All-llahu i shpėrbleu: (me) pejgamberėt, besnikėt e dalluar, dėshmorėt dhe me tė mirėt. Sa shokė tė mirė janė ata!(Nisa': 69)

  Kush respekton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ia ka frikėn All-llahut dhe i pėrmbahet udhėzimit tė Tij, tė tillėt janė ata qė do tė arrijnė atė qė dėshirojnė.(Nur: 52)

  Thuaj: “Respektojeni All-llahun, respektojeni tė dėrguarin!” Nėse ata refuzojnė, atėherė atij i takon pėrgjigjsia me ēka ėshtė i ngarkuar ndėrsa juve pėrgjigjsia me ēka jeni tė ngarkuar, nėse i bindeni atij, atėherė keni gjetur tė vėrtetėn. I dėrguari ka obligim vetėm komunikimin e qartė.(Nur: 54)
  Siē u tha mė lart, ata qė e dėgjojnė tė dėrguarin do tė jenė tė udhėzuar drejtė. Gjatė gjithė historisė, tė gjithė popujt janė sprovuar me dėgjushmerinė e tyre ndaj tė dėrguarve. Allahu gjithmonė i ka zgjedhur tė dėrguarit nga populli. Nė kėtė tekst, disa mendjengushtė dhe njerėz tė pa ditur nuk e kan kuptuar si t’i binden njė njeriu nga mesi i tyre apo njė njeriu i cili nuk ėshtė mė i pasur se ata. Mirėpo, Allahu i ka zgjedhur tė dėrguart e Tij, i ka pajisur me pėrkrahje nga vėshtrimi i Tij dhe u ka dhėnė dituri dhe fuqi. Esenca e arsyes pse kėta njerėz dėshtojnė qė plotėsisht ta kuptojnė ėshtė se, Allahu zgjedhė kėnd tė doj Ai. Besimtari i sinqertė pėrzemėrsisht i bindet dhe e respekton atė qė e ka zgjedhė Allahu, dhe bėhet shumė i devotshėm. Ai e din se, ēdoherė qė e dėgjon tė dėrguarin, ai nė fakt e dėgjon Allahun. Ata tė cilėt janė tė nėnshtruar Allahut dhe fesė janė gjithashtu plotėsishtė tė nėnshtruar tė dėrguarit tė Tij. Allahu tregon situatėn e atyre tė cilėt e nėnshtrojnė vetėn ndaj Tij si vijon:

  Nuk ėshtė ashtu (si thonė ata), po ai qė ėshtė dorėzuar All-llahut dhe ėshtė bamirės, ai e ka shpėrblimin e vet te Allahu i tij, pėr ata nuk ka frikė, as nuk kanė pse tė mėrziten.(Bekare: 112)

  Veprat e atyre tė cilėt e ngritin zėrin e tyre mbi zėrin e pejgamberit bėhen tė pavlefshme
  Nė njė ajet, Allahu thotė:

  O ju qė keni besuar, mos ngritni zėrin tuaj mbi zėrin e Pejgamberit dhe mos iu ngėrmoni atij si i ngėrmoheni njėri-tjetrit, e tė zhduken veprat tuaja duke mos ditur ju. Ata qė ulin zėrat e tyre pranė tė dėrguarit tė All-llahut, All-llahu zemrat e tyre i ka pėrshtatur pėr devotshmėri, ata kanė falje mėkatesh dhe shpėrblim tė madh. (Huxhurat: 2-3)

  Pejgamberi i Allahut gjithmonė i thėrret besimtarėt nė rrugėn e drejtė, dhe mė tė bukur. Sigurisht ka raste kur kėto thirrje tė pejgamberve bien nė konflikt me interesat e njerėzve rreth tyre.
  Mirėpo, ata qė besojnė dhe dėgjojnė tė dėrguarin nuk e ndjekun mendimin e tyre, por ma parė dorėzohen nė fjalėt e Allahut, pejgamberit tė Tij dhe Kur’anit. Nė anėn tjetėr, ata me besim tė dobėt apo ata qė nuk mund t’i mbajnė deshirat e tyre nder kontroll mund tė shfaqin jodėgjueshmėri apo dobsim mbi thirrjen e tė dėrguarit. Siē u tha nė ajet, zėrat e tyre, fjalimet dhe fjalėt qė ata i shqiptojnė mund tė nxjerr nė shesh sėmundjen nė zemrat e tyre dhe dobėsin e tyre nė dėgjueshmėri. Ata mund tė jenė aq tė paditur qė tė kundėrshtojnė ēka i dėrguari thotė dhe t’i ngrisin zėrat e tyre mbi zėrin e tij. Allahu na informon se veprimet e kėtyre njėrzve do tė anulohen. Allahu ka informuar se tė gjitha pėrpjekjet e pėrsonit tė till, edhe nese ai punon ditė e natė nė mėnyrė qė tė pėrhapė fenė, do tė viejnė nė asgjė nė raport me jodėgjueshmerinė e tij.
  Ky ėshtė njė sekret shumė me rėndėsi i shpallur nė shumė ajete nė Kur’an. Allahu i ka urdhėruar njerėzit tė bėjnė punė tė mira, tė shėrbejnė energjikisht dhe vendosmėrisht pėr tė mirėn e Islamit, tė punojnė nė pajtueshmėri me moralet e mira tė pėrshkruara nė Kur’an, tė jenė zemėrgjerė, tė palėkundur, durimtarė, tė sinēertė dhe tė besueshėm. Pa dyshim, tė gjitha kėto janė forma tė rėndsishme tė adhurimit qė do t’i ndihmojnė nė ahiret. Megjithatė, siē pamė nė suren “Huxhurat”, njė veprim i vetėm i qėndrim jorespektues ndaj tė dėrguarit tė Allahut mund t’i shėndrrojė tė gjitha veprimet e atij pėrsoni nė tė padobi. Kjo, padyshim, na kujton neve edhe njė herė sa me rėndėsi ėshtė ta ndegjojmė dhe respektojmė tė dėrguarin e Allahut.
  Allahu u a merr forcėn atyre tė cilėt nuk i binden tė dėrguarit.
  Incidenti i Talutit dhe armatės sė tij e treguar nė Kur’an ėshtė edhe njė pėrkujtim, i cili vendosė kuptim tė fuqishėm nė rėndėsinė e dėgjimit tė te dėrguarit tė Allahut. Si ėshtė shpallur nė Kur’an, kur Taluti, i dėrguari i Allahut, dual me forcat e tij kundėr armikut, ai i paralajmroj njerėzit e tij kundėr pirjes nga lumi tė cilin ata do ta kalojnė. Ajeti nė lidhmėri ėshtė:

  E kur doli (prej qytetit) Taluti me ushtrinė, tha: “All-llahu do t'ju sprovojė me njė lumė, e ai qė pi prej atij, ai nuk ėshtė me mua, e kush nuk shijon atė, ai ėshtė me mua, pėrveē atij qė me dorėn e vet e pi njė grusht!” Mirėpo, me pėrjashtim tė njė pakice prej tyre, tė tjerėt pinė nga ai. E kur e kaloi ai (Taluti) atė sė bashku me te edhe ata qė ishin besimtarė thanė: “Ne sot nuk kemi fuqi kundėr Xhalutit dhe ushtrisė sė tij!” Po ata qė ishin tė bindur se do ta takonin All-llahun thanė: “Sa e sa grupe tė vogla me dėshirėn e All-llahut kanė triumfuar ndaj grupeve tė mėdha!” All-llahu ėshtė me durimtarėt. (Bekare: 249)

  Siē u pa nė ajet, ata tė cilėt nuk e dėgjuan urdhėrat e Talutit u bėnė tė dobėt, ndėrsa ata tė cilėt e dėgjuan Talutin u ėshtė dhėnė forcė nga Allahu dhe me deshirėn e Allahut munden armikun edhe pse ata ishin shumicė. Kėto janė sekrete qė Allahu i shpalli njerėzimit nė Kur’an. Fuqia, fitorja dhe epėrsia nuk janė nė pasuri materiale, status me prestigj, tė qenurit shumicė apo posedimi i epėrsisė trupore. Kushdo qė i zbaton kufijtė e Allahut, i bindet Atij dhe pejgamberit tė Tij, Allahu i bėnė ata mė tė fortė se tė tjerėt, dhe i shpėrblen me dhurata tė panumėrta, siē janė menēuria, shėndeti, bukuria, bekimi dhe pasuria. Pėr ata qė janė tė gatshėm me u qua me tė derguarin e Allahut ėshtė pėrgaditur jetė e bukur e pėrhershme pėr ata nė ahiret.


  NJĖ NUMĖR I VOGĖL I BESIMTARĖVE
  MUND TA MPOSHT SHUMICEN JOBESIMTARE

  Njė nga mrekullit e Allahut ėshtė se besimtarėt, edhe pse janė pakicė, me Dėshirėn e Allahut, gjithmonė i mposhtin armiqėt e tyre. Ky ėshtė njė sekret i rėndėsishėm qė Allahu shpalli nė shumė ajete dhe i drejton jobesimtarėt tė gabojnė. Siē u pa nė tregimin e Talutit, Allahu i ka bėrė besimtarėt fitimtarė pėr arsye tė dėgjueshmėrisė sė tyre, edhe pse nė fakt ata ishin njė numėr i vogėl. Allahu pėrfundon tregimin e Talutit me kėto fjalė:

  "Sa e sa grupe tė vogla me dėshirėn e All-llahut kanė triumfuar ndaj grupeve tė mėdha!” All-llahu ėshtė me durimtarėt." (Bekare: 249)

  Palekundėshmėria u sjell forcė tė madhe besimtarėve
  Siē theksohet herė pas here nė kėtė libėr, ka shumė sekrete tė fshehėta nė ajetet e Kur’anit. Njė nga kėto sekrete ėshtė pėr palėkundėshmėrinė. Allahu jep lajme tė gėzuara se ata tė cilėt janė tė palėkundur do tė bėhėn mė tė fortė. Mbaje mend se tėrė fuqia i takon Allahut. Bile edhe forca e njė pėrsoni i cili ėshtė kundėr Allahut, nė fakt, i takon Allahut. Allahu u jep disa aftėsi njerėzve deri sa t’i vė ata dhe ata pėrreth tyre nė sprovė. Nė tė njėjtėn mėnyrė Ai i merr aq leht sa edhe kur i jep, kurdo qė Ai don. Allahu na informon neve se ata tė cilėt janė tė palėkundur do tė jenė tė fortė, kjo ėshtė sepse, Ai do t’i pėrforcojė ata. Pėr kėtė, Allahu thotė:

  Po, nėse jeni tė qėndrushėm e tė matur, e ata (armiqtė) t'ju vinė tash nė kėtė momoent, Allahu juaj ua vazhdon juve ndihmėn me pesė mijė prej engjėjve tė ushtruar (pėr luftė) ose tė shėnuar. ( Ali 'Imran: 125)

  Siē u tha nė ajetin e mėsipėrm, nėse Allahu don, Ai mund t’i bėjė njerėzit fitues nė mėnyrė tė padukėshme. Nė pėrpjekjet e ndonjėrit qė tė pėrkrah fenė e Allahut, psh, Allahu mund t’i siguroj mbėshtetje tė lehtė qė t’i mundsoj pėrsonit qė tė bėhet inspiruesi mė i madh dhe ligjeruesi me ndikimin mė tė madh dhe qė t’i kthej zemėrat e njerėzve qė e ndėgjojnė drejtė fesė. Si pasojė, askush nuk mund tė fitoj njė fitore apo shfaq ndikim nė tė tjerėt mos me dashtė Allahu. Pronari i tė gjithė arritjeve, fitoreve dhe inspirimeve ėshtė Allahu. Ēka i ndodh njerėzimit ka pėr t’i pėrcjellė urdhėrat e Allahut dhe vėrejė kufijtė e Tij. Nė njė ajet tjetėr, Allahu informon besimtarėt se si tė arrijnė forcė tė madhe:

  O Pejgamber! Nxiti besimtarėt pėr luftė. Nėse prej jush janė njėzet tė durueshėm, (trima tė fqishėm), do t'i mundni dyqind, e nėse janė njėqind, do t'i mundni njėmijė sish qė nuk besuan, pėr shkak se ata janė njerėz qė nuk kuptojnė (pse luftojnė).
  All-llahu ju bėri lehtėsim tash duke ditur se jeni dobėsuar. Nėse prej jush janė janė njėqind tė durueshėm, do t’i mundni dyqind, e nėse prej jush janė njė mijė, me ndimėn e Allahut do t'i mundni dy mijė. All-llahu ėshtė me ata qė janė tė durueshėm. (Enfal: 65-66)

  Siē thotė Allahu nė kėto ajete, nėse besimtarėt nuk kanė dobėsi nė vetėvete, dhe janė tė vendosur nė palekundėshmėri dhe besim, fuqia e njė besimtari mund tė barazohet me tė dhjetė njerėzve. Nė kėtė kontekst, fjala “forca” mbanė domethėnjė tjetėr, ndryshe nga fuqia fizike. Psh, pėrpjekjet e njė besimtari tė bartė porosinė e fesė dhe t’i thėrret njerėzit nė rrugėn e Allahut mund tė jetė e barabartė me pėrpjekjet e dhjetė njerėzve. Si rrjedhim, dituria e njė besimtari mund tė barazohet me diturinė e dhjetė njerėzve. Njė punė e mirė e bėrė nga besimtari vetėm pėr fitimin e kėnaqėsisė sė Allahut, mund tė barazohet me punėt e mira tė dhjetė njerėzve bashkarisht. Njė besimtar i vetėm mund tė ftojė mė shumė njerėz se dhjetė jobesimtar qė mund t’i largojnė nga rruga e Allahut dhe mund tė jetė njė mėnyrė e pėrmirėsimit tė besimit tė tyre. Njė besimtarė i vetėm mund tė shkatėrroj ēka dhjetė jobesimtarėt bisedojnė dhe ėndrrojnė atė me tė vėrtetėn.
  Ky sekret qė Allahu e shpallė nė Kur’an ėshtė e njė rėndėsie tė madhe. Pėr arsye se, nėse tė gjithė muslimanėt garojnė njėri-tjetrin drejt udhės sė drejtė, pa marr parasysh sa i vogėl grupi mund tė jetė, Allahu do t’i bėjė ata fitues nė ēdo punė qė ata e ndėrmarrin. Psh, nėse ėshtė e tėrė bota me njerėz jobesimtar, profesora jobesimtar nga universitetet e tėrė botės tė cilėt i drejtojnė tė gjithė njerėzit nė ēdo vend nė jobesim, Allahu e paraqėt njė grup tė vogėl tė muslimanėve tė fuqishėm, tė aftė dhe bollė tė ditur tu tregojnė tė gjithė kėtyre njerėzve rrugėn e drejtė. Allahu u lehtėsonė besimtarėve punėt e tyre ndėrsa ua vėshtirson punėt jobesimtarėve. Pėr kėtė arsye, besimtarėt tė cilėt e dijnė kėtė sekret kurrė nuk duhet ta zvoglojnė pėrpjekjen e tyre dhe tė thonė ”a do tė ndihmojnė pėrpjekjet e mia me ndėrrue kėtė situatė” por mė fortė tė jenė tė sigurtė se Allahu do tu a shpėrblej mė efektshėm ēdo punė tė sinqertė qė e kanė bėrė me qėllimin e vetėm pėr kėnaqsinė e Allahut. Njė pjesė e shkruar pėr ekzistimin e Allahut, njė fjalė qė thėrret njerėzit te Allahu apo njė veprim nė pajtueshmėri me vlerat morale tė Kur’anit mund t’i drejtoj shumė njerėz nė shpetim dhe tė ngjallė nė ta dashuri dhe frikė pėr Allahun. Ne duhet tė mbajmė mend se ligjet dhe dukuritė efekt-pasojė qė vlejnė pėr kėtė botė janė vetėm ēka ėshtė shpallur nė Kur’an nga Allahu. Ēdonjėri qė mendon nė pėrputhje me Kur’anin mund tė kuptojė kėto sekrete nė krijimet e Allahut dhe, me Dėshirėn e Allahut, ta arrijė njė fuqi mė tė madhe dhe urtėsi mbi dhe pėrtej ēka ndonjė njeri mund tė arrijė. Allahu u jep besimtarėve tė vėrtetė lajmin e mirė se ata do t’i mposhtin jobesimtarėt pėrderisa janė tė vendosur nė besimin e tyre:

  E mos u dobėsoni (fizikisht) dhe mos u dėshproni (shpirtėrisht) derisa ju jeni mė tė lartit, po qe se jeni besimtarė tė sinqert.( Ali 'Imran: 139)

  Siē u pa nė ajet, kusht i kėrkuar pėr me qenė fitues dhe mė i mirė nė tė dy botėrat, ėshtė besimi i sinqertė. Edhe njė tjetėr sekret i lidhur me kėtė ēėshtje nė Kur’an ėshtė besim pa i bėrė partner Allahut.


  ALLAHU E BĖNĖ FENĖ E TIJ MĖ TĖ LARTĖ
  KUR NDONJĖRI E ADHURONĖ VETĖM ATĖ

  Njė prej qėllimeve mė tė rėndsishme tė njė muslimanit nė kėtė jetė ėshtė pėrhapja e moraleve Kur’anore kudo nė botė, qė njerėzit t’i shėrbejnė Allahut ashtu si duhet. Nė Kur’an, Allahu u ka treguar besimtarėve udhen pėr arritjen e kėtyre qėllimeve dhe i ka urdhėruar si mė poshtė:

  Atyre nga mesi juaj tė cilėt besuan dhė bėnė vepra tė mira All-llahu u premtoi se do t'i bėjė zotėrues nė atė tokė ashtu si pat bėrė zotėrues ata qė ishin para tyre dhe fenė tė cilėn Ai e pėlqeu pėr ta, do ta forcojė, e nė vend tė frikės Ai do t'u dhurojė siguri. Ata mė adhurojnė Mua e nuk mė shoqėrojnė asgjė. E kush edhe pas kėsaj mohon, tė tillė janė ata mė tė prishurit. (Nur: 55)

  Sipas njė sekreti qė Allahu u shpalli besimtarėve, Allahu do tė siguroj vendosjen e vlerave Kur’anore kudo nė botė, nėse besimtarėt adhurojnė vetėm Allahun, pa i pėrshkruar Atij partner. Ky ėshtė njė sekret shumė me rėndėsi, sepse tregon se ėshtė pėrgjegjėsi e ēdo besimtari tė pėrhap udhėzimet e Kur’anit midis njerėzve. Pasi qė ky ėshtė rasti, ēdo besimtar me ndėrgjegjėje, saktsisht duhet t’i shmanget pėrshkrimit partner Allahut dhe tė adhuroj vetėm Atė. Para se gjithash, pėrshkrimi partner Allahut ėshtė njė mekat qė Allahu nuk e fal dhe i cili e dėrgon njeriun nė xhehennem. Megjithatė, mund tė jetė qė shumica e njerėzimit e lidhin kėtė koncept me paganėt tė cilėt i adhuronin idhujt. Njerėzimi gjithashtu duhet tė jetė i kujdesshėm pėr “idhullin e fshehur”. Nė kėtė formė tė idhullit, ndonjėri mund lehtė tė shpreh besimin e tij nė Allahun, pranimin e Allahut si Njė dhe i Vetmi Zotė dhe Krijues dhe tė shfaq degjueshmėri ndaj Tij. Por, friksimi nga ndonjė gjallesė tjetėr, pos Allahut, konsiderimi se pranimi dhe pėrkrahja e njėrzve tė tjerė ėshtė mė me rėndėsi, konsiderimi se tregtia, familja dhe origjina janė ma tė rėndėsishėm se Allahu dhe luftimi nė rrugėn e tij, janė plotėsisht idhujtari. Ndjenja e vėrtetė e besimit siē u shpjegua nė Kur’an mendon pėr kėnaqėsinė e Allahut mbi tė gjitha. Dashuria e shfaqur ndaj tė gjitha gjallesave tjera pėrveē se Allahut, mund tė jenė vetėm mėnyra pėr fitimin e kėnaqėsisė sė Allahut. Ata tė cilėt ndihen borxhli ndaj njerėzve pėr ndonjė tė mirė tė dhėnė atyre, tė cilėt i respektojnė ata si mbrojtės tė tyre janė, nė fakt, idhujtar. Kjo ėshtė pėr arsye se, i Vetmi qė dhuron lloje tė ndryshme tė mjeteve jetėsore njerėzve ėshtė Allahu; i Vetmi qė ushqėn, mbronė dhe strehon ēdo qėnie tė gjallė dhe u kthen atyre shendetin kur janė tė sėmur, ėshtė vetėm Allahu. Nėse Allahu don, Ai e kthen njeriun e sėmur nė tė shėndosh me dorė tė doktorit. Nė kėtė kuptim, ėshtė jologjike pėr dikėn qė t’i mbėshtet shpresat e tij vetėm nė doktorin. Sepse, asnjė doktor nuk mund ta sheroj pacientin pa dėshirėn e Allahut. Njė pėrsoni qė ju ka pėrmirsuar shendeti duhet ta shoh doktorin si njė pėrson qė me aftėsitė e tė cilit Allahu ja ka kthyer shendetin dhe, prandaj, tė shpreh respektin e duhur pėr doktorin. Mirėpo, duke ditur se ėshtė nė tė vėrtetė Allahu Ai qė shėron, ėshtė Allahu tė cilit ai duhet t’i jetė mirėnjohės. Pėrndryshe, ai do t’i pėrshkruaj Allahut partner dhe do t’i pėrshkruaj njė atribut tė Allahut njeriut. Tė gjithė muslimanėt duhet t’i shmangėn idhujtarive tė fshehėta, dhe bėrjen shokė, tė besuar dhe mbrojtės tjerė pėrveē Allahut.


  JETA E KĖSAJ BOTE ĖSHTĖ NĖ FAKT
  SHUMĖ E SHKURTĖR

  Shumica e njerėzve janė tė lidhur pėr kėtė botė sikur se ata kurrė nuk do tė vdesin, dhe kėshtu nuk jetojnė sipas fesė dhe me mendimin e vdekjes dhe ahiretit. Mirėpo, jeta e kėsaj bote, pėr tė cilėn ata janė tė lidhur aq fort, ėshtė shumė e shkurtėr dhe kalimtare. Edhe atyre me jetė tė gjatė sigurisht do tė ju vijė rradha pėr vdekje njė ditė. Kjo, jetė e kėsaj bote nuk ėshtė aq e gjatė sa qė duket tė jetė. Allahu shpall kėtė sekret pėr njerėzimin nė shumė ajete Kur’anore:
  Ai thotė: “E sa vjet keni kaluar nė tokė?”Ata thonė: “Kemi qėndruar njė ditė ose njė pjesė tė ditės, pyeti ata qė dinė numėrimin!”Ai thotė: “Mirė e keni, sikur ta dishit njėmend pak keni qėndruar!”A menduat se Ne u krijuam kot dhe se nuk do ktheheni ju te Ne? (Mu’minun: 112-115)

  E ditėn kur tė bėhet kijameti (ditėn e gjykimit), kriminelėt betohen se nuk qėndruan (nė dunja) gjatė, por vetėm njė ēast tė shkurtėr. Kėshtu kanė qenė ata qė i bishtėruan tė sė vėrtetės. (Rrum: 55)

  Mė sipėr janė bisedat ndėrmjet atyre qė janė grumbulluar bashkarisht pėr llogari. Siē sugjerojnė edhe kėto bisedime, pas vdekjes njerėzit kuptojnė se ata, nė fakt, kanė qėndruar nė kėtė botė vetėm pak. Kjo, perioda, e cila duket tė jetė gjashtė apo shtatė dekada nė jetėn e kėsaj bote, ėshtė nė fakt e shkurtėr si njė ditė apo bile shumė mė e shkurtėr. Kjo ėshtė e ngjashme me rastin e njė njeriu i cili supozon se ai ka kaluar ditė, muaj apo bile edhe vjetė nė ėndrrat e tij, por i cili, pas zgjimit, e kupton se ai ka ėndrruar vetėm pėr disa sekonda.
  Disa parashikime do t’i mundsojnė njeriut tė kuptoj shkurtsinė dhe karakterin e pėrkohshėm tė jetės sė kėsaj bote. Psh, ēdonjėri bėnė plane tė caktuara dhe i vendosė disa qėllime pėr jetėn e tij. Keto plane dhe qėllime kurrė nuk mbarojnė. Ato pėrcjellin njėra tjetrėn. Nė mėnyrė tipike, njė pėrson diplomon nė shkollė tė lartė, regjistrohet nė fakultet, dhe fillon njė punė nė njė kompani. Tė gjitha kėto janė, prapseprap, pėrvojė e shkurtėr. Nė rini, njėri vėshtir qė imagjinon se do t’i arrij tė tridhjetat. Tashmė pas njė kohe tė shkurtėr ai i ka arritur tė dyzetat.
  Jeta e shkurtėr e kėsaj bote ėshtė njė fakt i sigurt qė Allahu e shpall nė Kur’an qė mund tė kuptohet nga ēdonjėri para vdekjes. Pėr ata qė e kuptojnė kėtė do tė ishte budallaki ta lėnė pas dore pafundshmėrinė dhe jetėn e vėrtetė tė ahiretit pėr njė kėsi jete tė shkurtėr dhe kalimtare. Disa nga ajetet nė tė cilat Allahu i paralajmron njerėzit pėr kohėn e shkurtėr tė kėsaj bote janė:

  'O populli im, kjo jetė e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė pėrjetim i pėrkohshėm, ndėrsa bota tjetėr ėshtė ajo e pėrhershmja.' (Gafir: 39)

  Vėrtet, ata (idhujtarėt) e duan shumė kėtė jetė dhe e zėnė asgjė ditėn e rėndė qė i pret.(Insan: 27)


  NĖ ZEMRAT E JOBESIMTARĖVE
  ALLAHU HEDH FRIKĖ

  Allahu shpall nė shumė ajete se Ai hedh frikė nė zemrat e atyre tė cilėt nuk besojnė:

  Edhe kur Allahu yt u kumtoi engjėjve se: “Unė jam me ju, pra, inkurajoni ata qė besuan! Unė do tė hedh frikė nė zemrat e atyre qė nuk besuan...' (Enfal: 12)
  Ai ėshtė qė nė dėbimin e parė i nxori prej shtėpive tė tyre ata nga ithtarėt e librit, tė cilėt nuk besuan. Ju nuk menduat se ata do tė dalin, e ata menduan se fortifikatat e tyre do t'i mbronin prej ndėshkimit tė All-llahut, po All-llahu u erdhi atyre nga nuk e kishin menduar dhe nė zemrat e tyre hodhi frikėn ashtu qė me duart e veta dhe me duar tė besimtarėve rrėzonin shtėpitė e veta; pra merrni pėrvojė o ju tė zotėt e mendjes.(Hashr: 2)

  Ajo qė u tha nė kėto ajete ėshtė mrekulli nga Allahu. Pėrmes hudhjes se frikės nė zemėrat e tyre, Allahu dobėson forcėn e atyre tė cilėt pengojnė besimtarėt dhe tė cilėt kundėrshtojnė Allahun dhe fenė e Tij. Ėshtė e rėndėsisė sė madhe qė besimtarėt do tė duhej tė mendojnė nė kėto ajete dhe tė nxjerrin mėsime pėr vete. Kjo ėshtė pėr arsye se, siē u pėrmend nė kapitullin e mėparshėm, zemėrat tona janė nė dorėn e Allahut, dhe Allahu mbjell ēfarėdo qė Ai don nė zemėrat e kujt do qė Ai don. Detyra e besimtarit s’ėshtė tė tentoj tė shkaktoj ndikim nė tė tjerėt, por vetėm tė jetė i sinqertė. Psh, njė besimtar ėshtė pėrgjigjs tė kėshilloj njė pėrson nė dritėn e ajeteve tė Allahut. Mirėpo, ai pėrson do tė udhėzohet drejtė me kėshillėn e dhėnė vetėm, pa marr parasysh sa i qartė ishte shpjegimi, nėse Allahu e udhėzon atė njėri nė rrugė tė drejtė. Me tė njėjtat tipare, njė besimtarė ėshtė i paaftė kundėr rrezikut. Si rrjedhim, nuk ka fuqi me e friksue armikun. Por Allahu i mbronė dhe pėrkrahė besimtarėt qė janė tė sinqertė dhe vendosin pėrpjekjet e tyre pėrpara pėr hirė tė kėnaqėsis sė Allahut. Psh, siē u tha nė ajetin e mėparshėm, Ai hedh frikė nė zemėrat e armiqve tė tyre, duke i bėrė tė zėnė thellė me problemet e tyre. Nė kėtė mėnyrė, Allahu u jep besimtarėve qetėsim.
  Allahu shkakton frikė tė ndryshme nė zemėrat e jobesimtarėve. Aty ėshtė frika e vdekjės, ardhmerisė, lėndimit, fatkeqėsisė natyrore apo frika e humbjes sė pasurisė. Si rrjedhim, frika e vdekjes ėshtė mė e madhja pėr arsye se njė jobesimtar nuk beson nė ahiret dhe ėshtė fort i lidhur pėr kėtė botė. Duke besuar se ai do tė dobėsohet nė asgjė dhe humbė tė gjitha posedimet, frika e madhe pėr vdekje ėshtė nė rritje. Nė fund tė fundit, kjo frikė shtonė dobėsimin.
  Allahu na tregon neve se nė zemėrat e jobesimtarėve ėshtė hudhur frika pėr arsye se ata i pėrshkruajnė Atij partner. Fundin qė kėta njerėz do ta takojnė ėshtė shpallur nė Kur’an:

  Ne do tė mbjellim frikėn nė zemrat e atyre qė nuk besuan sepse ata All-llahut i trillojnė e i mveshin zota tė tjerė, duke mos pasur pėr tė kurrėfarė fakti, ndaj vendbanimi i tyre do tė jetė xhehennemi. Sa i shėmtuar ėshtė vendi i mizorėve.(Ali 'Imran: 151)


  URTĖSIA DHE FJALIMET BINDĖSE
  JANĖ BEKIM NGA ALLAHU

  Urtėsia dhe fjalimet bindėse janė bekime nga Allahu siē ėshtė shpallur nė ajetėt Kur’anore:
  Ai ia dhuron urtėsinė atij qė do, e kujt i ėshtė dhėnė urtėsia, atij pra i ėshtė dhuruar mirėsi e madhe, pėrveē tė menēurve kėtė nuk e kupton kush.(Bekare: 269)

  Ne ia forcuam edhe sundimin atij, i dhamė menēuri dhe aftėsi bindėse. (Sad: 20)

  Urtėsia dhe fjalimi madhėshtorė janė dhurata tė mėdha. Njė temė mund tė shpjgohet nga njerėz tė ndryshėm me stile tė ndryshme. Sidoqoftė, stili mė impresiv ėshtė ai mė i urti dhe mė bindėsi. Njė shpjegim i tillė e bėnė vėmendjen e njėrit tė pėrqėndrohet, e zgjonė atė nga pavėmendshmė- -ria, inkurajon mendimin nė gjėrat e ditura por shpesh tė harruara. Njė pėrson me aftėsi tė fjalimeve bindėse nuk bėnė fjalime tė panevojshme tė gjata, por i shpreh mendimet dhe vėshtrimet mė sė shkurti, shumė tė ngjeshur, akoma nė mėnyrėn mė tė kuptueshėme dhe madhėshtore tė mundshėme. Shpjegimet nga njė njeri i menēur nė njė temė janė tė kufizuara nė disa fjali tė sinqerta, dhe kėshtu bėnė ndikim tė fortė nė tė tjerėt. Njė gjė meriton tė pėrmendet kėtu - fjalimet bindėse nuk janė aftėsi qė mund tė mėsohen-. Nuk ka rregulla apo pika tė ndėrlikuara. Kėrkon vetėm sinqeritetin dhe lutjen pėr bekimin e Allahut. Allahu, nė rrjedhen e fjalimit tė njėrit, frymėzon me kėtė urtėsi kė tė don Ai.
  Kryevepra ma e madhe e urtėsisė dhe fjalimit impresiv ėshtė sigurisht Kur’ani, i cili ėshtė fjala direkte e Allahut. Kjo urtėsi ėshtė e veēantė pėr tė gjitha librat e shpallur nga Allahu njerėzimit. Kjo ėshtė shpallur nė ajetėt nė vijim: Atyre u patėn ardhur aso lajmesh (tė popujve tė lashtė), ku ka mjaft qortime, (pėr ata qė kuptojnė). Urtėsi e pėrsosur (ėshtė Kur'ani)! Po sa bėjnė dobi qortimet! (Kamer: 4-5)


  NJERIU GJITHASHTU DO TĖ PĖRGJEGJET
  PĖR MENDIMET DHE QĖLLIMET E TIJ

  Nė Kur’an, Allahu urdhėron njeriu tė jetojė sipas principeve tė fesė vullnetarisht dhe besnikrisht:

  ... ata qė i rėndon ai (nuk mund tė agjėrojnė), janė tė obliguar pėr kompenzim, ushqim (ditor), i njė tė varfėri ai qė nga vullneti jep mė tepėr, ajo ėshtė aqė mė mirė pėr te. Mirėpo, agjėrimi ėshtė mė i mirė pėr ju, sikur ta dini.(Bekare: 184)

  Vazhdoni rregullisht namazet (faljet), e edhe atė namazin e mesėm, dhe ndaj All-llahut tė jeni respektues (nė namaze). (Bekare: 238)

  Vėrtet, Ibrahimi ka qenė shembėlltyrė e tė mirave, adhurues i All-llahut, besimtarė i drejtė dhe nuk ka qenė nga idhujtarėt. (Nahl: 120)

  Siē u pa nė ajetėt e mėsipėrme, Allahu e udhėzonė njerėzimin t’i kryejnė tė gjitha lutjet e tyre me besnikėri. Gjatė kryerjes sė lutjės, agjerimit, dhėnjes sė lėmoshės apo paraqitjes sė dėgjueshmėrisė, ēka me tė vėrtetė ka rėndėsi, ėshtė qėllimi i vėrtetė dhe mendimet e pėrzemėrta. Nė Kur’an, Allahu na e tėrhjek vėmendjen tonė nė ekzistimin e disa njerėzve tė cilėt kryejnė lutjet apo tė cilėt japin pasurinė e tyre vetėm pėr tu treguar. Mund fare mirė tė ndodhė qė kėta njerėz nuk reflektohen nė Allahun, dhe nuk mendojnė pėr pafuqin dhe nėnshtrueshmėrinė pėrpara Allahut gjatė lutjes, por vetėm kryejn rituale. Si rrjedhim, njėri nga jashtė mund tė dukėt se po bėnė punė bėmirėse, mund tė formoj shkolla apo t’i ndihmoj tė varfėrit. Mirėpo, veē nėse i ka bėrė me qėllim tė vetėm pėr fitimin e kėnaqėsisė sė Allahut, duke menduar nė faktin se njeriu ėshtė i dobėt dhe nevojtar pėrpara Allahu dhe duke ndier frikė pėr ahiretin, pėrndryshe kėto veprime mund tė mos jenė tė pranueshme nga Allahu. Allahu na tregon neve se gjaku i kafshės sė sakrifikuar nuk arrin te Ai, por devotshmėria (takva) ėshtė ajo qė arrin te Ai:

  Tek All-llahu nuk arrin as mishi e as gjaku i tyre, por te Ai arrin bindja e juaj. Ai ashtu ua nėnshtroi ato juve qė ta madhėroni All-llahu pėr udhėzimet qė ua bėri. Bamirėsve merru myzhde.(Haxhxh: 37)

  Ndėr besimet mė tė gabuara ėshtė se njerėzit supozojnė se ata do tė jenė pėrgjigjs vetėm pėr veprimet e tyre. Sidoqoft, Allahu na informon neve se njeriu do tė jap llogari pėr qėllimet e tij, mendimet dhe bile edhe ēka ai fsheh thellė nė zemėren e tij:

  Tė All-llahut janė ē'ka nė qiell dhe ē'ka nė tokė, e pėr atė qė e keni nė shpirtin tuaj, e shfaqėt haptazi ose e mbajtėt fshehtė, All-llahu do t'ju marrė nė pėrgjegjėsi, e Ai ia fal atij qė do dhe dėnon atė qė do. All-llahu ka mundėsi pėr ēdo send. (Bekare: 284)

  Allahu ka njohuri pėr zemėren e pėrsonit, pėr ndėrgjegjėjen, mendimet dhe ēka mban ai fsheht prej tjerve. Allahu ndėrhyn ndėrmjet njė njeriu dhe zemėres se tij. Prandaj, njeriu nuk mundet tė mbaj asgjė fsheht nga Allahu. Ēdo dyshim qė i kalon nė mendje, ēdo pėrshpėritje e djallit, mendimet e tij aktuale pėr besimtarėt, besimi i tij nė Kur’an, ēfarė kalon nepėr mendjen e tij gjatė lutjes, janė tė gjitha tė ditura njė nga njė pėr Allahun dhe tė regjistruara nga Allahu. Psh, Allahu e din kur ndonjėri i kryen lutjet fjetur, apo kur ai fsheh mendime kontradiktore. Njeriu do t’i takoj secilėn nga kėto nė ditėn e fundit. Pastrimi i zemėres se ndonjėrit, jetesa sipas fesė, jo duke i dalluar vetėm ritualet por gjithashtu duke qėnė i sinqertė dhe i vendosur, janė mėnyrat qė ne do tė arrijmė shpėtimin. Thjesht do tė ishte pakujdesi me lėnė pas dore pafundshmėrinė dhe jetėn e vėrtetė tė ahiretit pėr njė jetė tė shkurtė dhe tė shpejtė. Mė posht janė disa ajete nė tė cilat Allahu e paralajmėron njerėzimin pėr pėrkohėshmėrinė dhe karakterin e jetės sė kėsaj bote:

  O populli im, kjo jetė e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė pėrjetim i pėrkohshėm, ndėrsa bota tjetėr ėshtė ajo e pėrhershmja. (Gafir: 39)

  Vėrtet, ata (idhujtarėt) e duan shumė kėtė jetė dhe e zėnė asgjė ditėn e rėndė qė i pret.(Insan: 27)


  ALLAHU ĖSHTĖ AI I CILI VENDOS
  DASHURINĖ NĖ ZEMĖRAT E NJERĖZVE

  Nė shumė ajete, Allahu shpall se ėshtė Ai i Cili vendos dashurinė dhe dhembshurinė nė zemėrat e njerėzve. Psh, Allahu ka thėnė nė ajetin vijues se ėshtė Ai i Cili i grumbullon besimtarėt dhe i bashkon zemėrat e tyre sikur tė vllėzėrve:

  Dhe kapuni qė tė gjithė ju pėr litarin (fenė dhe Kur'anin) e All-llahut, e mos u pėrēani! Pėrkujtojeni nimetin e All-llahut ndaj jush, kur ju (para se ta pranonit fenė islame) ishit tė armiqėsuar, e Ai bashkoi zemėrat tuaja dhe ashtu me dhuntinė e Tij aguat tė jeni vėllezėr. Madje ishit nė buzė tė greminės sė xhehennemit, e Ai ju shpėtoi prej tij. Po kėshtu All-llahu ua sqaron juve argumentet e veta qė ju tė gjeni tė vėrtetėn e lumtur. (Ali 'Imran: 103)

  Nė ajetet tjera, Allahu na informon neve se ėshtė Ai i Cili u jep besimtarėve butėsinė dhe keqardhjen.

  ...ashtu Ne i dhamė atij urtėsi kur ishte fėmijė. Dhe nga ana jonė i mundėsuam tė jetė i butė, i pastėr dhe respektues (i dėgjueshėm). (Merjem: 12-13)

  Nuk ka dyshim se ata qė bėnė vepra tė mira, atyre i Gjithėmėshirshmi do t'u krijojė (nė zemėrat e tyre) dashuri. (Merjem: 96)

  Dhe nga faktet (e madhėrisė sė) e Tij ėshtė qė pėr tė mirėn tuaj, Ai krijoi nga vet lloji juaj palėn (gratė), ashtu qė tė gjeni prehje tek ato dhe nė mes jush krijoi dashuri dhe mėshirė. Nė kėtė ka argumente pėr njerėzit qė mendojnė. (Rum: 21)

  Allahu gjithashtu thotė se Ai do tė vendosė dashuri ndėrmjet besimtarėve dhe atyre qė janė armiq tė tyre. Ėshtė e qartė se Allahu mban kontrollin mbi tė gjitha zemėrat e tė dy palėve besimtarėve dhe njerėzve tė tjerė. Pritet qė All-llahu tė verė miqėsi ndėrmjet jush dhe atyre qė kishit armiqėsi, All-llahu ėshtė i fuqishėm, All-llahu falė mėkatet, ėshtė mėshirues. (Mumetehine: 7)


  VDEKJA E BESIMTARĖVE DHE
  JOBESIMTARĖVE NUK DO TĖ JETĖ E NJĖJTĖ

  Nė Kur’an, Allahu e hap njė sekret pėr vdekjen, i cili ėshtė i panjohur pėr shumė njerėz- ēfarė pėrsoni i vdekur aktualisht pėrjeton, nuk ėshtė ēka njerėzit tjerė vėrejnė nga pamja e jashtme. Allahu na thotė neve nė Kur’an si nė vijim:

  Pėrse, pra kur arrin shpirti nė fyt, e ju nė atė moment shikoni (se ē'po i ngjet). E Ne jemi mė afėr tek ai se ju, por ju nuk shihni. (Waki'a: 83-85)
  Edhe njė sekret qė Allahu e shpall pėr vdekjen ėshtė terrorri i madh dhe vuajtjet qė i pėrjetojnė jobesimtarėt nė momentin e vdekjes. Njerėzit pėrreth nuk kanė mundėsi pėr tė parė kėtė terror. Allahu e lidhė kėtė fakt nė ajetet e Tij si vijon:

  E kush ėshtė mė gabimtar i madh se sa ai qė trillon rrenė ndaj Allahut, ose thotė: “Mua po mė shpallet e nuk i ėshtė shpallur asgjė, ose se sa ai qė thotė: “Do tė thur diēka tė ngjajshme me atė qė e ka zbritur All-llahu”. E, sikur t'i shihje mizorėt kur janė nė agoni tė vdekjes, e engjėjt kanė shtrirė duart e veta (me ndėshkim) e (u thonė): “Shpėtojeni pra vetveten (nėse mundeni)”. “Tash pėrjetoni dėnimin e turpshėm pėr shkak se e thoshit tė pavėrtetėn pėr All-llahun, dhe ndaj argumenteve tė Tij ishit kryeneē. (En’am: 93)

  Po ty tė mos duket e mirė pasuria e tyre dhe fėmijėt e tyre. All-llahu deshi t'i mundojė me tė nė kėtė botė dhe t'u dalė shpirti duke qenė mohues. (Tewbe: 85)

  Nė pajtueshmėri me kėtė sekret tė shpallur nė Kur’an, njė jobesimtarė mund tė duket se ka vdekur i qėtė nė shtratin e tij. Mund tė duket pėr njerėzit pėrreth sikur ai nuk ka kaluar nėpėr ēfarėdo mundimi apo vuajtje nė ēastin e vdekjes, por se sytė e tij vetėm janė mbyllur. Mirėpo, Allahu na informon neve se njė jobesimtarė ndjenė njė vuajtje tė thellė qė ne nuk mund ta shohim. Se si engjujt e marrin jobesimtarin nė vdekje ėshtė shpjeguar nė Kur’an nė vijim:

  E si do tė jetė atėherė puna e tyre kur engjėjt t'ua marrin shpirtin duke i rrahur fytyrave dhe shpinave tė tyre? E atė (dėnim) pėr shkak se ata ndoqėn rrugė tė cilėn All-llahu e urren, kurse e urrejtėn atė qė Ai e pėlqen, prandaj ua asgjėsoi veprat e tyre. (Muhammed: 27-28)

  Sikur t'i kishe parė engjėjt kur ua marrė shpirtin atyre qė mohuan (do tė shihje tmerr), u binin fytyrave dhe shpinave tė tyre (para, prapa): “Shijoni dėnimin e djegėjes!”Kėtė (dėnim e morėt) pėr shkakun e asaj qė fituat. All-llahu nuk ėshtė i padrejtė pėr robtė e Tij (Enfal: 50-51)
  0

  #3 Anėtar jo nė linjė   KONTI 

  • KAVALJON
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Zv.Admin
  • Postime: 1.212
  • Regjistruar mė : 03-qershor 04
  • Interests:Zoti nuk e ndryshon gjendjen e nje populli , deri sa ata te ndryshojne veten e tyre ....
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 76
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 18 maj 2005 - 06:07 MD

  SEKRETET E BEGATISĖ DHE PASURISĖ
  TĖ CAKTUARA PĖR NJERĖZIT

  E tėrė gjithsia i takon Allahut, dhe Ai i jep ēka Ai do kujtdo qė Ai do. Allahu ėshtė Ai qė i jep furnizim njeriut, i Cili i bėnė ata tė pasur dhe u jep atyre prodhime tė shumėta. Siē Allahu thotė nė njė ajet, Allahu e rrit furnizimin e ēdo njėrit robėr tė Tij siē Ai do, apo, nė mėnyrė tė ngjashme, ua kufizon atyre. Allahu e bėnė kėtė pėr njė arsye tė caktuar dhe nga urtėsia. Tė dy palėt si ata tė cilėve u ėshtė rrit furnizimi dhe ata tė cilėve ju ėshtė kufizuar furnizimi, nė fakt janė tė vėnė nė sprovė nga Allahu. Ata tė cilėt nuk bėhėn mendjemdhėnjė dhe tė prishur pėr atė qė u ėshtė dhėnė, por i shprehin Allahut falėnderim pėr ēdo furnizim, tė cilėt e vendosin besimin e tyre nė Allahun dhe shfaqin palėkundshmėri kur pasuria e tyre kufizohet, kėta janė robėrit me tė cilėt Allahu ėshtė i kėnaqur. Fjalėt e Pejgamberit Sulejmanit (as), e pėrmendur nė Kur’an, e bėnė tė qartė se bekimet qė Allahu i furnizon njerėzit me, janė aktualisht njė pjesė e sprovės:

  E ai i cili kishte dituri nga libri tha: “Unė ta sjell atė ty sa ēel e mshel sytė (kėtij i tha sille)!” E kur e pa atė (fron) tė vendosur pranė tij (Sulejmani) tha: Kjo ėshtė dhuntia e Zotit tim qė t’mė sprovojė mua se a do ta falėnderoj, apo mos do ta pėrbuzė. E kush falėnderon, ai falėnderon pėr tė mirėn e vet, e kush pėrbuz, Zoti im (s'ka nevojė), ėshtė i pa nevojė e bujar!” (Neml: 40)

  Fjalėt e Pejgamberit Sulejmanit (as), kur tha“ kjo dhuratė ėshtė pjesė e Allahut tim qė tė mė sprovojė mua qė tė sheh nėse unė do tė shprehi falėnderim apo tė shprehi mosmirėnjohje” shpjegojnė njė nga arsyet se pse njerėzve u janė dhėnė dhurata.
  Ēka Allahu pėrcakton si “tėrhjekje e kėsaj bote” nė Kur’an- duke pėrf- -shirė: pasurinė, fėmijėt, gratė, tė afėrmit, pozitėn, autoritetin, inteligjencen, bukurinė, shendetin, tregtinė fitim prurėse, sukseset, shkurtimisht, gjithēka ėshtė dhėnė qė ta vė njėriun nė sprovė.

  Sekretet nė begatitė qė u jepėn jobesimtarėve
  Shumė ka njerėz nė botė tė cilėt, edhe pse nuk kanė besim nė Allahun, shijojnė njė jetė tė gjatė, gėzojnė bekime tė panumėrta, posedojnė tokė pjellore dhe rrisin fėmijė tė shėndosh. Kėta njerėz, nė vend qė tė pėrpiqėn qė tė fitojnė kėnaqėsinė e Allahut, kanė degjeneruar pėr arsye tė kėtyre bekime--ve dhe mbesin larg nga Allahu. Kėta njerėz, tė cilėt kanė humbur nė gjatėsi tė mėdha nė drejtimin e njė jete tė pabindur ndaj Allahut tė tyre dhe tė cilėt kanė kryer shumė e mė shumė mėkate pėr ēdo ditė, duke konsideruar se ēka ata posedojnė si tė mira pėr vetvete. Mirėpo, Kur’ani e tėrheq vemendjen tonė te njė sekret tjetėr dhe qėllimi hyjnor prapa kėtyre bekimeve dhe kohės sė dhėnė:

  Po ty tė mos duket e mirė pasuria e tyre dhe fėmijėt e tyre. All-llahu deshi t'i mundojė me tė nė kėtė botė dhe t'u dalė shpirti duke qenė mohues. (Tawba: 85)

  Tė mosmendojnė ata qė nuk besuan se afatin qė u dhamė Ne atyre tė jetojnė, ėshtė nė dobi tė tyre. Ne i lamė tė jetojnė vetėm qė shtojnė edhe mė shumė mėkate, se ata i pret dėnim nėnēmues. (Ali 'Imran: 178)

  Andaj, ti (Muhammed) lėri ata edhe njė kohė nė atė mashtrimin e tyre. A mos mendojnė ata se me atė qė jemi duke u dhėnė atyre nga pasuria dhe fėmijėt, Ne nxitojmė t'u ofrojmė atyre tė mirat? Jo, kurrsesi, por ata nuk janė kah e kuptojnė. (Mu’minun: 54-56)

  Siē u shpjegua nė kėto ajete, ēka kėta njerėz posedojnė faktikisht nuk ėshtė mirė pėr ta. Koha e dhėnė atyre ėshtė vetėm qė tu shtohen mėkatet e tyre. Kur afati i tyre mbaron, as pasuria e tyre, as fėmijet, as pozita e tyre nuk mund t’i mbrojnė ata nga denimi i vėshtirė. Nė tė vėrtet, Allahu e ka lidh situatėn e gjeneratės sė kaluar tė cilėt jetuan nė pasuri dhe begati tė furnizimit, qė takuan njė dėnim tė vėshtirė si vijon :

  E, sa e sa gjenerata kemi shkatėrruar para tyre e qė ishin mė tė pajisur dhe mė tė dukshėm. (Merjem: 74)

  Ajeti vijues shpjegon arsyen pse kėtyre njerėzve u ėshtė dhėnė kohė shtesė:

  Thuaj: “Atij qė ėshtė nė humbje (nė mosbesim), le t'ia vazhdojė atij i Gjithfuqishmi pėr njė kohė, e kur do ta shohin atė qė po u premtohet: ose dėnimin (nė kėtė jetė) ose kijametin, atėherė do ta kuptojnė se kush do tė jetė nė pozitė mė tė keqe dhe mė i dobėt nė pėrkrahje!”(Merjem: 75)

  Allahu ėshtė i Drejti dhe Mėshiruesi mė i Madh, Ai krijon ēdo gjė me urtėsi dhe mirėsi, dhe ēdo njėri ėshtė ripaguar plotėsisht pėr atė qė ai ka bėrė. Duke qėnė tė vetėdijshėm pėr kėtė, besimtarėt vlerėsojnė ngjarjet me qėllim qė tė shohin urtėsinė dhe mirėsinė qė Allahu krijon nė ēdo ngjarje. Pėrndryshe, njerėzit do tė jetonin njė jetė me mashtrime, tė larguar nga realiteti.


  SEKRETI SE PSE ALLAHU NUK
  I DĖNON MENJĖHERĖ JOBESIMTARĖT

  Njė nga sekretet e shpallura nė Kur’an, ėshtė se njerėzit nuk janė menjėherė tė ndėshkuar pėr veprimet e kėqija qė ata i kryejnė, por dėnimi ėshtė shtyrė deri nė kohė tė caktuar. Kjo ėshtė shpallur nė ajetin nė vijim:

  E sikur All-llahu t'i kapte njerėzit sipas veprave (tė kėqia) tė tyre, nuk do tė mbetej asnjė gjallesė, por Ai i afatizon deri nė momentin e caktuar, e kur tė vijė afati i tyre, s'ka dyshim se All-llahu i ka parasysh robėrit e vet! (Fatir: 45)

  Zoti yt ėshtė qė falė shumė dhe bėn mėshirė tė madhe, sikur t'i ndėshkonte ata pėr atė qė kanė vepruar, do t'ua ngute atyre tash dėnimin, por ata kanė momentin e caktuar, e pos Tij nuk do tė gjejnė ata strehim. (Kehf: 58)

  Se shumė njerėz nuk janė ndėshkuar menjėherė pėr veprimet e tyre tė kėqija mund t’i drejtoj ata tė mendojnė se ata kurrė nuk do tė mbahėn pėrgjegjės pėr punė e tyre tė liga. Ky supozim i pengon ata nga kėrkimi i pendimit, ndjimit keqardhje dhe korrigjimin e gabimeve tė tyre. Gjithashtu, kjo u shton pafytyrėsinė e tyre. Tė qenurit pa urtėsi, ata nuk mund tė parashikojnė se kjo do te ju sjell dėnimin e tyre edhe mė shumė tė padurueshėm nė ahiret. Nė Kur’an, Allahu thotė:

  Tė mosmendojnė ata qė nuk besuan se afatin qė u dhamė Ne atyre tė jetojnė, ėshtė nė dobi tė tyre. Ne i lamė tė jetojnė vetėm qė shtojnė edhe mė shumė mėkate, se ata i pret dėnim nėnēmues. (Ali 'Imran: 178)

  Kjo ėshtė njė vonesė e krijuar nga Allahu vetėm ta vė njeriun nė sprovė. Mirėpo, sigurisht ėshtė njė kohė e caktuar nė shikimin e Allahut qė secili njeri do tė shpaguaj pėr ēka ai ka qėnė i zėnė. Kur kjo kohė e caktuar mbaron, nuk mund tė ketė vonesė as tė afrohet mė afėr, as pėr njė moment. Allahu na informon neve se secili sigurisht do tė shpaguhet:

  E, sikur tė mos ishte vendimi dhe afati i caktuar mė heret nga Allahu yt, dėnimi do t'i kapte ata. (Ta Ha: 129)

  Mirėpo, atyre u jap afat, se kapja (dėnimi) Ime ėshtė e fortė.. (A'raf: 183)

  PĖRFUNDIM


  Ēdo njėri qė e lexon Kur’anin dhe e len tė vendoset nė zemėren dhe shpirtin e tij, i cili konsideron jetėn, ngjarjet dhe njerėzit pėr rreth tij me qėndrimin e njė pėrsoni besimtarė, dhe i cili e merr Allahun pėr shokė tė vetėm mund t’i shohė sekretet e shpallura nė Kur’an. Ēdo ngjarje, e rėndėsi- -shėme apo jo, nxėn vend rrjedhimisht; asgjė nuk paraqitet si rezultat i njė rastėsie. Njė sekret, qėllim i shenjėt dhe i mirė i Allahut vendoset prapa secilit prej tyre. Nėse njerėzit veprojnė sinqerisht dhe gjithmonė kthehen te Allahu, atėherė ata mund t’i vlerėsojnė kėto sekrete dhe urtėsinė prapa tyre.
  Njėri qė i kupton sekretet e Kur’anit dhe e vėren eksistimin e kėtyre sekreteve nė jetė afrohet mė afėr Allahut dhe konsilidon shoqėri me Tė. Kėta njerėz kanė kuptim ma tė mirė pėr Allahun, Krijuesin e qiejve dhe tė tokės dhe tė arrijnė vlerėsim mė tė mirė tė fuqisė, urtėsisė dhe diturisė sė Tij. Ata kuptojnė se nuk ka asnjė shokė apo mbrojtės tjetėr pos Allahut. Ata ndiejnė emocine dhe kėnaqėsinė e tė pamurit dhe kuptimin e urtėsisė dhe sekreteve qė Allahu krijon nė ēdo moment tė vetėm. Allahu zbulon mė shumė sekrete nė krijimet e Tij pėr kėsi njerėzish. Edhe nėse jeta e kėti pėrsoni duket e ngjashme me tė tjerėve, Allahu, faktikisht, krijon diēka tė jashtėzakonshėme pėr atė pėrson nė ēdo minut. Allahu do t’ua paraqėt kėto ēdo njėrit qė sinqėrisht dėshiron tė shoh urtėsinė dhe sekretet e Tij nė krijimet e Tij.
  Siē Allahu thotė nė Kur’an:

  Ne kėtė (qė u pėrmend) ka mjaft pėr njė popull tė dėgjueshėm. (Enbiya': 106)
  0

  #4 Anėtar jo nė linjė   KONTI 

  • KAVALJON
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Zv.Admin
  • Postime: 1.212
  • Regjistruar mė : 03-qershor 04
  • Interests:Zoti nuk e ndryshon gjendjen e nje populli , deri sa ata te ndryshojne veten e tyre ....
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 76
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 19 maj 2005 - 08:35 PD

  NGJASHMĖRIA E NJERIUT ME MAJMUNIN ĖSHTĖ PĖRRALLĖ!


  Kompletimi i hartės sė gjenomit njerėzor sot nuk jep rezultatin se njeriu dhe majmuni janė kushėrinjė. Nuk duhet mashtruar nga tentimet e evolucionistėve pėr ta shftytėzuar kėtė zhvillim tė ri shkencor ashtu siē kanė bėrė me tė gjitha zhvillimet tjera.
  Sikur qė e dimė, kompletimi i tashėm i hartės sė gjeneve tė njeriut nė kuadėr tė Projektit tė Gjenomit Njerėzor ėshtė njė pėrparim i rėndėsishėm shkencor. Por disa rezultate tė kėti projekti po shtrembėrohen nga disa publikime evolucioniste. Pohohet se gjenet e shimpanzės kanė 98% ngjashmėri me gjenet e njeriut dhe kjo promovohet si fakt pėr pohimin se majmunėt janė tė lidhur me njerėzit gjė kjo qė sjell te teoria e evolucionit. Nė tė vėrtetė, kjo ėshtė njė pjesė “fallso” e evidencės sė promovuar nga evolucionistėt tė cilėt pėrfitojnė nga mungesa e njohurisė lidhur me kėtė temė nė shoqėri.


  Pohimi pėr ngjashmėri 98 % ėshtė
  propagandė mashtruese

  Sė pari, duhet deklaruar se koncepti i ngjashmėrisė 98 pėrqindėshe midis ADN-sė sė njeriut dhe shimpanzės, i pėrdorur shpesh nga evolucionistėt ėshtė mashtrim.
  Pėr tė pohuar se ndėrtimi gjenetik i njeriut dhe shimpanzės ka 98 % ngjashmėri, duhet bėrė hartėn e gjenomit tė shimpanzės, njėjtė sikur tė njeriut, pastaj kėto tė dyjat duhet tė krahasohen dhe pastaj duhet tė nxirret rezultati i kėtij krahasimi. Mirėpo nuk ekziston asnjė rezultat i tillė pėr arsye se deri mė tani ėshtė bėrė harta e vetėm tė gjenomit tė njeriut. Akoma nuk ėshtė bėrė ndonjė hulumtim i tillė tek shimpanza.
  Nė realitet, ngjashmėria 98 pėrqindėshe midis gjeneve tė njeriut dhe shimpanzės, i cili po sillet nė agjendė, ėshtė njė sllogan propagandues qėllimisht i krijuar disa vite mė parė. Kjo ngjashmėri ėshtė njė gjeneralizim tejmase i ekzagjėrua,r bazuar nė ngjashmėrinė e sekuencės sė aminoacideve tė nja 30-40 proteinave bazike, prezente tek njeriu dhe shimpanza. Analiza e sekuencės ėshtė bėrė duke e pėrdorur metodėn e quajtur “hibridizimi i ADN-sė” nė sekuencat e ADN-sė qė janė nė korrelacion me kėto proteina dhe vetėm ai numėr i kufizuar i proteinave ėshtė krahasuar.
  Mirėpo ekzistojnė rreth njėqind mijė gjene, dhe nė bazė tė kėsaj njėqind mijė proteina tė shifruara nga kėto gjene tek njeriu. Pėr kėtė arsye, nuk ekziston asnjė bazė shkencore pėr pohimin se tė gjitha gjenet e njeriut dhe tė majmunit janė 98% tė ngjashme vetėm pėr shkak se 40 nga 100 000 proteinat janė tė ngjashme.
  Pėr mė tepėr, krahasimi i ADN-sė kryer nė kėto 40 proteina ėshtė gjithashtu kontraverz. Ky krahasim ėshtė bėrė nė vitin 1987 nga dy biologėt Sibley dhe Ahlquist dhe ėshtė publikuar nė Journal of Molecular Evolution. 19 Mirėpo njė shkencėtar tjetėr i quajtur Sarich, i cili ka ekzaminuar tė dhėnat e fituara nga kėta dy shkencėtarė, ka konkluduar se besueshmėria e metodės qė ata kanė pėrdorur ėshtė kontraverze dhe tė dhėnat janė interpretuar nė mėnyrė tė ekzagjeruar. 20

  ADN i njeriut ėshtė poashtu i ngjashėm
  me atė tė krimbit, mushkonjės dhe pulės!
  Pėr mė tepėr, proteinat bazike tė sipėr pėrmendura janė molekula vitale tė zakonshme prezente edhe tek qeniet e tjera tė ndryshme tė gjalla. Struktura e llojit tė njėjtė tė proteinave prezente jo vetėm te shimpanza, por gjithashtu edhe tek krijesa tjera tė gjalla krejtėsisht tė ndryshme, ėshtė shumė e ngjashme me atė tė njerut.
  Pėr shembull analizat gjenetike tė publikuara nė New Scientist kanė zbuluar 75% ngjashmėri midis ADN-sė sė krimbave nematode dhe njeriut. 21 Kjo definitivisht nuk do tė thotė se ekziston vetėm 25% dallim midis njeriut dhe kėtyre krimbave! Sipas trungut familjar tė bėrė nga evolucionistėt, tipi Chordata ku ėshtė i pėrfshirė njeriu, dhe tipi Nematoda ishin shumė tė ndryshėm nga njėri tjetri qysh para 530 milion vitesh.
  Pastaj njė zbulim tjetėr i cili poashtu u paraqit nė media, thotė se krahasimet e bėra midis gjeneve tė Drosophila sp. dhe gjeneve tė njeriut tregojnė njė ngjashmėri prej 60%. 22
  Nė njė rast tjetėr, analizat e bėra nė proteinat e caktuara e paraqesin njeriun poaq afėr tė lidhur me qenie tė tjera tė gjalla tė ndryshme. Nė njė hulumtim tė kryer nga hulumtuesit e Universitetit tė Kembrigjit janė krahasuar disa proteina tė kafshėve tokėsore. Quditėrisht, nė gati tė gjithė shembujt, qeniet njerėzore dhe pulat janė qiftėzuar si kushėrinjtė mė tė afėrt. Kushėriri tjetėr mė i afėrt ishte krokodili. 23
  Njė shembull tjetėr i pėrdorur nga evolucionistėt lidhur me “ngjashmėrinė gjenetike midis njeritu dhe majmunit”, ėshtė prezenca e 48 kromozomeve tek shimpanzat dhe gorillat krahas 46 kromozomeve tek njeriu. Evolucionistėt e konsiderojnė afėrsinė e numrit tė kromozomeve si indikacion tė lidhjes evolutive. Por, nėse logjika e tillė e pėrdorur nga evolucionistėt do tė ishte valide, atėherė njeriu do ta kishte njė kusheri edhe mė tė afėrt se sa shimpanza: “pataten”! Pėr arsye se numri i kromozomeve tek patatja ėshtė i njėjtė me atė tek njeriu: 46
  Kėta shembuj konfirmojnė se koncepti i ngjashmėrisė gjenetike nuk pėrbėn evidencė pėr teorinė e evolucionit. Kjo pėr arsyen se ngjashmėritė gjenetike nuk janė nė linjė me skemat e supozuara evolucioniste, dhe pėrkundrazi, kėto tregojnė rezultate krejtėsisht tė kundėrta.

  Ngjashmėritė gjenetike e shqetėsojnė
  “Skemėn Evolucioniste” e cila kėrkohet tė Konstituohet
  Nuk ėshtė aspak befasi se kur kjo qėshtje vlerėsohet si e tėrė, shihet se tema e
  ”ngjashmėrisė biokimike” nuk konstituon evidencė pėr evolucionin por e hudhė kėtė teori nė greminė. Dr. Christian Schwabe, hulumtues biokimist nga Fakulteti i Mjekėsisė nė Universitetin e South Carolina, ėshtė njė shkencėtar evolucionist i cili ka kaluar vite tė tėra duke kėrkuar evidencė pėr evolucionin nė fushėn molekulare. Nė veqanti ai ka kryer hulumtime nė proteinat e tipit tė insulinės dhe relaksinės dhe ka tentuar qė tė krijojė njė afėrsi evolutive midis qenieve tė gjalla. Mirėpo, atij i ėshtė dashur tė pranojė shumė here se ai nuk ka mundur tė gjejė ndonjė evidencė pėr evolucionin nė ndonjė pikė tė studimeve tė tij. Nė njė artikull tė publikuar nė njė revistė shkencore, ai thotė:
  Evolucioni molekular ėshtė duke u pranuar si metodė mė superiore ndaj asaj paleontologjike pėr zbulimin e afėrsive evolutive. Si evolucionist molekular unė do tė duhej tė isha i ngazėllyer. Nė vend tė kėsaj duket turbullues fakti se ekzistojnė shumė pėrjashtime nė progresionin e renditur tė specieve pėrcaktuar sipas homologjisė molekulare: kėto janė aq tė shumta nė tė vėrtetė sa qė unė mendoj se pėrjashtimi mund tė bartė ne vete porosi mė tė rėndėsishme. 24
  Bazuar nė zbulimet e vonshme nė fushėn e biologjisė molekulare, biokimisti i famshėm Prof. Michael Denton ka dhėnė kėto komente:
  Secila klasė e nivelit molekular ėshtė unike, e izoluar dhe e palidhur me ndėrmjetėsues. Kėshtuqė, molekulat, njėsoj sikur fosilet kanė dėshtuar tė sigurojnė ndėrmjetėsuesit e pakapshėm tė kėrkuar aq gjatė nga biologjia evolucioniste…Nė nivelin molekular asnjė organizėm nuk ėshtė “mė i vjetėr” ose “mė primitiv” apo “mė i avancuar” krahasuar me tė afėrmit e tij…Ka pak dyshim se sikur kėto fakte molekulare tė ishin tė pranishme para njė shekulli…ideja e evolucionit organik mund tė mos ishte pranuar kurrė. 25

  Ngjashmėritė nuk janė vėrtetim pėr
  evolucionin por pėr krijimin
  Sigurisht se ėshtė e natyrshme pėr trupin e njeriut qė tė ketė disa ngjashmėri molekulare me qeniet e tjera tė gjalla, pėr arsye se tė gjitha kėto janė tė ndėrtuara nga qelizat e njėjta, tė gjitha pėrdorin ujin dhe atmosferėn e njėjtė, tė gjitha konsumojnė ushqimin e pėrbėrė nga molekulat e njėjta. Sigurisht se metabolizmi i tyre dhe me kėtė edhe ndėrtimi i tyre gjenetik do ti pėrgjasojė njėrti tjetrit. Megjithatė, ky nuk ėshtė vėrtetim se ato kanė evoluar nga paraardhės tė pėrbashkėt.
  Ky “material i njėjtė” nuk ėshtė rezultat i evolucionit por i “dizajnit tė njėjtė”, qė do tė thotė se ato janė krijuar sipas planit tė njėjtė.
  Ėshtė e mundur tė sqarohet kjo qėshtje me njė shembull: tė gjitha konstruksionet nė botė janė tė ndėrtuara me material tė ngjashėm (tulla, hekur, qimento, etj). Por kjo nuk do tė thotė se kėto ndėrtesa kanė “evoluar” nga njėra tjetra. Ato janė ndėrtuar ndaras duke pėrdorur materialin e rėndomtė. E njėjta gjė vlen edhe pėr qeniet e gjalla poashtu.
  Jeta nuk ka filluar si rezultat i rastėsive tė pavetėdijshme siē pohon evolucioni, por si rezultat i krijimit nga Perėndia, i Gjithėfuqishmi, Poseduesi i diturisė dhe menqurisė tė pafund.

  Ai (All-llahu) ėshtė qė krijoi (pa kurrfarė shembulli) qiejt dhe tokėn, e si mund tė ketė Ai fėmijė kur nuk pati bashkėshorte? ēdo send e krijoi Ai, dhe ėshtė mė i dijshmi pėr tė gjitha sendet e krijuara. Ky ėshtė All-llahu, Zoti juaj, nuk ka tė adhuruar pėrveē Tij, Krijues i ēdo sendi, pra adhuronie Atė; Ai ėshtė mbikėqyrės ndaj ēdo sendi. (Kur’ani, 6:101-102)  Konkluzion
  Si shtesė e krejt informatave qė i kemi shqyrtuar deri mė tash, ne mendojmė se do ishte ndihmesė theksimi i njė fakti tjetėr.
  Pėrveq ngjashmėrisė sipėrfaqėsore midis tyre, majmunėt nuk janė mė tė afėrt me qeniet njerėzore se sa ndonjė shtazė tjetėr. Pėr mė tepėr, kur pėrdoret intelegjenca si mjet i krahasimit, bleta e cila prodhon mrekullinė gjeometrike tė huallit, apo merimanga e cila e prodhon mrekullinė inxhinierike tė rrjetės, janė mė tė afėrta me njeruin se sa majmuni. Ne bile edhe mund tė themi se ato janė mė superiore nė disa aspekte.
  Sidoqoftė, midis njeriut dhe majmunit ekziston njė zbraztėsirė marramendėse e cila kurrė nuk mund tė mbyllet me trille e pėrralla. Fundja, majmuni ėshtė njė shtazė pa asnjė dallim me kalin apo qenin nė aspektin e vetėdijes. Njeriu, nė anėn tjetėr ėshtė qenie me vetėdije dhe vullnet, e cila mund tė mendojė, arsyetojė, vendosė dhe gjykojė. Tė gjitha kėto kualitete janė funksione tė ‘shpirtit’ qė ai posedon. Dallimi mė i rėndėsishėm qė e shkakton kėtė zbraztėsirė gjigante midis njeriut dhe qenieve tjera tė gjalla ėshtė ky “shpirt”. Asnjė ngjshmėri fizike nuk mund ta afrojė kėtė zbraztėsirė midis njeriut dhe qenieve tjera tė gjalla. E vetmja krijesė nė natyrė qė ka “shpirt” ėshtė njeriu.
  Ky kualitet superior tė cilin e posedon njeriu dhe i cili e dallon atė nga qenie e tjera tė gjalla, nė Kur’an referohet si:

  Mandej, Ai e formėson atė (nė barkun e nėnės) dhe nga ana e vet i jep shpirt atij dhe Ai ėshtė qė juve ju pajis edhe me dėgjim, me tė parit dhe me zemėr, e pak send ėshtė ajo qė ju falėnderoni. (Kur’ani 32:9)


  IDETĖ E GABUARA DARVINISTO-MATERIALISTE RRETH PROJEKTIT TĖ GJENOMIT NJERĖZOR


  Me bėrjen tė njohur tė tė arriturave tė fundit nė Projektin e Gjenomit Njerėzor, disa institucione publikuese kanė filluar tė pėrhapin mesazhe ēorientuese duke e keqinformuar publikun, ashtuqė rruga pa krye ku ka mbėrrirė evolucioni tė mos bėhet e ditur edhe mė tutje.
  Mė herėt, ne pėrmendėm mesazhet mashtruese tė evolucionistėve rreth “ngjashmėrive gjenetike” dhe e bėmė tė qartė se kėto janė interpretime subjektive tė cilat nuk sjellin ndonjė fakt pėr teorinė e evolucionit. Njė temė tjetėr e cila po promovohet dhe po theksohet me tė madhe nėn sllogane e tituj tė ndryshėm nga shtypi Darvinsto-Materialist, ėshtė pohimi se zbulimi i hartės sė gjeneve sugjeron se fati i caktuar nga Perėndia mund tė sfidohet.
  Ky ėshtė njė keqkuptim dhe mashtrim i madh i trumbetura nga qarqe tė ndryshme. Titujt qė po paraqiten tash vonė nė shtypin e shkruar dhe deklaratat e bėra nė diskutime nė programet televizive japin impresionin e njė indoktrinimi tinzar. Ėshtė njė gabim i madh prezentimi i informatave nga projekti i gjenomit njerėzor, i shoqėruar nga mesazhe si “Njeriu mė nuk do tė jetė i mundur nga fati i tij”. Sepse nė fakt, hartimi i gjenomit njerėzor nuk ka kurrfarė rėndėsie nė rrjedhjen e fatit tė njeriut. Prodhimi i hartės sė gjeneve tė njeriut nė asnjė mėnyrė nuk do ta ndėrrojė formėn e fatit tė njeriut, pėr arsye se ai gjithashtu ėshtė i parapėrcaktuar.


  Rrjedhja e Fatit nuk mund tė ndėrrojė

  Fati ėshtė njohuria e pėrsosur e Perėndisė pėr tė gjitha ngjarjet, tė tashmet apo tė ardhmet, sikur njė moment i vetėm. Zoti veqse i di ngjarjet tė cilat akoma nuk kanė ndodhur. Njė numėr i madh i njerėzve nuk mund tė kuptojnė se si Perėndia mund tė dijė se ēfarė do tė ndodhė nė tė ardhmen, me fjalė tė tjera se mund ta dijė realitetin e fatit. Sidoqoftė “ngjarjet tė cilat akoma nuk kanė ndodhur” janė tė tilla vetėm pėr neve. Tė gjitha ato ngjarje rezultatin e tė cilave ne e pėrshkruajmė si tė “panjohur” janė “tė panjohura” vetėm pėr neve. Zoti i cili e posedon njohurinė e pafundme nuk ėshtė i kufizuar nga koha dhe hapėsira. Nė asnjė mėnyrė, sepse ishte Ai qė e krijoi kohėn dhe hapėsirėn. Pėr kėtė arsye e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja janė qė tė gjitha njėsoj pėr Zotin; pėr Tė ēdo gjė veqse ka ndodhur dhe ėshtė kryer. Ēdo gjė qė neve na ndodhė tani dhe qė do tė na ndodhė nė tė ardhmen, ėshtė veqse e mbaruar dhe e kryer nė shikimin e Perėndisė.
  0

  #5 Anėtar jo nė linjė   KONTI 

  • KAVALJON
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Zv.Admin
  • Postime: 1.212
  • Regjistruar mė : 03-qershor 04
  • Interests:Zoti nuk e ndryshon gjendjen e nje populli , deri sa ata te ndryshojne veten e tyre ....
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 76
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 22 maj 2005 - 02:34 MD

  KinKi_LepLisiR, mbi May 22 2005, 13:41 PM, ka thėnė:

  Po per ata qe njiher kan pas nje fe e tani nuk besojn te asnje nga ato po thjesht ne Zot..si mendoni kan pjes ne Parajse apo ne ferr apo as te njona aqs te tjetra??jo per gjo po un per vete jom Ateo.. cheers

  deri sa ti je i pa fe , te pakten keshtu e konsideron vehten ti , perse hyn tek temat fetare ?????? dhe per me teper ,kerkon se ku do te shkosh ne parajse apo ne zjarr , degjo shko me mire tek tema "si ndiheni sot " mund te kalosh bukur aty http://www.kavajaonl...tyle_emoticons/default/ok.gif
  0

  #6 Anėtar jo nė linjė   Kalorsi_i_kuq 

  • Anetar i ri
  • Yll i vogėl
  • Grupi: Members
  • Postime: 93
  • Regjistruar mė : 15-maj 05
  • Interests:kam shume interesa.
 • Reputacioni: 0
  titulli : Neutral
 • Dėrguar 22 maj 2005 - 03:00 MD

  Citim

  deri sa ti je i pa fe , te pakten keshtu e konsideron vehten ti , perse hyn tek temat fetare ?????? dhe per me teper ,kerkon se ku do te shkosh ne parajse apo ne zjarr , degjo shko me mire tek tema "si ndiheni sot " mund te kalosh bukur aty 


  PO KJO CA ISHTE??? Si flet keshtu?? une cfar thash ne fillim TI MA MBESHTETE KOMPLET:

  Citim

  Ske faj ti se jane larguar te gjith te tjeret edhe vetem FANATIKET ISLAMIKE kane ndenjur, ata qe i kane mbyllur veten edhe nuk hapen dot!!!!!!!!


  Citim

  ske faj se jeni nje tuf fanatikesh edhe vetem une po ju kundervehem, se te tjeret kane hequr duart prej jush, e ju lejojne te predikoni sa te doni, se asnjeri se lexon.


  Kjo tem nuk eshte per ISLAMIKET FANATIK, po per te gjith. Ashtu ben nje diskutim tamam. Ca kuptimi ka kur diskuton permes Islamikeve. CFARE MESON???

  TERHIQI ato qe the SE ESHTE TURP!!!! Mban veten sikur dine edhe sekretet e KURANIT PA LE!!!

  PYETJA E KINKIT ESHTE SHUME E DREJTE!!! po Islami ska pergjigje per te cdo gje!!
  0

  #7 Anėtar jo nė linjė   KONTI 

  • KAVALJON
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Zv.Admin
  • Postime: 1.212
  • Regjistruar mė : 03-qershor 04
  • Interests:Zoti nuk e ndryshon gjendjen e nje populli , deri sa ata te ndryshojne veten e tyre ....
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 76
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 22 maj 2005 - 03:16 MD

  kaq urrejtje ke per islamin?????????????????//
  0

  #8 Anėtar jo nė linjė   Kalorsi_i_kuq 

  • Anetar i ri
  • Yll i vogėl
  • Grupi: Members
  • Postime: 93
  • Regjistruar mė : 15-maj 05
  • Interests:kam shume interesa.
 • Reputacioni: 0
  titulli : Neutral
 • Dėrguar 22 maj 2005 - 03:43 MD

  Citim

  kaq urrejtje ke per islamin?????????????????//


  skam urrejtje per Islamin aspak. Po ta dish ti kam qene vet ashtu. Po ama kam dy jave qe asnjeri spo me pergjigjet nje pyetje qe Islami eshte bazuar.
  Si eshte Zoti i meshirshem nese ai i con krijesat e tij ne ferr, edhe si mund veprat e tuaja te cojne ne parasje edhe ne ferr?

  AHA, mua sme pelqen kur ju i merrni cdo gje KALLUP edhe i mbeshtesni cdo gje verberisht. FEJA ka shume kontroll tek njerezit, duhet te kesh shume SHUME Kujdes, te pyesesh cdo gje te kesh besimin tend te forte, se pastaj sikur nje arab te vij e te mbush mendjen kaq shpejt te ben anetar te terroristve, ose te ekstremeve. DICKA qe shqiptaret duhet te menjanohen!!!

  URREJTJE nuk kam ndaj islamit, se familjen edhe shume shoke ashtu i kam!!!

  PS mos me gjyko keshtu!!

  Citim

  Po per ata qe njiher kan pas nje fe e tani nuk besojn te asnje nga ato po thjesht ne Zot..si mendoni kan pjes ne Parajse apo ne ferr apo as te njona aqs te tjetra??jo per gjo po un per vete jom Ateo.. 


  shume e drejte e ke pyetjen! Shume njerez jane ashtu po kur kam qene une ne xhami edhe i bera keto pyetje ME THANE duhet ti vrasim se pastaj i perhapin keto mendime te tjereve!!! KJO ME KA NDODHUR MUA.
  Ne fene kristjane keto njerez nese i permbahen moralet e tyre edhe 10 komandat atehere Jezusi ia hap doren e parajses. Ai ka thene nese me beson se une kam qene edhe beson Zotin qe me ka pruar ti ke kaluar ne jeten tjeter. KAQ duhet!
  0

  #9 Anėtar jo nė linjė   KONTI 

  • KAVALJON
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Zv.Admin
  • Postime: 1.212
  • Regjistruar mė : 03-qershor 04
  • Interests:Zoti nuk e ndryshon gjendjen e nje populli , deri sa ata te ndryshojne veten e tyre ....
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 76
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 22 maj 2005 - 05:56 MD

  Me vjen keq qe ke krijuar mendime te tilla per islamin per shkak te dikujt cheers

  Per pyetjen qe ke bere ti per meshirimin !
  Une te them qe zoti eshte i gjith meshirshem qe na krijoi dhe po na meshiron ,duke na lene akoma jete per te bere .Njerzit do te gjykohen sipas veprave , sipas te mirave dhe te keqijave qe kane bere ne jete. Nuk di ckerkon me teper???????????

  Une lexoj kuran , nuk shkoj ne xhami sepse nuk e ndjej akoma vehten te gatshem . Te shkosh ne xhami e te veshe koken ne sexhde , duhet te plotesosh disa kritere pimare ,qe une nuk i kam ,por ama njoh edhe njerez qe jane pa karakter e shkojne ne xhami ,mua kjo nuk me duket normale . Jam dakort me ty qe ne xhami ka njerez qe fusin urrejtje , por per shkak te ketyre njerezve nuk kemi perse hedhim poshte islamin ,dhe ti leme keta njerez qe ti kthejne xhamijat ne vatra te terrorrizmit .


  ISLAMI E DENON TERRORRIZMIN  Njė pjesė e atyre qė pretendojnė se bėjnė diēka nė emėr tė fesė, nė tė vėrtetė mund ta kenė keqkuptuar atė fe dhe pėr pasojė ta kenė zbatuar atė nė mėnyrė tė gabuar. Pėr kėtė arsye, do tė ishte e pasaktė qė tė krijohen ide rreth fesė, duke marrė si shembull veprat e kėtyre njerėzve. Mėnyra mė e mirė pėr ta kuptuar njė fe, ėshtė studimi i burimit tė saj hyjnor.
  Burimi hyjnor i Islamit ėshtė Kurani qė mbėshtet konceptet e moralit, dashurisė, mėshirės, pėrkushtimit, sakrificės, tolerancės dhe paqes. Njė musliman qė i zbaton siē duhet kėto parime nė jetėn e tij, ėshtė njė njeri i sjellshėm, i thjeshtė, i drejtė, i besueshėm dhe me tė cilin ėshtė e lehtė tė krijohen marrėdhėnie tė mira. Ai pėrhap dashuri, respekt, harmoni dhe kėnaqėsi te tė gjithė ata qė jetojnė pranė tij.

  Kurani ėshtė njė Libėr i shpallur pėr njerėzit si njė udhėzues nė rrugėn e vėrtetė. Nė kėtė libėr, Zoti urdhėron njeriun qė tė pėrvetėsojė sjellje e moral tė mirė. Ky moral ėshtė i mbėshtetur nė koncepte si dashuria, dhembshuria, toleranca dhe mėshira. Fjala "Islam", rrjedh nga njė fjalė arabe me rrėnjė tė njėjtė me fjalėn "paqe". Islami ėshtė njė fe qė i ėshtė shpallur njerėzimit me qėllimin e dhurimit tė njė jete paqėsore, nėpėrmjet sė cilės tė pasqyrohet nė tokė, mėshira dhe bamirėsia e pafund e Zotit. Zoti i urdhėron tė gjithė njerėzit nė moralin islam, nėpėrmjet tė cilit mėshira, bamirėsia, paqja dhe toleranca mund tė bėhen pjesė e jetės nė tė gjithė botėn. Nė suren “Bekare”, vargu 208, Zoti u drejtohet besimtarėve si vijon:
  “O ju qė besuat, hyni tėrėsisht nė Islam (paqe)! Mos ndiqni gjurmėt e djallit! Ai ėshtė, pa dyshim, armiku juaj i hapur.”
  Sikurse qartėsohet nė kėtė varg, siguria mund tė vendoset vetėm pėrmes “hyrjes nė Islam”, d.m.th. pėrmes tė jetuarit me vlerat e Kuranit. Vlerat e Kuranit i bėjnė muslimanėt tė pėrgjegjshėm pėr t’i trajtuar tė gjithė njerėzit, muslimanė apo jo, me mirėsjellje e drejtėsi, pėr tė mbrojtur nevojtarėt dhe tė pafajshmit dhe “pėr tė parandaluar pėrhapjen e mizorisė”. Mizoria pėrfshin tė gjitha format e anarkisė dhe terrorit qė godasin sigurinė, qetėsinė dhe paqen, sikurse thuhet nė vargun kuranor, “Zoti nuk e do ērregullimin”. (Kurani 2:205)
  Vrasja e njė njeriu pa tė drejtė ėshtė njė nga shembujt mė tė dukshėm tė mizorisė. Zoti pėrsėrit nė Kuran njė urdhėresė qė Ai mė parė ua kishte shpallur Hebrejve nė “Dhjatėn e Vjetėr”:

  “...nėse dikush vret njė njeri, qė nuk ka vrarė askėnd apo nuk ka bėrė ndonjė ērregullim nė tokė, ėshtė njėlloj sikur ka vrarė mbarė njerėzimin. Nėse dikush i shpėton jetėn njė njeriu, ėshtė sikur t’i ketė dhuruar jetė mbarė njerėzimit...” (Kurani 5:32)

  Sikurse thotė vargu, dikush qė vret njė njeri tė vetėm, ndėrkohė qė ky i fundit nuk ka vrarė e dėmtuar askėnd, kryen njė krim qė ėshtė i njėllojtė me vrasjen e tė gjithė njerėzimit.
  Nė kėto kushte, ėshtė mėse e dukshme se ē’mėkate tė mėdha janė vrasjet dhe masakrat e njerėzve tė pafajshėm. Zoti na bėn tė ditur nė vargun e mėposhtėm kuranor se si do tė dėnohet kjo fytyrė mizore e terrorizmit nė jetėn e ardhshme:

  “... ata qė sillen mizorisht me njerėzit dhe i tejkalojnė kufijtė pa tė drejtė. Njerėz tė tillė do tė vuajnė njė dėnim tė dhimbshėm.” (Kurani 42:42)

  E gjithė kjo tregon se organizimi i akteve tė terrorit kundėr njerėzve tė pafajshėm ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me Islamin dhe asnjė musliman nuk duhet tė kryejė kurrė krime tė tilla. Pėrkundrazi, muslimanėt kanė pėrgjegjėsi pėr pengimin e kėtyre njerėzve, duke ndalur “mizorinė nė tokė” dhe duke sjellė paqe e siguri pėr tė gjithė njerėzit e botės. Islami jo vetėm qė nuk mund tė pajtohet kurrėsesi me terrorin, por ai duhet tė shihet si zgjidhja dhe rruga pėr parandalimin e terrorit..


  Zoti e ka dėnuar ligėsinė

  Zoti u ka urdhėruar njerėzve qė t’i largohen ēdo tė keqeje. Shtypja, mizoria, vrasja dhe gjakderdhja janė tė gjitha tė ndaluara. Ai i pėrshkruan ata qė nuk i binden kėsaj urdhėrese si “ndjekės tė gjurmėve tė djallit” dhe i akuzon si mbajtės tė njė qėndrimi qė ėshtė pėrshkruar qartė si i mėkatshėm nė Kuran. Nė disa nga vargjet e shumta kuranore mbi kėtė ēėshtje lexojmė:

  “Por pėrsa u pėrket atyre qė pas betimit, e shkelin besėn e dhėnė ndaj Allahut, ndajnė atė qė Zoti ka urdhėruar tė jetė e bashkuar dhe pėrhapin ērregullim nė tokė, mallkimi do tė jetė mbi ta. Ata do tė kenė njė fund tė tmerrshėm.” (Kurani 13:25)

  “Hani e pini nga begatitė qė ju ka dhėnė Zoti dhe mos pėrhapni ērregullim dhe prishje nė tokė!” (Kurani 2:60)

  “Mos pėrhapni ērregullim nė tokė, pasi ajo tė jetė bėrė e begatė dhe drejtojuni Atij me frikė e dėshirė! Mėshira e Zotit ėshtė pranė atyre qė kryejnė vepra tė mira.” (Kurani 7:56)
  Ata qė mendojnė se do tė kenė sukses, duke shkaktuar shtypje, duke pėrhapur ligėsi e pėrmbysje tė mėdha dhe duke vrarė njerėz, bėjnė njė gabim shumė tė rėndė. Zoti i ka ndaluar tė gjitha aktet e ligėsisė, pėrfshirė terrorizmin dhe dhunėn, i ka dėnuar ata qė pėrfshihen nė veprime tė tilla dhe ėshtė shprehur nė njė nga vargjet e Kuranit kėshtu: “Zoti nuk i drejton veprat e atyre qė shkaktojnė ērregullim.” (Kurani 10:81)
  Megjithatė, nė kohėn e sotme aktet e terrorizmit, gjenocidit dhe masakrave ndodhin kudo nė botė. Njerėz tė pafajshėm vriten barbarisht dhe vendet ku nxitet urrejtja mes grupimeve tė ndryshme shoqėrore pėr arsye tėrėsisht artificiale, zhyten nė gjakderdhje. Kėto tmerre nė vendet me histori, kultura e struktura shoqėrore tė ndryshme, mund tė kenė shkaqe dhe burime nga mė tė ēuditshmet. Sidoqoftė, ėshtė e dukshme se shkaku themelor ėshtė largimi nga morali i mbėshtetur nė dashuri, respekt e tolerancė, pėr tė cilin ka urdhėruar Zoti nė Kuran. Si pasojė e mungesės sė fesė, lindin grupime shoqėrore qė nuk njohin frikė ndaj Zotit dhe qė besojnė se nuk do tė japin ndonjėherė llogari pėr veprat e veta. Pėrderisa besojnė se nuk kanė kujt t’i japin llogari pėr asgjė, ata e kanė tė lehtė tė priren pėr tė vepruar pa mėshirė, moral dhe ndėrgjegje.
  Ekzistenca e hipokritėve qė shfaqen nė shoqėri nė emėr tė Zotit dhe tė fesė, por qė nė tė vėrtetė, organizohen pėr tė kryer ligėsi, dėnohet nga Zoti siē tregohet nė Kuran. Njė varg kuranor flet pėr njė grup prej nėntė vetėsh qė planifikuan tė vrasin njė nga profetėt, duke u betuar nė emėr tė Zotit:

  Nė qytet gjendej njė bandė prej nėntė burrash qė shkaktonin ērregullim nė vend dhe nuk vendosnin drejtėsi. Ata thanė: “Le tė betohemi sė bashku pėr Zotin se do tė vėrsulemi ndaj tij dhe familjes sė tij natėn dhe do t’u themi mė pas, mbrojtėsve tė tij se ne nuk ishim fare dėshmitarė nė zhdukjen e familjes sė tij e pėr kėtė po themi tė vėrtetėn.” Ata pėrgatitėn njė plan dhe Ne pėrgatitėm, gjithashtu njė plan, pėr tė cilin ata nuk kishin dijeni. (Kurani 27:48-50)

  Ky ajet kuranor flet pėr disa njerėz jobesimtarė, tė cilėt betohen nė emėr tė Zotit pėr tė pėrforcuar veprat e tyre, mirėpo kjo nuk do tė thotė se Zoti i miraton veprat e tyre. Nė tė njėjtėn mėnyrė, edhe disa muslimanė mund tė pretendojnė se gjithēka qė ata bėjnė ėshtė nė pėrputhje me fenė, mirėpo ka mundėsi qė ajo ē’ka bėjnė tė jetė tėrėsisht nė kundėrshtim me Vullnetin e Zotit dhe moralin e fesė. E vėrteta e ēėshtjes duhet parė nė veprat e tyre. Nėse kėto vepra synojnė tė “shkaktojnė ērregullim dhe tė mos vendosin drejtėsinė”, sikurse shpallet nė vargun e Kuranit, atėherė duhet tė jemi tė sigurtė se njerėz tė tillė nuk mund tė jenė kurrė besimtarė tė vėrtetė dhe qėllimi i tyre nuk ėshtė shėrbimi i fesė.
  Pėr dikė qė i druhet Zotit dhe qė ka kuptuar moralin e Islamit, ėshtė e pamundur tė mbėshtesė dhunėn apo ligėsinė, apo tė marrė pjesė nė veprime qė lidhen me to. Pėr kėtė arsye, Islami ėshtė zgjidhja e vėrtetė pėr problemin e terrorizmit. Kur bėhet i qartė morali sublim i Kuranit, ėshtė e pamundur pėr njerėzit qė ta lidhin Islamin e vėrtetė me ata qė mbėshtesin apo bashkohen me grupet qė synojnė padrejtėsisht luftė dhe kaos. Zoti nė Kuran ėshtė shprehur qartė pėr ndalimin e ligėsisė:

  “Kur kthen krahėt, nxiton tė shkaktojė ērregullim mbi dhé, tė rrėnojė tė mbjellat dhe gjėnė e gjallė. Por Allahu nuk e do ērregullimin. Kur kėshillohet qė t’i frikėsohet Zotit, atė e pushton njė kryelartėsi e mėkatshme...” (Kurani 2:205-206)

  Siē mund tė shihet nga vargjet e mėsipėrme, ėshtė jashtė ēdo mundėsie qė dikush qė i beson me tė vėrtetė Zotit, tė mund tė bėjė njė sy qorr qoftė edhe pėrballė njė veprimi qė mund t’i shkaktojė dėmin mė tė vogėl njerėzimit. Kurse dikush qė nuk beson nė Zotin dhe nė jetėn e pasosur, mund tė kryejė lehtėsisht ēdo lloj tė keqeje, pėrderisa mendon se nuk do t’i duhet t’i japė llogari askujt pėr veprat e veta.
  Gjėja e parė qė duhet bėrė pėr ta shpėtuar botėn nga murtaja e terrorizmit ėshtė pėrdorimi i arsimit pėr tė fshirė tė gjitha ato besime a bestytni qė deri tani, janė shitur nė emėr tė fesė, por qė nė tė vėrtetė, nuk kanė tė bėjnė aspak me fenė, si dhe tė edukohen njerėzit me moralin e vėrtetė kuranor dhe me frikėn ndaj Zotit.


  Zoti na urdhėron tė kryejmė vepra tė mira

  Muslimani duhet tė jetė njė njeri qė pajtohet me urdhėresat e Zotit dhe pėrpiqet me shumė kujdes pėr tė jetuar sipas moralit kuranor, paqes dhe harmonisė. Kurani shprehet:

  “...Punoni punė tė mira... mos kėrkoni tė shkaktoni mizori nė tokė! Zoti nuk i do mizorėt.” (Kurani 28:77)

  Dikush qė pranon Besimin Islam, dėshiron tė arrijė kėnaqėsinė dhe dashurinė e Zotit. Atij i duhet tė bėjė pėrpjekje tė mėdha pėr ta arritur kėtė, si dhe pėr tė mishėruar moralin e pranueshėm te Zoti, ndėrkohė qė jeton ende nė kėtė botė. Shfaqjet mė tė qarta tė moralit janė mėshira, dhembshuria, drejtėsia, ndershmėria, falja, pėrkushtimi, sakrifica dhe durimi. Besimtarit i takon tė sillet mirė ndaj njerėzve, tė pėrpiqet tė kryejė vepra tė mira dhe tė rrezatojė mirėsi. Nė vargjet e tij kuranore, Zoti thotė:

  “Tregohuni tė mirė ndaj prindėrve, ndaj tė afėrmėve, ndaj jetimėve, ndaj tė mjerėve, ndaj fqinjėve tuaj tė afėrm e tė largėt, ndaj miqve, ndaj udhėtarėve dhe ndaj skllevėrve tuaj! Zoti nuk e do atė qė ėshtė mburracak e mendjemadh.” (Kurani 4:36)

  “... Bashkėpunoni me njėri-tjetrin nė bamirėsi e mėshirė dhe jo nė gjynahe e armiqėsi..!” (Kurani 5:2)

  Sikurse bėjnė tė qartė kėto vargje nga Kurani, Zoti dėshiron qė besimtarėt tė sillen mirė ndaj njerėzve, tė bashkėpunojnė me njėri-tjetrin kur ėshtė fjala pėr mirėsi dhe tė shmangin ligėsinė. Nė suren “En’am”, vargu 160, Zoti premton se “kushdo qė bėn njė vepėr tė mirė, do tė shpėrblehet me dhjetėfishin e saj, ndėrsa ata qė do tė kryejnė njė vepėr tė keqe do tė shpaguhen me tė njėjtėn vlerė dhe atyre nuk do t’u bėhet padrejtėsi.”
  Nė Librin e Tij, Zoti e pėrshkruan Vetveten si Njohėsi “i tė fshehtave tė zemrave” dhe i urdhėron njerėzit qė “tė shmangin ēdo tė keqe.” Pėr kėtė arsye, ėshtė e qartė se njė musliman qė do tė thotė “njė njeri qė i vetėdorėzohet Zotit”, duhet tė bėjė ē’tė jetė e mundur pėr tė luftuar terrorizmin.
  Njė musliman nuk mund tė qėndrojė indiferent pėr atė ēka ndodh rreth tij dhe nuk mund tė pranojė kurrė mentalitetin se asgjė nuk ka rėndėsi pėrderisa nuk i shkakton dėm atij, sepse ai i ėshtė nėnshtruar Zotit, ėshtė pėrfaqėsues i Tij dhe ambasador i sė mirės. Prandaj edhe ai nuk mund tė qėndrojė indiferent pėrballė mizorisė dhe terrorizmit. Nė tė vėrtetė, muslimani ėshtė armiku mė i madh i terrorizmit. Islami ėshtė kundėr tė gjitha formave tė terrorizmit dhe pėrpiqet ta parandalojė atė qysh nė nisje, me fjalė tė tjera qysh nė nivelin e ideve. Ai kėrkon paqe mes njerėzve dhe sundimin e drejtėsisė, si dhe urdhėron njerėzit qė tė shmangin mosmarrėveshjet, konfliktin dhe ligėsinė.


  Zoti na urdhėron tė jemi tė drejtė

  Drejtėsia e vėrtetė, e pėrshkruar nė Kuran, udhėzon njeriun qė tė sillet me drejtėsi, pa bėrė dallime mes njerėzve, tė mbrojė tė drejtat njerėzore, tė mos lejojė dhunėn pavarėsisht nga rrethanat, tė qėndrojė nė anėn e tė shtypurve kundėr shtypėsit dhe tė ndihmojė tė varfėrit. Kjo drejtėsi bėn thirrje pėr tė drejtat e tė gjitha palėve qė tė mbrohen kur merret njė vendim pėr njė mosmarėveshje, duke vlerėsuar tė gjitha anėt e njė incidenti, duke lėnė mėnjanė tė gjitha paragjykimet, duke qenė objektivė, tė ndershėm, tolerantė, tė mėshirshėm e tė dhimbsur. Pėr shembull, dikush qė nuk mund t’i ēmojė ngjarjet nė njė mėnyrė tė moderuar dhe qė mposhtet nga emocionet dhe ndjenjat, nuk do tė arrijė nė vendime tė sakta dhe do tė mbetet nėn ndikimin e ndjenjave. Ai qė ėshtė i prirur nga drejtėsia, duhet t’i lėrė mėnjanė tė gjitha ndjenjat dhe kėndvėshtrimet vetjake. Atij i duhet t’i trajtojė tė gjitha palėt me drejtėsi kur ata kėrkojnė ndihmė, tė jetė nė krah tė sė drejtės nė ēdo rrethanė dhe tė mos i largohet rrugės sė ndershmėrisė dhe tė sė vėrtetės. Ēdo njeri duhet tė mishėrojė vlerat e Kuranit nė shpirtin e tij nė njė mėnyrė qė ai tė mund tė jetė i aftė tė vlerėsojė interesat e palėve, pėrpara tė tijave dhe tė mbajė drejtėsi edhe kur i preken interesat vetjake.
  Zoti urdhėron kėshtu nė surėn “El-Maide”, vargu 42: “...nėse gjykoni, bėjeni kėtė me drejtėsi mes tyre!” Nė suren “En-Nisa”, Zoti i urdhėron besimtarėt tė sillen me drejtėsi edhe ndaj vetvetes:

  “O ju qė besuat! Tregohuni pėrkrahės tė drejtėsisė, dėshmoni vetėm pėr Zotin, qoftė edhe kundėr vetvetes, prindėrve apo tė afėrmve tuaj! Pavarėsisht nėse pala tjetėr janė tė pasur apo tė varfėr, Zoti mundet tė tregojė kujdes pėr ta. Mos ndiqni dėshirat tuaja personale dhe mos iu shmangni tė vėrtetės! Nėse dredhoni apo tėrhiqeni, Zoti ėshtė i mirėnjohur me atė qė veproni.” (Kurani 4:135)

  Nė Kuran, Zoti sjell njė pėrshkrim tė hollėsishėm tė drejtėsisė dhe u bėn tė ditur besimtarėve pėr qėndrimin qė ata duhet tė mbajnė pėrballė ngjarjeve me tė cilat pėrballen, si dhe pėr mėnyrėn se si duhet ta ushtrojnė drejtėsinė. Njė udhėzim i tillė pėrbėn njė mirėsi dhe mėshirė tė madhe pėr besimtarėt. Pėr kėtė arsye, ata qė besojnė, kanė pėrgjegjėsinė e tė ushtruarit tė drejtėsisė pa bėrė dallime, pėr tė fituar aprovimin e Zotit dhe pėr t’i drejtuar jetėt e tyre nė paqe e siguri.
  Drejtėsia, pėr tė cilėn Zoti urdhėron nė Kuran, ėshtė ajo drejtėsi qė kushtėzohet me ushtrimin e saj nė mėnyrė tė barabartė pėr tė gjithė njerėzit, pavarėsisht nga gjuha, raca apo kombėsia. Ende nė ditėt tona, ka nė ēdo anė tė globit njerėz qė u nėnshtrohen trajtimeve mizore e tė padrejta pėr shkak tė ngjyrės sė lėkurės apo racės.
  Sidoqoftė, Zoti na bėn tė ditur nė Kuran se qėllimi nė krijimin e fiseve e popujve tė ndryshėm, ėshtė “qė ata ta njohin njėri-tjetrin”. Kombet dhe popujt e ndryshėm duhet ta njohin njėri-tjetrin; kjo do tė thotė, tė mėsojnė pėr kulturat e tyre tė ndryshme, pėr gjuhėt, traditat e veēoritė. Shkurt, njėri nga qėllimet e krijimit tė racave e kombeve tė ndryshėm, nuk ėshtė konflikti dhe lufta por pasuria kulturore. Njė shumėllojshmėri e tillė ėshtė shprehje e bujarisė sė Zotit nė krijim. Fakti se dikush ėshtė mė i gjatė se dikush tjetėr apo se lėkura e tij ėshtė e bardhė apo e verdhė, nuk i siguron atij asnjė epėrsi ndaj tė tjerėve, ashtu sikurse nuk pėrbėn edhe ndonjė arsye pėr t’u ndjerė i turpėruar. Ēdo trajtė qė gjendet nė pamjen e jashtme tė njė njeriu, ėshtė njė vepėr e qėllimshme e Zotit, por pėr Zotin ndryshimet nuk kanė rėndėsi pėrfundimtare. Njė besimtar e di se ai arrin tė sigurojė epėrsi vetėm nė sajė tė frikės ndaj Zotit dhe forcės sė besimit tė tij tek Ai. Ky fakt ėshtė i lidhur me vargun e mėposhtėm kuranor:

  “O njerėz! Ne ju krijuam prej njė mashkulli e njė femre dhe ju shndėrruam nė popuj e fise, nė mėnyrė qė tė njiheni me njėri-tjetrin. Mė fisniku ndėr ju tek Allahu ėshtė ai qė ėshtė mė i devotshėm. Zoti ėshtė i Gjithėditur, i Mirėinformuar.” (Kurani 49:13)

  Sikurse Zoti na bėn tė ditur nė kėtė varg, tė kuptuarit e drejtėsisė sė rekomanduar prej Tij kėrkon trajtim tė barabartė, tolerant dhe tė paqshėm pėr kėdo, duke pėrjashtuar ēdo diskriminim.


  Urrejtja e ndjerė ndaj njė bashkėsie nuk
  i ndal besimtarėt nga ushtrimi i drejtėsisė

  Njerėzit mund t’u shkaktojnė ēdo lloj padrejtėsie njerėzve tė tjerė, ndaj tė cilėve ushqejnė ndjenja armiqėsie. Ata mund t’i akuzojnė kėta njerėz pėr vepra qė ata nuk i kanė kryer, ose mund tė sjellin dėshmi tė rreme kundėr tyre, pavarėsisht se e kanė tė njohur pafajėsinė e tyre. Duke llogaritur njė armiqėsi tė tillė, njerėzit mund t’i nėnshtrohen njė shtypjeje tė padurueshme. Disa njerėz mund tė refuzojnė tė dėshmojnė nė favor tė njerėzve, me tė cilėt kanė mosmarrėveshje dhe mund tė fshehin provat, megjithėse mund ta dinė se ata janė tė pafajshėm. Pėr mė tepėr, ata ndjejnė kėnaqėsi nga mjerimi i kėtyre njerėzve, si dhe nga ballafaqimi i tyre me padrejtėsinė dhe vuajtjen. Nga ana tjetėr, shqetėsimi mė i madh pėr ta ėshtė vėnia e drejtėsisė dhe tė provuarit e pafajėsisė sė njerėzve qė nuk duan.
  Pėr kėto arsye, ėshtė shumė e vėshtirė qė njerėzit nė shoqėri tė korruptuara, tė kenė besim te njėri-tjetri. Njerėzit shqetėsohen se mos bien viktimė e dikujt tjetėr nė ēdo kohė. Pasi kanė humbur besimin e ndėrsjellė, ata humbin gjithashtu edhe ndjenjat e tyre njerėzore si toleranca, dhembshuria, vėllazėrimi e bashkėpunimi dhe fillojnė ta urrejnė njėri-tjetrin.
  Sidoqoftė, ndjenjat qė dikush mban nė zemėr ndaj njė njeriu apo bashkėsie, nuk duhet tė ndikojnė nė vendimet e besimtarit. Pavarėsisht se sa imoral apo i keq mund tė jetė njė njeri, besimtari duhet tė lerė mėnjanė tė gjitha ndjenjat, tė marrė vendime tė drejta dhe tė rekomandojė mė tė mirėn. Ndėrgjegjja e tij e frymėzon gjithmonė tė zbatojė urdhėrat dhe kėshillat hyjnore dhe tė mos e braktisė kurrė mirėsinė, sepse kjo ėshtė njė urdhėresė qė Zoti na jep nė Kuran. Nė suren “El-Maide” thuhet si mė poshtė:

  KJO THENIJE VLEN PER TY O KALORES QE PER FAJ TE DIKUJT I VEN FAJ TJETER KUJT

  “O ju qė besuat! Tregohuni tė drejtė nė gjykim, dėshmitarė tė sinqertė pėr hir tė Allahut! Mos lejoni qė urrejtja ndaj njė grupi njerėzish t’ju shtyjė tė bėni padrejtėsi ndaj tyre! Tregohuni tė drejtė! Kjo ėshtė mė pranė devotshmėrisė. Kijeni frikė Allahun! Ai ėshtė i njohur me atė qė veproni.” (Kurani 5:8)
  0

  #10 Anėtar jo nė linjė   PeRlAaa 

  • V.I.P
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 898
  • Regjistruar mė : 25-dhjetor 04
 • Reputacioni: 16
  titulli: Good
 • Dėrguar 22 maj 2005 - 07:34 MD

  KinKi_LepLisiR, mbi May 22 2005, 11:41 AM, ka thėnė:

  Po per ata qe njiher kan pas nje fe e tani nuk besojn te asnje nga ato po thjesht ne Zot..si mendoni kan pjes ne Parajse apo ne ferr apo as te njona aqs te tjetra??jo per gjo po un per vete jom Ateo.. http://www.kavajaonl...tyle_emoticons/default/36_1_39.gif

  mos te dukemi gje se kemi zbrit nga qielli ne ty? dhe i dim gjitha pergjigjet e pytjeve tuaja? lexo, studio dhe jam e sigurt se do e gjesh vet pergjigjen e pytjes tende cheers
  0

  Shpėrndaje kėtė diskutim:


  • 6 Faqe +
  • 1
  • 2
  • 3
  • E Fundit »
  • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
  • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim