Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Rrethi I Kavajes - Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj

Shko tek materiali

 • 2 Faqe +
 • 1
 • 2
 • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
 • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim

Rrethi I Kavajes INFORMACJONE Vlerėso diskutimin: -----

#1 Anėtar jo nė linjė   venaliu1 

 • Veteran/e ne forum
 • Grupi: STAFI
 • Postime: 1.167
 • Regjistruar mė : 15-prill 04
 • Reputacioni: 64
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 02 nėntor 2006 - 09:42 PD

  Rrethi i Kavajes ka nje siperfaqe prej 20.000Ha. Shtrihet ne pjesen e ultesires perendimore duke u kufizuar ne perendim me detin Adriatik, ne lindje me rrethin e Tiranes, ne veri me ate te Durresit, jug-lindje me rrethin e Peqinit e ne jug me rrethin e Lushnjes.
  Popullsia eshte rreth 110.000 banore, ku Kavaja si qytet ka nje popullsi prej 35.000 banoresh.
  Ndarja administrative eshte e tille:
  Dy(2) qytete,
  -Kavaja
  -Rrogozhina

  Tete(8) komuna,
  -Golem
  -Synej
  -Helmas
  -Kryevidh
  -Lekaj
  -Gose
  -Luz i Vogel
  -Sinaballaj


  Nga tete komunat, shtate(7) i perkasin qytetit te Kavajes dhe vetem ajo e Sinaballajt i perket qytetit te Rrogozhines.
  Rrethi i Kavajes pershkohet nga dy perrenj te medhenj, ai i Leshniqes me drejtim te rrjedhes nga lindja ne perendim.
  Eshte kryesisht nje Rreth bujqesor me toke bujqesore nen/uje 13.500Ha.
  Fusha e Kavajes ka nje siperfaqe prek 7.000Ha.
  Ne jug pershkohet nga lumi Shkumbin qe sherben edhe si ndarja administrative midis rrethit te Kavajes dhe atij te Lushnjes.
  Ka nje vije bregdetare prej 18km afersisht.
  0

  #2 Anėtar jo nė linjė   venaliu1 

  • Veteran/e ne forum
  • Grupi: STAFI
  • Postime: 1.167
  • Regjistruar mė : 15-prill 04
 • Reputacioni: 64
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 02 nėntor 2006 - 09:43 PD

  -Qyteti Rrogozhine

  Komuna Sinaballaj me fshatrat:
  Kodrasej-Hasdushk
  Memeneraj
  Dellet
  Thartor-Sheshe-Kocaj
  0

  #3 Anėtar jo nė linjė   venaliu1 

  • Veteran/e ne forum
  • Grupi: STAFI
  • Postime: 1.167
  • Regjistruar mė : 15-prill 04
 • Reputacioni: 64
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 02 nėntor 2006 - 09:43 PD

  -Qyteti i Kavajes

  Komuna Gose me fshatrat:
  Gose
  Gose e Vogel
  Kalush
  Ballaj
  Vile-Boshtove
  0

  #4 Anėtar jo nė linjė   venaliu1 

  • Veteran/e ne forum
  • Grupi: STAFI
  • Postime: 1.167
  • Regjistruar mė : 15-prill 04
 • Reputacioni: 64
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 02 nėntor 2006 - 09:44 PD

  Komuna Lekaj me fshatrat:
  Luz i Madh
  Lekaj
  Karresh
  Zambishe
  Okshtun
  Mlik
  Mushnik
  Germenj
  Harizaj
  Kryeluzaj
  0

  #5 Anėtar jo nė linjė   venaliu1 

  • Veteran/e ne forum
  • Grupi: STAFI
  • Postime: 1.167
  • Regjistruar mė : 15-prill 04
 • Reputacioni: 64
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 02 nėntor 2006 - 09:44 PD

  Komuna Kryevidh me fshatrat:
  Kryevidh
  Zhabjak
  Sterbeg
  Patk-Milot
  Greth –i madh, i vogel, i mesem
  Shardushk
  Spillej
  Kazije
  Domen
  Spanesh
  0

  #6 Anėtar jo nė linjė   venaliu1 

  • Veteran/e ne forum
  • Grupi: STAFI
  • Postime: 1.167
  • Regjistruar mė : 15-prill 04
 • Reputacioni: 64
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 02 nėntor 2006 - 09:45 PD

  Komuna Luz i Vogel me fshatrat:
  Luz i Vogel
  Vorrozen
  Ballutaj
  Beden
  0

  #7 Anėtar jo nė linjė   venaliu1 

  • Veteran/e ne forum
  • Grupi: STAFI
  • Postime: 1.167
  • Regjistruar mė : 15-prill 04
 • Reputacioni: 64
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 02 nėntor 2006 - 09:45 PD

  Komuna Helmas me fshatrat:
  Helmas
  Cete
  Kazaz
  Lis-Patros
  Kryezi
  Zikulare
  Momel
  Gjinje
  Mamzotaj
  Cikallesh
  Mengaj
  0

  #8 Anėtar jo nė linjė   venaliu1 

  • Veteran/e ne forum
  • Grupi: STAFI
  • Postime: 1.167
  • Regjistruar mė : 15-prill 04
 • Reputacioni: 64
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 02 nėntor 2006 - 09:46 PD

  Komuna Synej me fshatrat:
  Synej
  Rikaj
  Rrakull
  Bago
  Peqinaj
  Hajdaraj
  Bardhor
  0

  #9 Anėtar jo nė linjė   venaliu1 

  • Veteran/e ne forum
  • Grupi: STAFI
  • Postime: 1.167
  • Regjistruar mė : 15-prill 04
 • Reputacioni: 64
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 02 nėntor 2006 - 09:46 PD

  Komuna Golem me fshatrat:
  Golem
  Kanaparaj
  Golemas
  Kryemedhenj
  Qerret
  Karpen
  Stani i ri
  Zikxhafaj
  Seferaj
  Aganas
  0

  #10 Anėtar jo nė linjė   venaliu1 

  • Veteran/e ne forum
  • Grupi: STAFI
  • Postime: 1.167
  • Regjistruar mė : 15-prill 04
 • Reputacioni: 64
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 02 nėntor 2006 - 09:50 PD

  Harta e Rrethit te Kavajes

  http://img19.imageshack.us/img19/8066/hartasw1.jpg
  0

  Shpėrndaje kėtė diskutim:


  • 2 Faqe +
  • 1
  • 2
  • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
  • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim