Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Personalitete Nga Kavaja - Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj

Shko tek materiali

Faqja 1 prej 1
 • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
 • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim

Personalitete Nga Kavaja Vlerėso diskutimin: -----

#1 Anėtar jo nė linjė   venaliu1 

 • Veteran/e ne forum
 • Grupi: STAFI
 • Postime: 1.167
 • Regjistruar mė : 15-prill 04
 • Reputacioni: 64
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 31 maj 2004 - 12:19 MD

  Kristina KOLIAKA,
  skulptorja e pare shqiptare. Lindur me 4 qershor 1916. Ka kryer shkollen fillore ne Kavaje, me pas institutin shqiptaro-amerikan qe ne ate kohe ndodhej ne qytetin e Kavajes. Me 1926 familja e saj vendoset ne Tirane. Me 1934 diplomohet ne liceun artistik te Romes. Ne……
  Ethem CARA,
  minister i financave ne qeverine e Ibrahim Bicakut (gjate pushtimit gjerman ’44)
  Mustafa KRANTJA,
  artist i popullit – kompozitor
  Muhamed KAPLLANI,
  minister i jashtem ne vitet e diktatures
  Pas ’90 ne qeverite e Sali Berishes 4-5 ministra(legjislacione te ndryshme) ne poste te rendesishme qe per Kavajen bene nje grope ne uje (bashke me Salen, kuptohet). Keshtu qe ja vlen ti permendesh emrat vetem pse hyjne ne statistikat (hera e pare qe ne nje qeveri bejne pjese kaq shume eksponente kavajas te cilet per Kavajen, per ate qe me kujtohet, bene nje grope para leshpunuses per pallatin e kultures dhe aq! Ah, desh harrova, Sala, i cili vazhdon te marre votat deri ne ditet e sotme, ka bere monumentin e dy gishtave ne “qendren e fshatit”….
  Halit SHAMATA, minister i mbrendshem
  Galip RAMADHI, minister arsimi
  Luan SKUQI, minister arsimi
  Nje tjeter minister arsimi para te mesiperme me mbiemer LUSHKJA, s’me kujtohet emri… zv/ministra, funksionare ne poste te rendesishme emrat e te cileve s’me vijne ndermend…..kush di te shtoje.
  0

  #2 Anėtar jo nė linjė   KONTI 

  • KAVALJON
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Zv.Admin
  • Postime: 1.212
  • Regjistruar mė : 03-qershor 04
  • Interests:Zoti nuk e ndryshon gjendjen e nje populli , deri sa ata te ndryshojne veten e tyre ....
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 76
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 04 qershor 2004 - 03:03 MD

  kush eshte gezim peshkepia


  u lind ne vitin 1940 ne qytetin e tiranes ,ndersa origjina e familjes se tij eshte nga gjirokastra .gjate periudhes se monarkise se zogut ,shume djem nga fisi peshkepia u shkolluan dhe diplomuan ne uneversitete te ndryshme jashte vendit. ne periudhen e pushtimit te vendit 1939 1944 puthuaj i gjithe fisi u rradhit ne krahun e forcave nacionaliste te ballit kombetare ..babai i gezimit , manush peshkepia ne vitin 1951 u arrestua per incidentin e bombes ne ambasaden sovjetike ,dhe u pushkatua pa gjygj se bashku me 21 intelektuale te tjere te pafajshem . nisur nga biografia e familjes per disa vjet gezimi mezi mundi te sherbente si mesues ne fshatrat me te thella te lushnjes kavajes dhe durrsit duke qene gjithmone nen syrgjejimin e sigurimit si djale i armikut te popullit qe ishte pushkatuar nga partia.
  si rezultat i luftes se klasave gezimi u pushua nga arsimi dhe punoi ne punra te remdonta . ne vitin 1975 gezimi u arrestua dhe u denua me tete vjet burg politik duke u akuzuar per agjitacion propogande ne fushen e artit dhe kultures ,dhe denimin e vuajti kryesisht ne burgun e ballshit . me hapjen e ambasadave gezimi se bashku me bashkshorten dhe dy femijet u larguan per ne gjermani dhe u vendosen ne qytetin soest ku jeton aktualisht me familjen . gjate periudhes prej 14 vjetesh ne gjermani ka punuar si mesues dhe si nenpunes ne administraten shteterore .po keshtu gjate kesaj periudhe ai ka krijuar lidhje binjakezimi te qytetit soest me shume qytete te shqiperise .nje nder ato qytete qe ka ndihmuar me shume eshte qyteti i kavajes ,per te cilin ai ka lidhje shpirterore te vecanta .
  me rastin e 60 vjetorit te lindjes ne vitin 2000 nga ana e keshillit bashkiak te qytetit te kavajes ju akordua titulli "krenaria e qytetit".
  ndersa ne gjermani ,bashkia e soestit dha nje pritje ne muzeun e qytetit me ate rast jubilare .
  gezim peshkepia eshte i njohur edhe si publicist poet ,duke botuar shkrime te ndryshme ne shtypin brenda dhe jashte vendit.
  0

  #3 Anėtar jo nė linjė   KONTI 

  • KAVALJON
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Zv.Admin
  • Postime: 1.212
  • Regjistruar mė : 03-qershor 04
  • Interests:Zoti nuk e ndryshon gjendjen e nje populli , deri sa ata te ndryshojne veten e tyre ....
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 76
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 04 qershor 2004 - 03:11 MD

  eshte me mire te permendim emrat e atyre qe kane bere mre per qytetin tone ,dhe jo te ******* qe na kane lene ne nje koperative te tipit te larte .
  ka te drejte parafolsi me dy gishtat e sales qe na i beri peshqesh si per nje qeshor.
  0

  Shpėrndaje kėtė diskutim:


  Faqja 1 prej 1
  • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
  • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim