Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi - Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj

Shko tek materiali

 • 2 Faqe +
 • 1
 • 2

Dhuna ndaj femres ne Shqiperi nena,gruaja,motra,shoqja,dhunimi i tyre fizik dhe jo vetem... Vlerėso diskutimin: -----

#1 Anėtar jo nė linjė   ala 

 • Kavajs puro!!!
 • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
 • Grupi: Vip
 • Postime: 435
 • Regjistruar mė : 17-gusht 04
 • Location:kavaja---
 • Reputacioni: 125
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 10 mars 2007 - 07:42 MD

  Kohet e fundit po verehet perhapja e ketij fenomeni tragjik ne permasa te kobshme.Nese deri dje dhunimi ndaj gruas ishte nje ngjarje e pazakonte ,kohet e fundit duket sikur eshte bere "mode"ti dhunosh ato deri ne agoni.
  A eshte e drejte kjo,dhe a ka shkaqe,arsye te cilat mund te justifikojne nje veprim te tille kaq te turpshem e te ulet?


  para disa diteve degjoj ne titujt e lajmeve:burri vret gruan per xhelozi!!!
  nderkohe qe dje nje tjeter burre kishte varur bashkeshorten e tij me rripin e pantallonave,dhe per fatin e saj te mire eshte ende gjalle.U skandalizova,dhe nuk degjova me as arsyet pse kishte ndodhur,dhe asgje tjeter me,vetem fakti qe ishte nje ngjarje kaq e rende me mblodhi nje boshllek ne stomak.

  Si mundet nje mashkull,(qofte burri,babai,apo vellai) te beje dicka te tille?Valle kaq shume e mbivleresojne veten keta lloj meshkujsh sa te arrijne ta bejne veten Zot te ketyre femrave fatkeqe???


  Si mendoni rreth asaj qe po ndodh ne Shqiperi?Pse duhet nje mashkull ta dhunoje nje femer?
  ka dhe dhune psikologjike qe eshte akoma me e tmerrshme se ajo fizike,pasi nuk le shenja ne trup por ne mendje dhe te ben akoma me keq.

  Jepni mendimet tuaja rreth kesaj teme, ju faleminderit paraprakisht.
  0

  #2 Anėtar jo nė linjė   KONTI 

  • KAVALJON
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Zv.Admin
  • Postime: 1.212
  • Regjistruar mė : 03-qershor 04
  • Interests:Zoti nuk e ndryshon gjendjen e nje populli , deri sa ata te ndryshojne veten e tyre ....
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 76
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 11 mars 2007 - 02:40 MD

  Citim

  A eshte e drejte kjo,dhe a ka shkaqe,arsye te cilat mund te justifikojne nje veprim te tille kaq te turpshem e te ulet?  Eshte nje fenomen qe dukshem vazhdon te perjetohet , me intenzitet , e qe ende eshte mjaft i nderlikuar por fillimisht mberthen ne vetvete disa an te mprehta te zhvillimit historiko-social.
  Ne shoqerit e pazhvilluara, dhuna ndaj gruas eshte me e eger e me brutale gje qe rezulton me pabarazin midis burrit e gruas dhe deshmon per nje diskriminim serioz te gruas ne shoqerine dhe familjen e sotme.
  Pikerisht ne kete hapesir duhet kerkuar edhe burimi i rritjes se dhunes ndaj gruas, e cila ne thelbin e vet esht dhune ndaj te drejtave dhe lirive themelore te njeriut. Dukuria e dhunes ne familje , tek shqipetaret eshte e trasheguar dhe ndikon negativisht ne edukimin e femijeve. Femija rritet me shembelltyren e prindit, ne njeren ane djali perpiqet ti ngjaj te atit ndersa vajza nenes.Rrjedhimisht ne shoqerine e ardhshme , edukohen burra te dhunshėm dhe gra, qe durojne dhunen. Dhuna ndaj gruas eshte prezente ne ato familje me zhvillim te dobet kulturore .
  0

  #3 Anėtar jo nė linjė   ala 

  • Kavajs puro!!!
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 435
  • Regjistruar mė : 17-gusht 04
  • Location:kavaja---
 • Reputacioni: 125
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 19 mars 2007 - 07:31 MD

  Citim

  Dhuna ndaj gruas eshte prezente ne ato familje me zhvillim te dobet kulturore .


  nuk mund te jem dakort me ty ne kete pike,sepse ka plot familje intelektuale ne te cilat grate dhunohen.dhe nuk eshte vetem dhuna fizike,por dhe ajo psikologjike.
  0

  #4 Anėtar jo nė linjė   ultimo 

  • Zotni Ēun
  • Grupi: STAFI
  • Postime: 1.352
  • Regjistruar mė : 19-shtator 05
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 86
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 20 mars 2007 - 12:49 MD

  per zoten ska bo vaki te rrah ndonje femer ipashprese!!
  0

  #5 Anėtar jo nė linjė   irma1979 

  • Grupi: Members
  • Postime: 11
  • Regjistruar mė : 02-qershor 06
 • Reputacioni: 1
  titulli: Neutral
 • Dėrguar 30 mars 2007 - 04:39 MD

  Justifikim?? As nje justifikim. Fjala justifikim nuk duhet te ekzistoje ne kete rast. Sikur nje laper te te japi burri kot ne "nerva e siper" ath ai ka per ta bere perseri dhe heres tjeter do jene dy lapra dhe pastaj e rrahur etj etj etj..

  Gjithashtu kur nje femer e shikon kete fenomen tek vetja duhet te pakten te mendoj per femijen sepse nqs ky baba ska vene dore tek femija akoma te jeni te sigurt qe do e bej dhe ate pasi nervat nuk tregohen vetem ne nje vend por dhe tek te tjeret.

  C'fare do beja une?? Do ikja nga shtepia dhe nqs ai do pranonte te shkonte ne ndonje kurs per te manaxhuar nervat ath mund te ja falja nje here. Dhe do ikja nga shtepia deri kur ai te me tregonte qe ne te vertete ka ndryshuar. Por heren e dyte sja falja kurre. Matane kursit sikur te shkonte..

  Ketu ne Amerike kane filma fantastike dhe organizata fantastike. Tregojne sepse disa here burri ste le te dalesh jashte marteses. te vjen nga mbrapa e te lutet si qen dhe te kerrcenon qe do te vrasi po e le. Ketu ka organizata qe te ndryshojne emer, mbiemer, numrin e punes, ndryshon aparencen dhe nuk duhet te kontaktosh as njeri nga njerezit qe njihje me pare. Eshte sh e veshtire te dalesh nga nje situate e tille por edhe kaq e veshtire sac eshte ath nje femer duhet te dali nqs jo per veten per femijet. Sepse ato vriten shpirterisht nje here duke pare kete situate dhe pastaj do filloj dhe abuzimi nder to. Nje femer duhet et mbledhi te gjitha fuqite qe i kane ngelur sado pak dhe te dali nga aty. Nqs ka familje ta perkrahi ne rregull nqs ajo eshte e vetme sepse familja se perkrah ath ajo te dali e cke me te. Edhe e vetme ne kete bote mbi jeton me veshtiresi te medha sdo jete kurre e lehte pooooooooor do jete 1000 here me mire se sa te rrije ne ate lloj jete....

  Poshte burrat qe perdorin force fizike dhe psikollogjike...
  0

  #6 Anėtar jo nė linjė   charm 

  • Rob zoti
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 531
  • Regjistruar mė : 11-tetor 07
  • Location:roma
  • Gender:Female
 • Reputacioni: 43
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 13 tetor 2007 - 10:16 PD

  E dime te gjithe qe vetem e keqja s'ka fund,problemi eshte te mos mesohemi me te e sa here degjojme keto ngjarje,te mos na duket normale
  0

  #7 Anėtar jo nė linjė   giovinco 

  • Anetar i flakte
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 289
  • Regjistruar mė : 02-dhjetor 07
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 14
  titulli: Good
 • Dėrguar 16 dhjetor 2007 - 01:43 MD

  kjo gjo ndodh sepse mentaliteti prinderve shqiptare esht i kohes pordhes
  0

  #8 Anėtar jo nė linjė   Aldo91 

  • Anetar super
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Members
  • Postime: 137
  • Regjistruar mė : 01-nėntor 07
  • Location:Kavajas
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 5
  titulli: Neutral
 • Dėrguar 16 dhjetor 2007 - 01:56 MD

  JAN KAFSHE DHE DUHET TE DENOHEN!
  0

  #9 Anėtar jo nė linjė   rai 

  • Grupi: Inactive
  • Postime: 38
  • Regjistruar mė : 10-dhjetor 07
  • Location:kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1
  titulli: Neutral
 • Dėrguar 16 dhjetor 2007 - 02:26 MD

  ato meshkuj qe dhunojn nje femer jan injorante pa shkolle se nje burre qe eshte me shkolle nqs gruaja e tradhton e divorcon nuk ka pse tja shkurtoj jeten.
  0

  #10 Anėtar jo nė linjė   giovinco 

  • Anetar i flakte
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 289
  • Regjistruar mė : 02-dhjetor 07
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 14
  titulli: Good
 • Dėrguar 18 dhjetor 2007 - 02:16 MD

  [quote name='rai' date='Dec 16 2007, 14:26 PM' post='77820']
  ato meshkuj qe dhunojn nje femer jan injorante pa shkolle se nje burre qe eshte me shkolle nqs gruaja e tradhton e divorcon nuk ka pse tja shkurtoj jeten.
  [/quot
  nuk jam plotesisht dakord me ty sepse menoj qe nuk duhet shkodhe me kuptu nje gje kaq te let
  0

  Shpėrndaje kėtė diskutim:


  • 2 Faqe +
  • 1
  • 2


  Pėrgjigje e Shpejtė