Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Lajme Shkurt Nga Rrethi Kavaje - Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj

Shko tek materiali

 • 2 Faqe +
 • 1
 • 2
 • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
 • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim

Lajme Shkurt Nga Rrethi Kavaje Vlerėso diskutimin: -----

#1 Anėtar jo nė linjė   venaliu 

 • venali kavaje
 • Grupi: Admin
 • Postime: 6.664
 • Regjistruar mė : 12-prill 04
 • Interests:kavaja, kavaja, kavaja!....pa permendur te tjera...
 • Location:Republika Kavaje
 • Gender:Male
 • Reputacioni: 726
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 28 maj 2008 - 10:43 PD

  Drejtoria e shendetit publik ne Kavaje ka hartuar nje relacion perkates pas inspektimit dhe nxjerrjes se rezultateve higjeno-sanitare ne te cilat banojne dhjetra familje rome te vendosurane disa lagje te qytetit. Nga kontrollet e kryera kjo drejtori del ne perfundimin se ambjentet jane jashte kushteve te pershtatshme per banim dhe situata e papastertise qe vjen nga ndotja dhe mungesa e kanalizimeve eshte teper kercenuese per shendetin e cdo banori qe jeton ne keto godina.
  _________________________

  Kavaja do te je te nder 5 rrethet e para ne vend qe do te realizoje transferimin e pronave pyjore ne varesi te qeverisjes vendore. Brenda muajit qershor drejtoria e sherbimit pyjor do te beje te mundur kalimin e pyjeve dhe kullotave ne pronesi te bashkise komunave. Eshte bere e mundur pregatitja e dosjeve per 5 komunat qe do te perfitojne ne baze te kerkesave te bera nga keto njesi te qeverisjes vendore deklaron z. Seid Cikalleshi i cili nenvizon se nga 5 mije e 820 hektare pyje dhe kullota qe ka ne pronesi drejtoria e pyjeve, 1 mije 714 haktare prej tyre do ti kalojne komunave Sinaballaj, Lekaj, Gose, Helmas dhe Synej.
  __________________________

  Zona turistike e Golemit do te furnizohet me uje te pijshem nga impianti i Manskurise pa nderprerje. Me ardhjen e sezonit turistik ndermarrja e ujesjellesit ka marre masa per furnizimin e pjeses jugore e verirore te kesaj zone, nderkohe qe sipas drejtorit te ketij institucioni Z. Hysni Shamata jane realizuar nderhyrjet per klorifikimin e ujit dhe jane bere matjet e parametrave higjenike te tij, te cilat rezultojne brenda normave te percaktuara.
  __________________________

  Nje perfaqesi e komunes se Synejt dhe drejtuesve te fshatrave qe e perbejne ate kane qene vizitore te qytetit te Ulqinit ne Mal te Zi. Shkembimi I pervojave ne disa aspekte zhvilluese per te dy zonat referuar kryesisht sferes se turzimit kane perbere qellimin e nje takimi me perfaqesuesit me te larte te qytetit bregdetar e turistik ne Ulqin. Ne kete takim eshte premtuar qe se shpejti te organizohet nje takim me sportistet veterane te te dyja komunave duke realizuar keshtu hapin e pare konkret drejt nje bashkepunimi te ndersjellte.
  0

  #2 Anėtar jo nė linjė   venaliu 

  • venali kavaje
  • Grupi: Admin
  • Postime: 6.664
  • Regjistruar mė : 12-prill 04
  • Interests:kavaja, kavaja, kavaja!....pa permendur te tjera...
  • Location:Republika Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 726
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 28 maj 2008 - 01:01 MD

  Visualizza messaggiovenaliu, mbi May 28 2008, 09:43 AM, ka thėnė:

  Zona turistike e Golemit do te furnizohet me uje te pijshem nga impianti i Manskurise pa nderprerje. Me ardhjen e sezonit turistik ndermarrja e ujesjellesit ka marre masa per furnizimin e pjeses jugore e verirore te kesaj zone, nderkohe qe sipas drejtorit te ketij institucioni Z. Hysni Shamata jane realizuar nderhyrjet per klorifikimin e ujit dhe jane bere matjet e parametrave higjenike te tij, te cilat rezultojne brenda normave te percaktuara.


  [b]Financimet e huaja, demet 1 miliard leke [/b]
  [i](kohajone)[/i]


  Skandal me financimet e huaja ne Shqiperi. Donacionet per ndertimin e rrugeve, kanalizimeve dhe ujesjellesve nuk shpenzohen sic duhen nga autoritetet shteterore. Rreth 1 miliard leke te vjetra eshte demi ekonomik i shkaktuar per 5 projekte te financuara nga organizma te huaj pergjate viteve te fundit ne vendin tone. Kontrolli i Larte i Shtetit deklaroi dje se ka cuar ne prokurori dosjet per cdo rast, duke kerkuar ndjekje penale per 10 zyrtare dhe largimi nga sherbimi civil per 2 te tjere. Denoncim eshte bere edhe ndaj nje prej firmave te Konsulenteve te Huaj. Ne pjesen me te madhe te projekteve jane rritur vlerat e cmimeve, jane paguar para me teper se c'duhej, edhe pa u bere punime si dhe shpenzimet operative. Abuzimet me te medha jane vene re ne projektin e ndertimit te nje ujesjellesi ne zonen e Peshkopise, qe, pervec shpenzimeve, nuk ka bere asgje tjeter pervecse furnizimin me uje te lumit Drin pa cilesi.
  .......
  .......

  Ujesjellesi i Manskurise, 260 mije euro mbi limitin
  Projekti i fundit qe ka kaluar ne siten e kontrolloreve te KLSH-se, ka qene ai i ndertimit te nje ujesjellesi per furnizim me uje te zones se Manskurise, ne qytetin e Kavajes. Jane vene re tejkalime te shumes se financimit ne 260 mije euro, por demi ekonomik eshte vleresuar vetem 28 mije euro ne rritje cmimesh e pagesa te gabuara, duke kerkuar masa per konsulentin e huaj. Sipas raportit, abuzimet jane vene re ne perzgjedhjen e materialeve, duke kaluar koston reale te financimit per kete projekt. Per konsulentet e huaj eshte kerkuar marrja e masave duke e konsideruar te papershtatshem ne projektet e tjera. Eshte kerkuar qe ky sugjerim t'i behet donatorit te projektit ne fjale.


  Furnizimi me uje Kavaje II, Manskuria
  -Specifikimet e gabuara teknike, tejkalim financimi me 260 mije euro
  -Rritja e cmimeve me dem ekonomik 15 mije euro
  -Punimet e pakryera, por te paguara, dem me 13 mije euro
  -Marrje te masave nga Ujesjellesi Kavaje per njoftim te Donatorit ne lidhje me punen e dobet te Konsulentit te Huaj


  ______
  nuk miret vesh dhe aq mire. Para nje jave (raporti) flitet per punime te pakryera, etj. Keto dite ne Kavaje (dhe ne ēdo prag-zgjedhje) flitet per furnizim me uje pa nderprerje (jo vetem te plazhit) sa i keq jam!!
  0

  #3 Anėtar jo nė linjė   charm 

  • Rob zoti
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 531
  • Regjistruar mė : 11-tetor 07
  • Location:roma
  • Gender:Female
 • Reputacioni: 43
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 28 maj 2008 - 01:41 MD

  Visualizza messaggiovenaliu, mbi May 28 2008, 14:01 PM, ka thėnė:

  [b]Financimet e huaja, demet 1 miliard leke [/b]
  [i](kohajone)[/i]


  ______
  nuk miret vesh dhe aq mire. Para nje jave (raporti) flitet per punime te pakryera, etj. Keto dite ne Kavaje (dhe ne ēdo prag-zgjedhje) flitet per furnizim me uje pa nderprerje (jo vetem te plazhit) sa i keq jam!!


  eh,shpresojme qe fjalet te mos mbeten fjale.
  0

  #4 Anėtar jo nė linjė   venaliu 

  • venali kavaje
  • Grupi: Admin
  • Postime: 6.664
  • Regjistruar mė : 12-prill 04
  • Interests:kavaja, kavaja, kavaja!....pa permendur te tjera...
  • Location:Republika Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 726
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 29 maj 2008 - 08:01 PD

  KESH bllokon autostradėn Durrės-Kavajė
  Punimet pėr rinovimin e nėnstacionit tė Golemit, gjatė mbrėmjes deri nė orėt e para tė ditės sė sotme, solli bllokimin e autostradės Kavajė-Durrės, si dhe tė aksit hekurudhor anash rrugės. Burime tė KESH-it bėnė me dije dje se, bllokimi i rrugės vjen pėr arsye se do tė transportohet transformatori i ri 110/6 qė do tė zėvendėsojė transformatorin aktual, tė dalė jashtė pėrdorimit. Sipas KESH-it, vlera e investimit kap shifrėn e 2 milionė eurove.
  (g.shqip)
  0

  #5 Anėtar jo nė linjė   Ariel 

  • shqiptar 24 karat
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 3.397
  • Regjistruar mė : 21-qershor 05
  • Location:Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.347
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 29 maj 2008 - 01:58 MD

  Autostrade Kavaje - Durres, kur qeka be http://www.kavajaonl...tyle_emoticons/default/senzasperanza.gif
  0

  #6 Anėtar jo nė linjė   venaliu 

  • venali kavaje
  • Grupi: Admin
  • Postime: 6.664
  • Regjistruar mė : 12-prill 04
  • Interests:kavaja, kavaja, kavaja!....pa permendur te tjera...
  • Location:Republika Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 726
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 04 qershor 2008 - 01:23 MD

  Fehim Kazazi, kryetari i ri i Kėshillit Bashkiak tė Kavajės

  Kavajė- Edhe pse para njė jave Feim Kazazi ka pohuar se nuk do ta pranonte postin si kryetar i kėshillit bashkiak pėr shkak tė konflikteve qė kishte pasur me ish- kryetarin Aqif Haveriku, propozimin e bėrė nga anėtarė tė kėshillit bashkiak qė tė vihej nė krye tė detyrės, Kazazi nuk e ka refuzuar. Kėshtu, Kėshilli Bashkiak i Kavajės ka zgjedhur me shumicė votash kryetarin e ri, Fehim Kazazi. Zgjedhja e Kazazit nė kėtė post erdhi pas dorėheqjes sė ish- kryetarit tė kėtij kėshilli, Aqif Haveriku, nė mbledhjen e kaluar qė u zhvillua nė muajin maj.Kazazi u propozua nga grupi i kėshilltarėve tė Partisė Demokratike, ndėrkohė qė ai ka qenė kandidatura e vetme pėr kėtė post. Kandidatura e Fehim Kazazit ėshtė mbėshtetur edhe nga kėshilltari i PS-sė, Bashkim Kazazi, i cili bėri propozimin qė votimi tė bėhet i hapur. Nė kėtė mėnyrė, ėshtė vendosur qė tė mos kryhet votim i fshehtė dhe votimi ka konfirmuar zyrtarisht Fehim Kazazin si kryetar tė kėshillit bashkiak. Zgjedhja e Kazazit ka bėrė qė ai tė zėvendėsohet nė pozicionin qė mbante mė parė si kryetar i grupit tė kėshilltarėve tė PD-sė, dhe nė kėtė pozicion ėshtė zgjedhur Fatbardha Bajaziti.
  0

  #7 Anėtar jo nė linjė   venaliu 

  • venali kavaje
  • Grupi: Admin
  • Postime: 6.664
  • Regjistruar mė : 12-prill 04
  • Interests:kavaja, kavaja, kavaja!....pa permendur te tjera...
  • Location:Republika Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 726
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 09 qershor 2008 - 08:09 PD

  Digjet fabrika e konfeksioneve,zjarri lė pa punė 50 punėtorė

  • KAVAJE - Njė fabrikė e prodhimit dhe pėrpunimit tė konfeksioneve, ėshtė djegur tėrėsisht mbrėmjen e tė premtes nė qytetin e Rrogozhinės, pavarėsisht pėrpjekjeve tė policisė dhe tė zjarrfikėseve pėr tė shuar flakėt.

  Ngjarja ndodhi mbrėmjen e tė premtes nė fabrikėn qė njihet kryesisht pėr prodhimin e ēorapeve dhe konfeksioneve tė tjera, nė tė cilėn punojnė mė tepėr se 50 persona. Djegia e fabrikės ėshtė konfirmuar pėr gazetėn “Panorama”, nga burime tė policisė sė Tiranės dhe Kavajės, tė cilėt kanė pohuar se zjarri ka rėnė pasdite vonė, ndėrsa policia ka mbėrritur menjėherė nė vendin e ngjarjes pėr tė shuar flakėt. Pranė fabrikės kanė mbėrritur edhe disa zjarrfikėse nga Lushnja, Kavaja e Durrėsi, por flakėt kanė qenė tepėr tė fuqishme. Pėr rreth dy orė zjarrfikėsit janė pėrpjekur tė shuajnė zjarrin dhe tė vėnė nėn kontroll atė por ka qenė tepėr e vėshtirė, pėr shkak se nė tė digjeshin kryesisht lėndė e parė, pambuk etj. Shuarja e zjarrit ka bėrė qė policia tė nisė punėn pėr hetimin e shkaqeve tė rėnies sė flakėve. Ndėrkaq pronarėt e biznesit i kanė deklaruar policisė se vlera totale e mallit tė djegur dhe e makinerive besohet se i kalon tė 50 milionė lekėt. Ekspertėt kanė nisur kėqyrjen e vatrės sė zjarrit, ndėrsa hetuesit kanė marrė dėshmi nga persona tė ndryshėm qė kanė qenė tė pranishėm ose qė mund tė kishin dijeni mbi rėnien e zjarrit. Nga tė dhėnat paraprake dyshimet e tyre janė se zjarri ka ndodhur pėr shkak tė njė qarku tė shkurtėr elektrik, tė ndodhur nė rrjetin transmetues tė fabrikės. Nuk pėrjashtohej mundėsia e njė zjarri tė ndodhur pėr shkak tė ndonjė pakujdesie nga pirja e cigareve, e ndonjė problemi tjetėr. Gjithsesi, policia dhe prokuroria kanė nisur hetimet.
  (panorama)
  0

  #8 Anėtar jo nė linjė   venaliu 

  • venali kavaje
  • Grupi: Admin
  • Postime: 6.664
  • Regjistruar mė : 12-prill 04
  • Interests:kavaja, kavaja, kavaja!....pa permendur te tjera...
  • Location:Republika Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 726
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 10 qershor 2008 - 07:53 PD

  Defekti, zjarri nė fabrikė shkakton 200 mijė euro dėm
  Njė zjarr i fuqishėm nė njė fabrikė tekstilesh nė Kavajė ka shkaktuar njė dėm tė madh material, por fatmirėsisht nuk ka pasur viktima nė njerėz. Burimet policore bėnė tė ditur se zjarri ėshtė regjistruar nė orėt e mesnatės, por me gjithė ndėrhyrjen e zjarrfikėsve nuk ėshtė mundėsuar shuarja e tij. Sipas tė dhėnave, rreth orės 01:00 tė mėngjesit, Komisariati i Policisė sė Kavajės ėshtė njoftuar se njė zjarr kishte rėnė nė fabrikėn e tekstileve. Me t‘u njoftuar, nė vendin e ngjarjes janė nisur shėrbimet zjarrfikėse, tė cilat janė ndihmuar edhe nga forcat e policisė. Veē shėrbimeve tė zjarrfikėsve tė Kavajės, nė ndihmė pėr tė shuar zjarrin kanė shkuar edhe homologėt e Durrėsit. Pas rreth njė ore, forcat zjarrfikėse dhe ato tė policisė kanė mundur tė bėjnė shuarjen e plotė tė flakėve, por deri atėherė ishte shkaktuar njė dėm i konsiderueshėm material. Pas shuarjes sė flakėve, policia tha se ka ngritur edhe njė grup hetimor nė lidhje me kėtė ngjarje, pėr tė zbuluar shkaqet e zjarrit. Nga tė dhėnat paraprake, grupi hetimor deklaroi se zjarri ėshtė shkaktuar nga njė defekt nė linjėn elektrike dhe pasi ėshtė dhėnė shkėndija, nuk ėshtė dashur shumė kohė qė flakėt tė shpėrndahen nė tė gjithė fabrikėn. Policia tha se fillimisht u mendua se kishte njerėz nė ambientet e fabrikės, por pas verifikimeve rezultoi se ajo nuk kishte brenda asnjė punėtor. Ndėrkohė, nga vlerėsimi i dėmit, policia tha se janė djegur rreth 200 mijė euro mall.
  (g.shqip)
  0

  #9 Anėtar jo nė linjė   venaliu 

  • venali kavaje
  • Grupi: Admin
  • Postime: 6.664
  • Regjistruar mė : 12-prill 04
  • Interests:kavaja, kavaja, kavaja!....pa permendur te tjera...
  • Location:Republika Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 726
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 20 qershor 2008 - 07:40 PD

  Sot ne oren 10, do te vizitojne qytetin e Kavajes kryeministri i Kosoves Hashim Thaēi dhe ai i Shqiperise Sali Berisha. Do te vizitojne gjithashtu dhe familjen e deshmorit Indrit Cara.
  0

  #10 Anėtar jo nė linjė   venaliu 

  • venali kavaje
  • Grupi: Admin
  • Postime: 6.664
  • Regjistruar mė : 12-prill 04
  • Interests:kavaja, kavaja, kavaja!....pa permendur te tjera...
  • Location:Republika Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 726
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 23 qershor 2008 - 07:44 PD

  Pas Durrėsit, vizita e kryeministrit kosovar ėshtė zhvendosur nė Kavajė, nė familjen e Dėshmorit tė Kombit, tė riut Indrit Cara, qė dha jetėn pėr pavarėsinė e Kosovės. Homazhet nė bustin e Carės nė qendėr tė qytetit tė vogėl u pasuan nga vizita nė familjen e Indrit Carės, 22-vjeēarit qė dha jetėn pėr tė bėrė realitet njė ėndėrr tė madhe tė kombit. Kryeministri Hashim Thaēi tha se vizita nė familjen Cara u bė pėr t‘i uruar asaj pavarėsinė e Kosovės dhe pėr t‘i shprehur mirėnjohjen dhe respektin e thellė familjarėve tė Indritit pėr veprėn e djalit tė tyre, qė la Londrėn ku jetonte, pėr tė dhėnė jetėn nė istikamet e luftės nė Kosovė. "Ky ishte viti i shqiptarėve. Shqipėria mori ftesėn pėr anėtarėsim nė NATO, ndėrsa Kosova u bė e pavarur. Djali juaj ka bėrė aktin dhe nderimin mė tė lartė pėr kombin", - pėrfundoi Thaēi.
  (g.shqip)
  0

  Shpėrndaje kėtė diskutim:


  • 2 Faqe +
  • 1
  • 2
  • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
  • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim