Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Shprehje Te Famshme - Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj

Shko tek materiali

Faqja 1 prej 1
 • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
 • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim

Shprehje Te Famshme

#1 Anėtar jo nė linjė   venaliu 

 • venali kavaje
 • Grupi: Admin
 • Postime: 6.664
 • Regjistruar mė : 12-prill 04
 • Interests:kavaja, kavaja, kavaja!....pa permendur te tjera...
 • Location:Republika Kavaje
 • Gender:Male
 • Reputacioni: 726
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 26 shtator 2008 - 01:09 MD

  Shprehjet mė tė famshme dhe me ndikim nė historinė e njerėzimit

  "Unė mendoj se ky ėshtė koleksioni mė i jashtėzakonshėm i talentit, i dijes njerėzore, i cili ėshtė mbledhur ndonjėherė nė Shtėpinė e Bardhė, me pėrjashtimin e mundshėm tė rastit kur Thomas Jefferson darkoi vetėm", John F. Kennedy nė njė darkė me 49 fitues tė ēmimit Nobel, mė 29 prill 1962.

  "Taksa, e cila do tė paguhet pėr qėllimin e arsimimit nuk ėshtė mė shumė se njė e njėmijta e asaj qė do t'u paguhej mbretėrve, priftėrinjve dhe fisnikėve, tė cilėt do tė ngriheshin ndėrmjet nesh, nėse ne e lėmė popullin nė injorancė", Thomas Jefferson

  "Ne debatojmė pėr faktin se njė komb qė pėrpiqet ta taksojė veten drejt prosperitetit ėshtė si njė njeri qė qėndron i ulur mbi njė kovė dhe pėrpiqet tė ngrihet nga doreza e saj", Winston Churchill

  "Tendenca e taksimit ka pėr qėllim tė krijojė njė klasė personash, tė cilėt nuk punojnė, tė marrė nga ato qė punojnė prodhimin e asaj pune dhe t'ua japė atyre qė s'punojnė", William Cobbett

  "Ėshtė taksa e tė ardhurave sėrish, amerikanė: koha pėr tė mbledhur ato fatura, nxirrini ato formularė taksash, mprihni lapsat dhe nguljani vetes drejt e nė aortė", - Dave Barry

  "Zgjedhjet duhet tė mbahen mė 16 prill, ditėn pasi ne tė paguajmė taksėn e tė ardhurave. Kjo ėshtė njė prej atyre pak gjėra qė mund t'i pengojė disi politikanėt qė tė shpenzojnė aq shumė sa e kanė zakon", Thomas Sowell

  "Janė thėnė shumė gjėra pėr politikėn; disa prej tyre janė thjesht mikluese, ndėrsa pjesa mė e madhe janė tė vėrteta", Eric Idle

  "Njė politikan profesional ėshtė njė njeri i ēnderuar profesionalisht. Pėr tė kapur njė post sa mė tė lartė, atij i duhet tė bėjė aq shumė kompromise dhe tė pėsojė aq shumė poshtėrime, saqė nė fund nuk ka ndonjė ndryshim tė madh me njė prostitutė", H.L. Mencken

  "Nė Gjermani, sipas ligjit ndalohet ēdo gjė pėrveē atyre qė lejohen. Nė Francė, sipas ligjit lejohet ēdo gjė pėrveē atyre qė janė tė ndaluara. Nė Bashkimin Sovjetik, ēdo gjė ėshtė e ndaluar, pėrfshi kėtu dhe ato qė lejohen. E nė Itali, sipas ligjit lejohet ēdo gjė, sidomos ato qė janė tė ndaluara", Newton Minow

  "Politika pėrbėhet nga dy fjalė, 'poli', e cila ėshtė fjalė greke dhe do tė thotė 'shumė' dhe 'tik', njė lloj insekti gjakpirės", Gore Vidal

  "Kur isha thjesht njė djalosh mė thanė se ēdokush mund tė bėhej president. Tani qė jam rritur, po filloj ta besoj", Clarence Darrow

  "Ēdo burrė pėr qenė do tė turpėrohej nga qeveria qė drejton vendin e tij", H.L.Mencken

  "Ėshtė e rrezikshme tė kesh tė drejtė, kur qeveria ėshtė gabim", Volteri

  "Nė kapitalizėm, njeriu shfrytėzon njeriun. Nė komunizėm ėshtė thjesht e kundėrta", John Kenneth Galbraith

  "Demokracia ėshtė forma mė e keqe e qeverisjes, pas gjithė tė tjerave", Winston Churchill

  "Nėse do t'i drejtoheshim Uashington, kur kishim pėr tė mbjellė e pėr tė korrur, shumė shpejt do kishim nevojė pėr bukė", Thomas Jefferson

  "Ēfarė ėshtė qeveria? Shumė thjesht, ėshtė njė agjenci shtrėngimi. Sigurisht qė ka dhe agjenci tė tjera force, siē ėshtė mafia. Pėr tė qenė mė i saktė, qeveria ėshtė agjencia e forcės, e cila ka mė shumė flamuj nė zyrat e saj", Harry Browne

  "Nėse doni njė fotografi tė sė ardhmes, imagjinoni njė ēizme qė stampon fytyrėn njerėzore pėrgjithmonė", George Orwell

  "Sa mė i korruptuar tė jetė shteti, aq mė shumė ligje ka", Cornelius Tacitus

  "Njė princ i menēur kėrkon mjete, me anė tė tė cilėve subjektet e tij do tė kenė gjithmonė dhe nė ēdo rrethanė nevojėn pėr drejtimin e tij, e mė pas ato do t'i jenė besnikė atij", Machiavelli

  ____________________________________________________________________________________________________

  Sokrati, Apologjia

  I pėrballur me akuza pėr "korruptim tė rinisė" Sokrati mbajti kėtė fjalim - siē na paraqitet nga Platoni - pėrpara jurisė sė Athinės. Apologjia rezultoi e pasuksesshme; ai u dėnua nga kolegėt e tij dhe si pasojė kreu vetėvrasje. Por kjo pjesė retorike thekson perceptimin qė ka vėnė nė lėvizje filozofinė qė atėherė: qė njohuria njerėzore ėshtė mjerisht e limituar.

  fraza:
  "Ora e vdekjes ka mbėrritur dhe ne do marrim secili rrugėn tonė - unė atė tė vdekjes e ju tė jetės. Se cila ėshtė mė e mirė, vetėm Zoti e di".

  ..............................................................

  Patrick Henry
  "Mė jepni lirinė ose mė jepni vdekjen", 1775
  Nė vitin 1775, teksa kolonistėt u mblodhėn nė Konventėn e Virxhinias dhe debatuan nėse do t'i mobilizonin forcat kundėr britanikėve, Henry mbajti njė fjalim pasionant, nė mbrojtje tė rezolutės.

  fraza:
  "A ėshtė jeta kaq e shtrenjtė, e paqja aq e ėmbėl sa tė merret me ēmimin e zinxhirėve dhe skllavėrisė. Larg qoftė o Zot. Unė e di se ēfarė rrjedhe mund tė ndjekin tė tjerėt, Pėr sa mė pėrket mua, mė jepni lirinė ose mė jepni vdekjen!"

  ............................................................

  Frederick Douglass
  "Hipokrizia e skllavėrisė amerikane", 1853
  I lindur skllav nė Merilend, Douglas u arratis nė vitin 1838 dhe fitoi njė njohje tė gjerė pėr autobiografinė e vitit 1845. I ftuar tė fliste me rastin e festimeve tė katėr korrikut, nė qytetin e tij tė adoptuar, Rocester, ai shfrytėzoi mundėsinė pėr tė lėshuar zemėratėn e tij kundrejt padrejtėsisė sė skllavėrisė.

  fraza:
  "Nėse i kthehemi deklaratave nė tė shkuarėn, apo profesioneve tė sė tashmes, mėnyra e formimit tė kombit duket njėsoj e shėmtuar dhe revoltuese. Amerika ėshtė false ndaj tė shkuarės, false ndaj tė tashmes".

  .............................................................

  Abraham Lincoln
  "Getisburg", 1863
  Nė vendndodhjen e njė prej betejave mė kryesore tė Luftės Civile, Lincoln mbajti njė fjalim tė pėrmbledhur - rreth tre minuta nė kohė dhe rreth 265 fjalė i gjatė - i cili ishte i paharrueshėm. Teksa ndihmonte pėr t'i kushtuar njė varr ushtarėve tė rėnė tė Getisburgut, ai bėri njė thirrje qė vendi t'i nderonte ato duke nderuar the parimet - liri, barazi - tė vlefshme pėr tė dhėnė jetėn pėr to.

  fraza:
  "Para katėr fitoreve dhe shtatė viteve, baballarėt tanė sollėn nė kėtė kontinent njė komb tė ri, tė tė konceptuar nė liri dhe tė dedikuar ndaj idesė se gjithė njerėzit janė tė barabartė".

  ..............................................................

  Susan B. Anthony
  "E drejta e femrave pėr tė votuar", 1873
  Susan B. Anthony u dėnua me 100 dollarė gjobė se kishte votuar nė mėnyrė tė paligjshme nė zgjedhjet presidenciale tė vitit 1872. E inatosur nga kjo padrejtėsi ajo ndėrmori njė turne, nė mbrojtje tė sė drejtės tė femrave pėr tė votuar, gjatė tė cilit ajo mbajti kėtė fjalim. Amendamenti i 19-tė i dha tė drejtėn e votės grave nė vitin 1920. Anthony s'e pagoi kurrė gjobėn.

  fraza:
  "Ishim ne njerėzit; jo ne, qytetarėt meshkuj tė bardhė, apo ne, qytetarėt meshkujt; por ne, tė gjithė njerėzit, tė cilėt formuam Bashkimin. Dhe ne e formuam atė pėr tė siguruar, jo vetėm gjysmėn tonė dhe gjysmėn e brezave tė ardhshėm, por gjithė njerėzit, gra dhe burra".

  ..............................................................

  Winston Churchill
  "Gjak, punė, lot dhe djersė", 1940

  Nė fjalimin e tij tė parė si kryeministėr i Britanisė, Winston Churchill e lidhi rezultatin e luftės ndaj nazistėve me mbijetesėn e Britanisė. Nė njė prej betejave historike ai mbajti njė fjalim, po aq historik.

  fraza:
  "Ju mė pyesni se cilat janė politikat tona? Unė mund t'ju them: Ėshtė pėr tė bėrė luftė nga deti, toka dhe ajri, me gjithė forcėn dhe fuqinė qė Zoti mund tė nė japė; tė bėjmė luftė kundėr njė tiranie monstruoze, e cila s'e ka kapėrcyer kurrė errėsirėn, njė katalog i vajtueshėm i krimit njerėzor. Kjo ėshtė politika jonė."

  .............................................................

  John F. Kennedy
  Fjalimi i inaugurimit, 1961
  Nė njė fjalim tė shkurtėr, tė cilin ai kaloi dy muaj pėr t'i dhėnė formė, Kennedy 43-vjeēar, presidenti mė i ri i zgjedhur dhe i pari katolik, theksoi rėndėsinė e shėrbimit kombėtar. Ndėr vite, ky ėshtė konsideruar njė si prej fjalimeve mė frymėzuese, tė cilin janė munduar tė pėrtojnė shumė folės tė njohur e tė shquar.

  fraza:
  "Tė dashur patriotė amerikanė: mos pyesni se ēfarė vendi juaj mund tė bėjė pėr ju, pyesni se ēfarė mund tė bėni ju pėr vendin tuaj."

  ..............................................................

  Martin Luther King, Jr.
  Unė kam njė ėndėrr, 1963
  Nga shkallėt e memorialit "Lincoln" gjatė muajit mars, nė Uashington, novelisti i paqes theksoi vizionin e tij pėr harmoninė mes racave nė Amerikė, nė njė oratori historike. Vitin nė vijim, nė moshėn 35-vjeēare ai u bė njeriu mė i ri qė fitoi nj ēmim Nobel pėr Paqe.

  fraza:
  "Ne kemi ardhur nė kėtė vend tė shenjtė pėr t'i kujtuar Amerikės ngutin e egėr tė sė tanishmes. Nuk ka kohė pėr t'u pėrfshirė nė luksin e qetėsisė, apo pėr tė marrė ilaēin qetėsues pėr t'i lėnė gjėrat tė ecin gradualisht. Tani ėshtė koha pėr tė bėrė reale premtimet e demokracisė".

  .....................................................
  Lyndon B. Johnson
  Premtimi amerikan, 1965
  Nė prag tė dhunės sė shėmtuar ndaj marshuesve tė tė drejtave civile nė Selma, Alabama, nė vitin 1965, Johnson adaptoi teorinė "Ne do tė mbijetojmė", nė kėtė thirrje qė vendi t'i jepte fund diskriminimit racial. Duke ushtruar gjithė forcėn e presidencės pas lėvizjes, pėr herė tė parė Johnson ndihmoi nė pėrftimin e Aktit tė Drejtės pėr tė Votuar.

  fraza:
  "Nuk ka mė ēėshtje morale. Ėshtė e gabuar, krejtėsisht e gabuar, t'i mohojmė dikujt prej patriotėve tanė amerikanė tė drejtėn pėr tė votuar nė kėtė vend".

  ..............................................

  Ronald Reagan
  Berlin, 1987
  Kur Reagan i bėri thirrjen e tij tė famshme sfiduese Mikhail Gorbachev, nga Berlini, fjalimi mori kritika nga mė tė ndryshme. Madje, dhe anėtarėt e grupit tė presidentit ishin tė vakėt ndaj tij. Por, nė vitin 1989 muri i Berlinit u shkatėrrua dhe ai fjalim sot kujtohet sipas gazetės gjermane "Bild", si fjalimi qė "ndryshoi botėn".

  fraza:
  "Zoti Gorbachev, shembeni kėtė mur!"
  0

  Shpėrndaje kėtė diskutim:


  Faqja 1 prej 1
  • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
  • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim