Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Tutoriale Nga Informatika - Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj

Shko tek materiali

 • 5 Faqe +
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
 • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim

Tutoriale Nga Informatika Tutoriale Nga Informatika Vlerėso diskutimin: -----

#21 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

 • Admin
 • Grupi: Admin
 • Postime: 10.894
 • Regjistruar mė : 10-prill 04
 • Location:Italia
 • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 17 tetor 2004 - 12:24 PD

  IMAP4


  Versioni i katėrt i protokollit IMAP. Akronim i Internet Message Access Protocol. Protokoll nė gjėndje t’i drejtojė mesazhet direkt nė serverin e postės. Nė kėtė mėnyrė ėshtė e mundur t’i hedhėsh tė gjithė mesazhet nė server dhe tė shkarkosh vetėm titullin e tyre. Protokoll tejet i pėrdorshėm nėse ke mesazhe qė pėrmbajnė attachment me pėrmasa tė larta dhe nė rastin kur do t’i ndashė mesazhet mes shumė pėrdoruesish ose thjesht mund tė hysh nė kutinė e postės tėnde nga kompiuter tė ndryshėm.

  Internet year  Njėsi matjeje kohore qė i korespondon 7 vjet nė botėn fizike.

  Intranet

  Rrjet lokal qė –edhe pse nuk ėshtė e pėrdorshme nga jashtė– pėrdor teknologji Interneti.

  IP (adresė)


  Numėr binar me 32 bit (4 byte) qė identifikon nė mėnyrė univoke njė kalkulator host (shih) i lidhur me Internet dhe me kalkulatorė tė tjerė, me qėllimin tė arrijė komunikimin nėpėrmjet transferimit tė paketave. Nja adresė IP paraqitet nė kėtė formė: 212.141.53.165

  ISDN

  Akronim i Integrated Services Digital Network, Rrjet digital me shėrbime tė integruar. Sistem transmetimi i tė dhėnave me linjė telefonike, nėpėrmjet lidhjeve tė veēanta. Garanton njė shpejtėsi mė tė lartė transmetimi.

  ISP

  Akronim i Internet Service Provider. Furnizues i shėrbimit pėr hyrjen nė Internet, pa ndėrmjetėsinė e tė cilit nuk do tė ishte e mundur lidhja me rrjetin.
  0

  #22 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.894
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 17 tetor 2004 - 12:24 PD

  Java

  Gjuhė programimi e zhvilluar nga Sun Microsystems dhe pėrdoret pėr realizimin e aplikimeve tė shpėrndara nė rrjet.

  JPEG


  Akronim i Joint Photographic Experts Group. Standart i pėrhapur qė pėrdoret pėr pamjet fotografike. Shumė browser web pranojnė pamjet JPEG si formati standart pėr vizualizimin e file-ave.
  0

  #23 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.894
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 17 tetor 2004 - 12:25 PD

  Kernel


  Pjesa qėndrore e njė sistemi operativ. Drejton memorjen, file-at dhe periferiket, mban tė azhornuar datėn dhe orėn, lanēon aplikimet dhe cakton burimet e sistemit.

  Klient


  Nė njė rrjet lokal ose nė Internet, kalkulator qė hyn nė burime tė rrjetit tė bashkėndara apo tė furnizuara nga njė kalkulator tjetėr i quajtur server (shih).

  Kompresim


  Metodė kodifikim/dekodifikimi tė sinjaleve qė lejon transmetimin (ose arkivimin) tė mė shumė informacioneve nga ato qė mund tė kishin gjetur hapsirė fizike nė suportin e memorizimit.

  Komutim


  Modalitet komunikimi qė pėrdor lidhje tė pėrkohshme dhe jo tė pėrhershme pėr shkėmbimin e informacioneve ndėrmjet dy pėrdoruesve. Nė rrjetet e kalkulatorėve komutimi i paketės i lejon tė dhėnave (paketa) tė vihen nė rrugė (komutuar) nėpėrmjet stacioneve ndėrmjetėse qė, sė bashku, shėrbejnė pėr tė lidhur dėrgues dhe marrės.

  Konvergjencė


  Midis disiplinash dhe teknologjish te ndryshme, pėr shembull kur komunikime telefonike dhe informatike konvergojnė nė fushėn e telekomunikimeve. Edhe “tė arrijnė sė bashku”.
  0

  #24 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.894
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 17 tetor 2004 - 12:25 PD

  LAN

  Akronim i Local Area Network, rrjet privat e kufizuar brenda 10 km pėr bashkėndarjen e burimeve (HD, printera, modem-a dhe periferike tė tjera).

  Logoff

  Procedurė dalje nga njė kompiuter host. Edhe logout.

  Logon
  Procedurė hyrje nė njė kompiuter host. Edhe login
  0

  #25 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.894
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 17 tetor 2004 - 12:26 PD

  Mailing List


  Listė emrash dhe adresash poste elektronike tė grupuar nėn njė emėr tė vetėm. Duke dėrguar njė e-mail nė adresėn qė pėrfaqėson tė gjithė listėn, dhe automatikisht ose me ndėrhyrjen e moderuesit tė mailing list, do tė ridėrgohet tė gjithė pjestarėve tė asaj mailing list.

  MIME

  Akronim i Multipurpose Internet Mail Extensions. Standart qė shtrin SMTP-nė (shih) pėr t’i lejuar tė dhėnave me natyrė tė ndryshme, tė transmetohen nėpėrmjet postės elektronike.

  Modem

  Akronim i derivuar nga bashkimi MODulator-DEModulator. Dispositiv komunikimi qė i lejon njė kalkulatori tė transmetojė nėpėrmjet njė linje telefonike standart, duke konvertuar sinjalin nga analogjik nė dixhital dhe anasjelltas.

  Motor kėrkimi


  Program i arritshėm nėpėrmjet rrjetit i cili ėshtė nė gjėndje tė indikojė dhe furnizojė, sipas kėrkesės sė pėrdoruesit, informacione tė pranishme nė Internet.

  MP3

  Shkurtim i Mpeg1 Layer 3, format qė lejon kompresimin e file-ave zanorė duke mbajtur njė cilėsi tė krahasueshme me atė tė njė CD audio.

  MPEG

  Standart kompresimi tė pamjeve nė lėvizje.

  Multimedialitet

  Kombinim i tingujve, grafikės, animacionit dhe videos. Pėr PC-nė kėta tipe tė ndryshme tė tė dhėnave nuk janė veē bit.
  0

  #26 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.894
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 17 tetor 2004 - 12:27 PD

  Nerd


  Nė gjuhėn rinore amerikane tregon njė pėrson tė fiksuar, tė pafatė dhe pak jashtė mendjes. Shpesh identifikohet me “maniakun” e kompiuterit.

  Network

  Sistem elementėsh tė ndėrlidhur pėr tė vendosur njė komunikim lokal ose tė largėt (remot) (me zė, video, tė dhėna, etj) dhe pėr tė lehtėsuar shkėmbimin e informacioneve midis pėrdoruesve me interesa tė pėrbashkėt. Mund tė jetė i thjeshtė, me njė kabėll prej pak metrash i shtrirė midis disa kompiuterave, ose kompleks, si qindra mijra kompiutera nė tė gjithė botėn tė lidhur me kabllo me fibra optike, linja telefonike dhe satelitė. Nga anglishtja “rrjet”.

  Newbie

  Pėrdorues i ri dhe jo ekspert i rrjetit.

  Newsgroup

  Grupe diskutimesh mbi tema specifike qė gjenden nė Internet. Pėr tė lexuar mesazhet dhe tė marrėsh pjesė nė diskutimet duhet tė jesh i regjistruar nė kėto newsgroup.
  0

  #27 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.894
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 17 tetor 2004 - 12:27 PD

  Off line


  Pėrshkruam kushtin se kur nuk je i lidhur nė Internet (ose mė pėrgjithėsisht me njė sistem telematik).

  On line


  Ajo qė ėshtė lidhur me njė sistem telematik. Thuhet edhe pėr pėrdoruesit kur pėrdorin njė kompiuter i cili vet ėshtė i lidhur.

  Paralel

  Modalitet transmetimi tė tė dhėnave dhe bit-ve tė kontrollit njėkohėsisht mbi fije tė lidhura paralelisht
  0

  #28 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.894
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 17 tetor 2004 - 12:28 PD

  Password


  Bashkėsi karakteresh alfanumerike qė, tė shoqėruara me njė emėr pėrdoruesi (user name), pėrcaktojnė nė mėnyrė univoke atė pėrdorues dhe e vėrtetojnė pėr hyrjėn nė njė seri burimesh. Nga anglishtja “fjalė kalim”.

  PCMCIA

  Akronim i Personal Computer Memory Card International Association. Shoqatė konstruktorėsh dhe furnizuesish e lindur veē me qėllimin pėr promovimin dhe pėrhapjen e PC Card. Kjo e fundit ėshtė njė dispozitiv i heqshėm, e cila ka formėn tė ngjashme me njė kartė krediti, e cila mund tė pėrmabjė memorie tė tipeve tė ndryshme, njė modem, njė pėrshtatės pėr rrjete lokale ose njė hard disk.

  Plug in


  Program software qė mund tė integrohet nė njė aplikim mė tė madh pėr t’i dhėnė funksione tė mėtejshme. Pėr shembull nė browserat mund tė futen plug in pėr tė ekzekutuar file (pėrgjithėsisht animacione) qė pėrkundrazi nuk do tė mund tė njiheshin nga browseri.

  Plug 'n' Play


  Sistem qė i lejon njė PC tė autokonfigurohet pėr tė njohur dhe pėr tė pėrdorur menjėherė komponente hardware tė lidhur ose ndryshuar pėrgjatė funksionimit. Ėshtė e mundur tė lidhėsh me kompiuterin njė monitor tjetėr, njė printer apo njė modem pa e konfiguruar nė sistemin operativ.

  POP

  Akronim i Point Of Presence. Pikė hyrje nė rrjet pėr tu lidhur me koston e njė telefonate urbane.

  POP3


  Versioni 3 (ajo e tashme) e standartit Post Office Protocol. Protokoll (shih) pėr server (shih) nė Internet qė merr, memorizon dhe transmeton postė elektronike dhe pėr klient (shih) mbi PC qė lidhen me serverin pėr tė shkarkuar dhe tė dėrguar postė elektronike.

  Portal

  Web site qė ofron njė gamė tė gjerė shėrbimesh: informacion, zbavitje, kėrkim nė Internet, blerje on-line, e-mail dhe hapsira web personale.

  PPP


  Akronim i Point-to-Point Protocol. Protokoll (shih) pėr transferimin e tė dhėnave pėr tė kryer lidhje telefonike, pėr shembull mes njė kompiuteri dhe Internetit. PPP-ja ofron, nė krahasim me protokolle tė ngjashėm, njė mbrojtje mė tė madhe pėr sa i pėrket sigurisė dhe ruajtjes sė tė dhėnave pėrballė njė trafiku mė tė lartė. Nga anglishtja protokoll pikė mė pikė.

  Protokoll


  Bashkėsi rregullash standarte qė lejojnė transferimin, marrjen dhe njohjen e informacioneve mes makinave.

  Provider


  Shih ISP
  0

  #29 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.894
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 17 tetor 2004 - 12:29 PD

  Qafė shisheje

  Shprehje qė tregon limitet e kapacitetit tė njė sistemi nė drejtimin e trafikut tė tė dhėnave nė kushte ngarkese tė lartė.

  Query

  Bashkėsi instruksionesh pėr tė nxjerrė tė dhėna nga njė database dhe pėr prezantimin e vet atyre pėr pėrdorim.
  0

  #30 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.894
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 17 tetor 2004 - 12:29 PD

  RAS

  Akronim i Remote Access Service. Software i Windows qė lejon tė arrish njė hyrje remote nė njė kompiuter tė lidhur nė rrjet, dhe nga ai tė lidhesh me Internetin, nėpėrmjet modemit.

  Rrjet

  shih "Network".

  Robot


  Nė botėn e World Wide Web, janė gjėra tė kuptuara pėrgjithėsisht si programme qė pėrshkruajnė tė gjithė rrjetin nė kėrkim tė informacioneve pėr t’i indeksuar nė njė motor kėrkimi ose pėr tė gjetur gabime nė web-site-et.

  Router


  Pėrgjatė njė rrjeti komunikimi, dispozitiv qė merr njė paketė tė dhėnash dhe e dėrgon nė makinėn pasuese pėrgjatė rrugės sė dorėzimit. I pėrkthyeshėm me termin “rrugėzues”.
  0

  Shpėrndaje kėtė diskutim:


  • 5 Faqe +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
  • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim