Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Dante Alighieri "komedia Hyjnore" - F E R R I - Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj

Shko tek materiali

Faqja 1 prej 1
 • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
 • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim

Dante Alighieri "komedia Hyjnore" - F E R R I Vlerėso diskutimin: -----

#1 Anėtar jo nė linjė   albi71 

 • Veteran/e ne forum
 • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
 • Grupi: Vip
 • Postime: 1.170
 • Regjistruar mė : 02-mars 08
 • Location:europa mesme
 • Gender:Male
 • Reputacioni: 157
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 08 nėntor 2009 - 08:15 MD

  KĖNGA E TRETĖ  "KĖTEJ TI SHKON NĖ NJĖ QYTET TĖ VUAJTUR,

  KĖTEJ TI SHKON NĖ DHEMBJEN E PAMATĖ,

  KĖTEJ TI SHKON TEK NJERĖZ KREJT TĖ SHUAJTUR;

  U SHTY NGA DREJTĖSIA KRIJUESI I LARTĖ; 4

  FUQIA HYJNORE DHE DREJTĖSIA E KULLUAR

  MĖ STISĖN TOK ME DASHURINĖ E PARĖ;

  VEĒ SĖ PĖRJETSHMES ASGJĖ S’QE KRIJUAR 7

  PĖRPARA MEJE; UNĖ RROJ JETĖ E MOT;

  KUSH HYN KĖTU MĖ S’KA PĖR TĖ SHPRESUAR!"

  Ja fjalėt qė lexova nė njė portė 10

  me bojė fare t’errėt sipėr shkruar.

  I them: "Mėsues, kuptimin s’kapkam dot!"

  Ma ktheu ai si njė njeri i zgjuar: 13

  "Kėtu do lėnė prapa ēdo dyshim,

  kėtu ēdo ligėsi do shpejt harruar.

  Siē tė kam thėnė, tek ai vend do vijmė, 16

  ku njerėz sheh qė dhembja aq i tret,

  sa mendjen humbin e ēdo gjykim".

  Pastaj mbi timen dorėn e pėshtet, 19

  pėr tė mė dhėnė mua pak kurajė,

  dhe qetėsisht mė fut nė botn’ e fshehtė.

  Aq psherėtima, klithma, kujė e vaj 22

  ushtonin nėn njė qiell pa yje-sterrė,

  sa nė fillim ia nisa shpejt tė qajė.

  Tė ndryshme gjuhė, tė folme tmerr, 25

  plot fjalė dhembjesh, zemėrim i thellė,

  pėrplasje duarsh tok me zė tė ējerrė

  s’pushonin kurrė nėn tė fėlliqtin qiell. 28

  Arrinte zallahia n’atė shkallė,

  sa dukej rėrėn ngrinte lart pėshtjellė.

  Prej frikės mendja vinte krejt vėrdallė, 31

  prandaj i them: "Mėsues, ē’ėshtė ky tmerr?

  Ē’mundim i ndrydh tė shkretėt vallė?".

  Dhe ai mė tha: "Nė gjendje kaq tė mjerė 34

  i kanė shpirtrat veē ata fatzinj

  qė mirė as keq nuk bėnė as njė herė.

  Me ta pėrzihen shpirtrat e kėqij 37

  tė engjėjve qė s’qenė rebeluar,

  por qė as besė s’patėn n’perėndinė.

  Qiejt i dėbuan pėr tė mos u shėmtuar, 40

  as ferr’ i thellė s’i pranoi kurrė,

  shkak s’patėn djajt pėr t’i mėshiruar".

  I them: "Mėsues, ē’ėshtė kjo torturė, 43

  qė i mundon kaq fort sa derdhin lotė?"

  M’u gjegj ai: "Dhe aq gjatė s’po e thur.

  Kėta as vdekjen s’e kėrkojnė dot. 46

  Pėr ta kjo jetė ėshtė aq e ligė,

  sa luten pėr njė fat tjetėr krejt mė kot.

  Nė botė s’lanė gjurmė qė s’u fik, 49

  mėshirė s’meritojnė, as drejtėsi,

  nuk po ta zgjas mė, por shiko dhe ik".

  Tek po vėshtroja, shoh si me shpejtėsi 52

  shkon si flamur njė duke u vėrtitur,

  aq sa dhe vrapin si ta ndalė nuk di.

  Njė mizėri vjen pas duke roitur, 55

  sa kurrė s’do ta kisha pas besuar,

  qė vdekja aq fatzinj tė kish goditur.

  Pastaj, kur ca ndėr ta pata dalluar, 58

  shpejt njoha unė hijen e atij

  qė post tė madh prej frike pat lėshuar.

  Shpejt e kuptova se ky me siguri 61

  ish sekti i formuar nga tė dėnuarit,

  qė s’i desh zoti, as armiqt’ e tij.

  S’u bėnė gjallė kurrė tė mallkuarit, 64

  prandaj, ashtu tė zhveshur pėr munxyrė,

  i mbytnin miza e grerėza sė kafshuari.

  U rridhte gjaku ēurk nėpėr fytyrė 67

  qė thithej tok me lotėt i pėrzjerė

  te kėmbėt nga ca krimba fort tė ndyrė.

  Me qė mė la tė shoh njė copė herė, 70

  ca njerėz bregut lumit pashė unė.

  "Mėsues, lejomė, - i thashė atėherė, -

  tė di se cilėt janė e ēfarė i shtyn 73

  pėrtej me kaq nxitim pėr tė kaluar,

  siē shoh nė dritėn qė aq dobėt hyn".

  Dhe ai mė tha: "Shpejt ke pėr ta kuptuar, 76

  kur ne t’i kemi ndalur hapat tanė

  nė lumė t’Akerontit tė trishtuar".

  I shpura sytė e turpshėm unė mėnjanė 79

  prej frikės mos nga pyetjet u mėrzit

  dhe heshta lumit sa i vajtėm pranė.

  Njė varkė vjen drejt nesh, qė e vozit 82

  njė plak i zbardhur pleqėrie sė thellė.

  Bėrtet ai: " Mjerė ju me kėtė shpirt!

  Mė mos shpresoni qė tė shihni qiell! 85

  T’ju shpie erdha tek ai breg pėrballė,

  qė akull ka dhe terr e zjarr veē vjell.

  Dhe ti qė je kėtu, o shpirt i gjallė, 88

  Shpejt ndahu nga kėta qė kanė vdekur!".

  Kur pa se nuk po merrja vesh me fjalė,

  "Kjo s’ėshtė rrugė a port ti pėr tė prekur 91

  nė breg, - mė tha. - Kėtej s’ke pse kalon!

  Gjej varkė tjetėr rrugėn pėr tė ndjekur!".

  I thotė prijsi : " Mos u nxeh , Karon! 94

  Kėshtu tė bėhet lart u pėrcaktua,

  ku bėjnė ē’duan. Tjetėr kot kėrkon!".

  Fytyra e kėrleshtė iu qetua 97

  varkarit tė kėnetės sė lerosur,

  qė sytė i kish me flakė e zjarr qarkuar.

  Por shpirtrat, lakuriq e handakosur, 100

  kėrcitėn dhembėt e ndėrruan ngjyrė

  me fjalėt vrerė porsa i pat kanosur.

  Mallkonin Zotin, prindėrit e tyre, 103

  gjininė njerėzore, vend e farė,

  dhe orėn qė i lindi pėr munxyrė

  Pastaj u mblodhėn gjithė duke qarė 106

  nė breg tė atij lumi tė mallkuar

  qė pret kė s’ēan pėr Zotin kokėn fare.

  Ky djall Karon, me sy tė flakėruar, 109

  tė gjithė i grish, i mbledh duke bėrtitur,

  me rremė e godet ēdo tė vonuar.

  Sikur nė vjeshtė, vyshkur e venitur, 112

  bie gjethi njė pėr njė dhe trung’ i tharė

  sheh petkat dheut hapur e ronitur,

  dhe e Adamit e mallkuara farė 115

  njė e nga njė u ngjit nė breg atėherė,

  si zogjt qė ndjell nė kurth njė zog kėngėtar.

  Ata u dyndėn nėpėr dallgėt sterrė 118

  dhe, para se nė breg tė kishin zbritur,

  u mblodh njė turmė tjetėr menjėherė.

  "Im bir, - mė tha mėsuesi zemėrndritur, - 121

  kėta qė Zoti s’pat me sy tė mirė

  kėtu nga tėrė vendet kanė arritur.

  Dhe s’e kalojnė lumin me pahir, 124

  sepse hyjnorja drejtėsi i shtyn

  qė frika shpejt t’u kthehet nė dėshirė.

  Kėtu njė shpirt i mirė kurrė s’hyn, 127

  prandaj nėse Karoni t’ėshtė akėrruar,

  kupto kjo sjellje ku e ka arsyen".

  Lėndin’ e errėt, ai me tė mbaruar, 130

  nga dridhj’ e fortė befas qe tronditur.

  Mė dirset balli duke e kujtuar!

  Njė erė dheu e vaji pati ngritur 133

  qė dritėn e pėrskuqi aqė shumė

  sa ndjenjat shpejt m’i pat fashitur.

  Dhe rashė siē bie njė qė vdiq pėr gjumė. 136
  0

  #2 Anėtar jo nė linjė   albi71 

  • Veteran/e ne forum
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 1.170
  • Regjistruar mė : 02-mars 08
  • Location:europa mesme
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 157
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 11 nėntor 2009 - 09:35 MD

  KĖNGA E DHJETĖ  Nė shteg tė fshehtė ecim ne tani,

  mes muresh edhe shpirtrash tė dėnuar,

  mėsuesi para, unė prapa tij.

  "O shpirt fisnik, qė je duke mė ēuar 4

  nga njėri rreth nė tjetrin,- thashė unė, -

  dėshirėn lus pėr tė ma plotėsuar.

  Ata qė dergjen varreve a mund 7

  t’i shoh ? Tashmė ēdo rrasė u ngrit pėrpjetė,

  as roje unė nuk po shoh gjėkund".

  Dhe ai : "Do mbyllen prapė ata tė shkretė 10

  nga Jozafati kur tė kthejnė pa shpresė

  me trupat qė i lanė atje pa jetė.

  Tani po dergjet nė kėtė varrezė 13

  me Epikurin ēdo ithtar i tij,

  qė thosh se shpirti tok me trupin vdes.

  Dhe sa pėr pyetjet qė mė bėre ti, 16

  kėtu ato kėnaqen menjėherė

  tok me dėshirėn qė po fsheh nė gji".

  " O prijės i mirė, - i thashė atėherė, - 19

  s’po tė fsheh gjė. Tė flas do desha pak,

  sikur mė pate kėshilluar aq herė".

  " O ti toskan, qė nė qytetin-flakė 22

  i gjallė shkon e flet aq zemėrdlirė,

  qėndro nė daē me mua te ky prag.

  Kuptoj nga gjuha jote fare mirė 25

  se linde nė atė qytet bujar,

  tė cilit i shkaktova mjaft trazirė".

  Dėgjova kaq papritmas nga njė varr 28

  ky zė tė dalė; i trembur u pėshteta

  pas prijsit tim mė fort sesa mė parė.

  Dhe ai mė tha: " Ē’po bėn, kthe sytė, i shkretė, 31

  ja Farinata krejt nė kėmbė u ngrit,

  tė tėrė e sheh nga beli e pėrpjetė".

  Nė sytė e tij tė mitė unė i ngulit: 34

  i mban aq lart ai krahėror dhe ballė,

  sikur dhe ferrin e pėrbuz ky shpirt.

  Ndėrkohė prijsi im mė shtyn ngadalė 37

  drejt tij pėrmes varrezės tėrė flakė

  dhe thotė: "Mirė mate ti ēdo fjalė!".

  Tek varr’ i tij kur sosa mu nė prag, 40

  mė pa njė herė dhe si me pėrēmim

  pyeti: "Tė parė cilėt ke nė gjak?".

  T’i bindem desha pa asnjė ngurim. 43

  I thashė hapur cilėt kam tė parė.

  Pa vetullngritur nė drejtimin tim

  dhe tha: " U treguan armiq krenarė 46

  me mua, gjyshėrit dhe partinė time,

  prandaj dy herė ata i paē shpėrndarė!".

  "Nė i pėrzunė, - qe pėrgjigja ime, - 49

  u kthyen prapė pėr tė dytėn herė,

  tė tutė s’nxorėn nga ky art mėsime!".

  Nga varri i zbuluar pėrnjėherė 52

  njė hije tjetėr mjekrėn nxjerr mbi varr,

  nė gjunjė duket ish ky shpirt i mjerė.

  Vėshtroi rreth meje ai pėr tė parė 55

  nėse me mua kish tjetėr njeri,

  por shpresėn kur e humbi, duke qarė

  mė thotė: "Nėse te ky burg i zi 58

  tė solli ty kjo mendje e pėrndritur,

  ku ėshtė im bir? Me ty pse s’ėshtė ai?".

  I them: "Kėtu me dashje nuk kam zbritur. 61

  Ai qė atje mė pret kėtej mė solli.

  Guidoja yt atė s’e pat pėrfillur".

  Dėnimi dhe mėnyra sesi foli, 64

  se cili ish ma bėnė krejt tė qartė,

  prandaj pėrgjigjen aq tė plotė e mori.

  U ngrit nė kėmbė ai sa kishte shtat 67

  dhe thirri : "Si ? S’e pat? Pra, s’qenka gjallė?

  As sytė e tij s’i ndrit mė dritė e artė?".

  Kur, para se t’i thosha ndonjė fjalė, 70

  njė copėherė ndenja i hutuar,

  ai ra me shpinė e mė nuk pati dalė.

  Shpirtmadhi tjetėr qė mė pati ftuar 73

  t’i vija pranė, nuk ndėrroi fytyrė

  dhe rrinte drejt e krejt i patrazuar.

  "Qė kėtij arti dot s’i patėn hyrė, - 76

  vazhdon ai bisedėn e ndėrprerė, -

  mė djeg mė tepėr se ky shtrat-munxyrė.

  Por pa u ndezur pesėdhjetė herė 79

  fytyrė e zonjės qė kėtu sundon,

  sa fort rėndon ky art ke pėr ta ndierė.

  Nė t’ėmblėn botė u kthefsh siē dėshėron, 82

  por thuaj, pse ky popull armiqėsisht

  kundėr tė mive ligje dekreton?".

  I them: "Kėrdia, qė aq mizorisht 85

  e bėri Arbien tė skuqte gjak,

  e shtyn atė tė thotė urat’ nė kishė".

  Si tundi kokėn, psherėtiu pak, 88

  "Nuk qeshė i vetėm, - tha, - me siguri,

  askush s’do kish luftuar pa njė shkak.

  Por qeshė atje i vetmi ai njeri 91

  qė kur Firencėn deshėn ta rrafshojnė

  e mbrojta ballėlart, me trimėri".

  "Uroj nė paqe nipat tė tė rrojnė! 94

  Tė lutem, - thashė, - zgjidhmi ca dyshime,

  qė mendjen time fort e ngatėrrojnė.

  Ju shihni qartė, sipas hamendjes sime, 97

  ato qė koha fsheh nė ardhmėri,

  tė tashmen shihni veē me mjegullime".

  "I shohim gjėrat veē nė largėsi, - 100

  mė tha, - si ai qė afėr nuk sheh dot.

  nga qielli lart e kemi si dhunti.

  Pėr ē’ndodh apo do ndodh’ mundohet kot 103

  kjo mendja jonė. lajm po s’pru’ njeri,

  s’e dimė ēfarė ndodh me ju nė botė.

  Prandaj mbaron, siē e kupton dhe ti, 106

  kjo njohja jonė ditėn e gjykimit,

  kur mbyllen portat pėr nė ardhmėri".

  Atėherė i them, i brejtur prej pendimit: 109

  "I thoni, pra, atij qė u rrėzua,

  gjallon i biri jashtė ēdo dyshimi.

  E nėse heshta kur mė pyeti mua, 112

  i thuaj ca dyshime desh tė zgjidhte

  dhe teksa mendjen vriste u hutua".

  Ndėrkohė prijsi nisi tė mė thirrte. 115

  Iu luta shpirtit shkurt tė thotė atėherė

  me tė kush tjetėr te ky varr po rrinte.

  "Kėtu me mua mijra ka tė mjerė,- 118

  mė thotė. - Ke tė dytin Frederik,

  ke Kardinalin, s’flas mė pėr tė tjerė".

  Pastaj u zhduk. Nga poeti antik 121

  drejtova ēapat, duke rimenduar

  ato qė ai m’i tha porsi armik.

  U nis shpejt prijsi. Para duke shkuar 124

  mė pyet: "Pse po rri kaq i mėrzitur?".

  Kureshtjen kur unė ia pata shuar:

  "Ē’ dėgjove kundėr vetes, tė skalitur 127

  nė mendje ruaje. Dėgjo tani, -

  tha prijsi im me gishtin lart tė ngritur, -

  kur dritėn tė shikosh plot ėmbėlsi 130

  tė syve tė asaj qė sheh gjithēka,

  do tė mėsosh ē’tė pret nė ardhmėri".

  Dhe mori majtas kur kėto m’i tha. 133

  E lėmė murin, nėpėr humbėtirė

  mes rrethit ecim qė kufinė e ka

  ku njė livadh vjen erė qelbėsirė. 136
  0

  #3 Anėtar jo nė linjė   albi71 

  • Veteran/e ne forum
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 1.170
  • Regjistruar mė : 02-mars 08
  • Location:europa mesme
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 157
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 13 nėntor 2009 - 10:23 MD

  KĖNGA E PESTĖ  Dhe zbritėm ne nga rrethi i parė

  nė rreth tė dytė. Vend mė pak ai zinte,

  por dhembjet shpirtrat bėnin pėr tė qarė.

  Tek porta Minosi i frikshėm rrinte, 4

  ckėrrmitej kur gjykonte vdekatarėt,

  dėnonte dhe nė terr me bisht i shpinte.

  Kur dilnin para tij ata qyqarėt, 7

  secili fajet njė pėr njė rrėfente,

  nė ferr tė zi njė vend pėr mėkatarėt

  ky njohės i mėkatit vrik e gjente. 10

  Pėshtillte veten ai me bisht aq herė

  sa rrathė poshtė t’i hidhte i pėlqente.

  Pėrpara tij plot njerėz ka pėrherė, 13

  me rradhė vijnė ata pėr t’u gjykuar,

  flasin, dėgjojnė e flaken nė humnerė.

  "O ti qė vjen nė strehėn e mjeruar", - 16

  mė thotė Minosi sa sheh tė afrohem

  dhe lė mėnjanė punėn e mallkuar.

  "Shih si po hyn dhe kujt po i besohe! 19

  Mos u gėnje nga port’ e gjerė tepėr!".

  Por prijsi im i tha: "Pse i akrrohe?

  As rrugėn mos ia zėr, se fati i epėr 22

  ia ka caktuar. Kjo u vendos nė qieje,

  ku bėjnė atė qė duan. Mos pyet gjė tjetėr!".

  Ofshama dhembjesh veshi nis tė ndiejė, 25

  sepse tani tek vendi paē arritur,

  ku vaj i madh fillon qė tė shpėrthejė.

  Ky vend i zi, qė drita nuk ka ndritur, 28

  gjėmon e shfryn si deti prej shtrėngate

  nga erėra tė kundėrta i goditur.

  Duhi e ferrit kurrė nuk tulatet 31

  dhe bart me vete shpirtrat nė pėshtjellė,

  i tund, i shkund, sa i cfilit tė ngratėt.

  Dhe kur arrijnė mu mbi hon tė thellė 34

  ata bėrtasin, qajnė edhe gjėmojnė,

  ata mallkojnė zotin lart nė qiell.

  Mė thotė prijsi se kėshtu ndėshkojnė 37

  ata qė veē mėkate bėjnė epshore

  dhe qė arsyen pasionit ia nėnshtrojnė.

  Si gargujt qė nė mot tė keq dėbore 40

  nė rresht tė dendur enden krahėhapur,

  kėshtu pėrplasen shpirtrat mėkatnore,

  sa poshtė-lart nga era hallakatur. 43

  Nuk kanė shpresa qė t’i ngushėllojnė,

  as falje kurrė s’kanė pėr tė patur.

  Si krillat qė me britma qiellin shpojnė 46

  tek ecin bashkė nė njė varg tė gjatė,

  kėshtu i sheh tė ēirren, tė vajtojnė

  tė mjerat hije nė atė shtrėngatė. 49

  Dhe pyes: "Pse erė e zezė i bitisi,

  mė thuaj, mėsues, ē’kanė bėrė ata tė ngratė?".

  "E para, - mua qė lart mė foli prijsi, 52

  mes hijesh, pėr tė cilat do njoftime,

  perandoreshė qe mbi popuj, fise.

  Aq shumė u zhyt ndėr epshe e dėfrime 55

  sa gjithė qejfet la me ligj tė lira,

  veē tė mos kish nga populli qortime.

  Kjo ėshtė bash ajo Semiramira, 58

  qė Ninon trashėgoi dhe burrė pati.

  Tani Sulltani i ka ato mbretėrira.

  Ja Didoja qė fjalėn s’i pat mbajtur 61

  Sikeut dhe veten vrau nga dashuria.

  Ja dhe Kleopatra nė epsh e papėrmbajtur.

  Helenėn shih, qė pru’ mbi dhč me mija 64

  tė zeza, dhe Akilin trim me vlerė,

  qė u mposht nė jetė veē nga dashuria.

  Parisin shih, Tristanin" dhe tė tjerė, 67

  me mijra hije ai me gisht tregoi,

  qė dashuria nga jeta ndau pėrherė.

  Kur prijsi im me emėr mė dėftoi 70

  plot burra, gra, dikur me nam tė mirė,

  e humba krejt, mėshira mė pushtoi.

  Ia nisa prapė: "Poet, me sa dėshirė 73

  flas me ata tė dy qė tok po shkojnė

  dhe era lehtė duket se i prir".

  Dhe ai mė tha: "Ti prit sa tė shikojmė 76

  t’afrohen dhe lutju pėr dashurinė

  qė lehtė i bart, ata do tė dėgjojnė".

  Drejt nesh kur i shtyu era-suferinė 79

  u bėra zė: " O shpirtra tė dėshpėruar,

  tė flasim ejani po s’pat ndalime".

  Porsi pėllumbat mallit pėrvėluar 82

  drejt ēerdhes s’ėmbėl qiellit flur lėshohen

  me krahėt e shpalosur e shtrėnguar,

  kėshtu nga ēet’ e Didos vrik largohen 85

  dhe vijnė ata mes ajrit tė fėlliqur,

  aq fort nga thirrj’ e dhemshur pėrgjėrohen.

  " O shpirt plot hir, bujar e zemėrndritur, 88

  qė vjen tė shohėsh nėpėr errėsirė

  ne qė me gjak e patėm dheun vaditur,

  sikur ta kishim mik ne perėndinė, 91

  pėr paqėn tėnde fort e kishim lutur,

  se paske pėr tė gjorėt ne mėshirė.

  Nė paē gjė pėr tė thėnė a pėr tė pyetur, 94

  ty gati jemi pėr tė t’u pėrgjigjur,

  ndėrkohė, e sheh, dhe era ėshtė zbutur.

  Nė breg tė detit unė u pata lindur, 97

  n’atė krahinė ku Poi ndal rrėmbimin,

  ku pėrrenjtė e malit bėhen krejt tė bindur.

  Nga dashuria, qė prek ēdo zemėr trimi, 100

  u lidh ky fort pas trupit tim tė bukur,

  aq kobshėm vrarė sa mė zė trishtimi.

  Dhe dashuria , qė s’lė dashnor pa zbutur, 103

  me tė mė lidhi, dhe asnjė pėrpjekje

  prej tij mė kurrė s’ka pėr tė mė shkėputur.

  Kjo dashuri na ēoi tė dy nė vdekje. 106

  Nė Kainė vaftė kush na la pa jetė!".

  Kėshtu na thanė dhe ranė nė heshtje.

  Kur e dėgjova atė shpirt tė shkretė, 109

  e ula kokėn poshtė e mė s’e ngrita.

  Pyet prijsi: " Ēfarė po mendon, vėrtet?".

  Kur u pėrgjigja: "Vaj-medet!, - thėrrita, - 112

  kushdi ē’mendime t’ėmbla, sa dėshira

  i shtynė atje ku vdekja vinte prita!".

  Pastaj nga an’ e tyre unė u prira. 115

  "Franēeskė, - i thashė, - pėr kėto mjerime

  me lot’ tė hidhur qaj nga dhemshuria.

  Por thuaj, midis tė ėmblash psherėtime 118

  qysh vallė dashuria ju pat mėsuar kaq lehtė

  tė ndanit ju dėshirat nga dyshimet?".

  "S’ka dhembje mė tė madhe, - tha, - nė jetė 121

  se tė mendosh pėr kohėn e gėzuar

  nė fat tė keq. E di dhe prijsi vetė.

  Meqė tė dish si rrėnjėt pat lėshuar 124

  kjo dashuria jonė ke aq kureshtje,

  po bėj si ai qė flet duke lotuar.

  Lexonim ne njė ditė, kot pėr prehje, 127

  pėr Lanēelotin, si u dashurua,

  krejt vetėm ishim e dyshim s’na brente.

  Vėshtrimi ynė shpesh u kryqėzua, 130

  fytyra nga leximi na qe skuqur

  dhe mendja nė njė ēast u turbullua.

  Kur ne lexuam si ai dashnor pat puthur 133

  fytyrėn qė i blatonte lumturinė,

  ky, qė prej meje kurrė s’ėshtė shkėputur,

  mė puthi buzėt me aq drithėrimė. 136

  Galeot qe libri dhe ai q’e shkroi.

  S’lexuam mė tutje ne as dhe njė grimė!".

  Kur njėri shpirt kėto mua m’i tregoi, 139

  ai tjetri qau. Kaq dhembja mė pat prekur

  sa shpejt m’u duk se fryma mė mbaroi

  dhe rashė pėrdhe porsi njė trup i vdekur. 142
  0

  #4 Anėtar jo nė linjė   albi71 

  • Veteran/e ne forum
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 1.170
  • Regjistruar mė : 02-mars 08
  • Location:europa mesme
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 157
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 14 nėntor 2009 - 09:55 MD

  KĖNGA E PESĖMBĖDHJETĖ  Tani po ecim bregut gjithė gurė.

  Me avull lumi duke u mbuluar

  mbron ujė bashkė me argjinaturė.

  Porsi flamandėt qė kanė ndėrtuar 4

  nga Bruxha nė Guisant tė larta pendė

  dhe fushėn mbrojnė nga dallga e tėrbuar,

  si padovanėt diga ngrenė nė Brentė 7

  pėr ēdo qytet e kullė si mburojė,

  nė Kiarantąnė sa pa bėrė nxehtė,

  dhe kėto brigje janė krejt njėlloj, 10

  paēka qė aq tė gjerė e tė lartuar

  s’i bėri cilido qė i ndėrtoi.

  Porsa nga pylli larg ne kishim shkuar, 13

  aq sa ku ish ta shihja ish vėshtirė

  ngado qė sytė i pata rrotulluar,

  njė turmė shpirtrash, duke na arrirė 16

  po ecte bregut dhe ata nga ne

  po shihnin, sikur natėn nė errėsirė

  sheh njė njeri kur hėna ėshtė e re: 19

  qepallat rrinin duke kapsallitur

  si njė prestar krejt plak qė shkon njė pe.

  Kėshtu nga shpirtrat duke u soditur 22

  mė njohu njėri qė pėr kind mė zuri,

  "Oh, ē’mrekulli!" - ai befas pat bėrtitur.

  Drejt meje krahun porsa ai e shpuri, 25

  ia ngula sytė nė fytyrė mirė,

  fytyrė e djegur mendjes shpejt i pruri

  kujtimn’ e vjetėr krejt tė pėrtėrirė. 28

  "Ju, ser Bruneto, nė kėtė mjerim?" -

  i thashė, dorėn time duke shtrirė.

  Dhe ai: "Tė ndahet s’ke ti kundėrshtim 31

  Brunet Latini nga kjo turmė e mjerė

  edhe me ty tė vijė, biri im?".

  "Me gjithė qejf, - i thashė unė atėherė, 34

  dhe po tė duash qė me ty tė rri,

  jam gati, po la prijsi, menjėherė".

  "O bir, nė se ndokush nga kjo ushtri 37

  vonon njė ēast, njėqind vjet i zbuluar

  pastaj qėndron nėn zjarrin batėrdi.

  Ec para, vij pėrkrah pa u vonuar 40

  gjersa t’arrijė prapė ēetėn time,

  ku qan ēdokush dėnimin e amėshuar".

  Tė shmangem nuk guxoj nga rruga ime 43

  me tė pėr tė ecur barabar, kokulur

  shkoj, si njė qė do t’i bėj nderime.

  Tha ai: ""Nga bota ē’fat tė paska shkulur 46

  qė dhe pa vdekur ti kėtu po zbret?

  Kush po tė prin nė honin, ku je ulur?".

  I them: "Atje lart nė tė qetėn jetė, 49

  pa e arritur ende pjekurinė,

  e humba rrugėn nė njė pyll tė shkretė.

  Dje nė mėngjes atij i ktheva shpinė, 52

  mė doli sa desh ktheva te ai vend

  ky qė nė shteg pėr nė shtėpi mė prin".

  Dhe ai mė tha: "Po ndoqe yllin tėnd 55

  do tė arrish nė portin plot lavdi,

  nė t’ėmblėn jetė rč siē pata vėnė.

  Sikur tė isha gjallė endé tani, 58

  gjersa ky qiell tė ka me sy tė mirė,

  nė punė do tė t’ndihja me siguri.

  Por populli shpėrnjohės, keq i prirė, 61

  nga Fjezola zbritur nė lashtėsi,

  qė ėshtė i vrazhdė dhe si egėrsirė,

  tė mirat sheh veē me armiqėsi : 64

  s’mbin pranė vodhės kurrė i ėmbli fik,

  tė ndodhė ndryshe nuk ka mundėsi.

  Tė verbėr mbahen nga njė nam i lig, 67

  koprracė janė, cmirėzez, krenarė,

  prandaj prej tyre sa mė larg ti ik.

  Ty nder tė sjell veē fati yt i mbarė: 70

  qejf tė tė grijnė dy partitė kanė,

  por larg nga sqepi ėshtė i ėmbli bar.

  Ata si kashtė veten le ta hanė, 73

  fidani vetėm mbettė i paprekshėm,

  po mbiu ndonjė nė plehun fjezolan.

  Ai gjallėroftė sojin e shendetshėm 76

  tė pak romakėve mbetur nė qytet,

  kur ky u bė fole pėr tė pandershėm".

  "Dėshira ime t’ish njė e vėrtetė, 79

  i thashė unė, - ende kishit rruar,

  mes njerėzish do tė ishit ju nė jetė.

  Nė mendjen time kurrė s’ėshtė shuar 82

  vegimi juaj atėror plot dhemshuri;

  nė botėn lart ju mė patėt mėsuar

  si bėhet i pavdekshėm njė njeri. 85

  Prandaj sa kohė do tė jem i gjallė

  pėr ju do flas gjithnjė me dashuri.

  Ē’thatė pėr mua do ta shkruaj ēdo fjalė 88

  pėr t’i shėrbyer asaj si krahasim

  me gjėrat tjera, lart po qe se dal.

  Por desha mos tė kini hiē dyshim, 91

  e kam ndėrgjegjen fare tė kulluar

  dhe Fati ē’mė gatit pres pa ngurrim.

  Kėto divnesa shpesh i kam dėgjuar, 94

  e sjelltė Fati rrotėn si tė dojė,

  mulliri bloftė kurrė pa pushuar!".

  Me ser Bruneton e vazhdoj atbotė 100

  bisedėn dhe e pyes kush nga hijet

  mė shumė pat shkėlqyer lart nė botė.

  "Disa prej tyre mirė ėshtė t’i dije, 103

  mė tha, - disa t’i heshtje ėshtė mirė,

  s’i dilet dot gjith’ kėsaj mizėrie.

  Por dije se plot nga kėta tė nxirė 106

  klerikė qenė e letrarė tė shquar,

  qė bėnė njė mėkat aq tė pėshtirė.

  Prishjąni shkon me turmėn e mjeruar, 109

  Franēesk d’Akorsi. Nė paē dėshirė

  tė dish gjė pėr ata me kokėn rruar,

  atė ta njohėsh s’e ke tė vėshtirė 112

  qė papa ēoi nga Arno n’Bakilon,

  ku trupin la ndėr turpe krejt i shkrirė.

  Tė flisja mė, por koha po mbaron, 115

  mė shumė s’rri dot. Ja, qė larg dalloj

  si tymi rėrėn prapė po e mbulon.

  Po vijnė ca qė s’dua t’i takoj. 118

  Tė lutem, ruajma Thesarin tim,

  ku ndiehem gjallė, tjetėr s’tė kėrkoj!".

  Pastaj u kthye dhe iku me nxitim, 121

  porsi ata qė cohėn e bleruar

  shėtitin nė Veronė me gėzim:

  si fitimtar dhe jo i turpėruar. 124
  0

  #5 Anėtar jo nė linjė   xhulia 

  • Veteran/e ne forum
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 1.108
  • Regjistruar mė : 19-janar 07
  • Interests:Musica Alternative Rock, Funk Rock, Metal.
  • Location:Italia
  • Gender:Female
 • Reputacioni: 758
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 15 nėntor 2009 - 05:48 MD

   albi71, mbi Nov 13 2009, 22:23 PM, ka thėnė:

  KĖNGA E PESTĖ
  Ia nisa prapė: "Poet, me sa dėshirė 73

  flas me ata tė dy qė tok po shkojnė

  dhe era lehtė duket se i prir".

  Dhe ai mė tha: "Ti prit sa tė shikojmė 76

  t’afrohen dhe lutju pėr dashurinė

  qė lehtė i bart, ata do tė dėgjojnė".

  Drejt nesh kur i shtyu era-suferinė 79

  u bėra zė: " O shpirtra tė dėshpėruar,

  tė flasim ejani po s’pat ndalime".


  dal canto V
  I’ cominciai: "Poeta, volontieri

  parlerei a quei due che ’nsieme vanno,

  75 e paion sģ al vento esser leggeri".

  Ed elli a me: "Vedrai quando saranno

  pił presso a noi; e tu allor li priega

  78 per quello amor che i mena, ed ei verranno".

  Sģ tosto come il vento a noi li piega,

  mossi la voce: "O anime affannate,

  81 venite a noi parlar, s’altri nol niega!"

  SECONDO CERCHIO--> "I LUSSURIOSI"

  condanna:vengono travolti dalla bufera incessantemente come in vita furono travolti dalla passione.
  0

  #6 Anėtar jo nė linjė   albi71 

  • Veteran/e ne forum
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 1.170
  • Regjistruar mė : 02-mars 08
  • Location:europa mesme
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 157
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 19 nėntor 2009 - 09:59 MD

  DANTE ALIGIERI "KOMEDIA HYJNORE" - F E R R I
  KĖNGA E TETĖMBĖDHJETĖ  Atje njė vend, qė Lugjezezė i thonė,

  prej gurėsh ngjyrėhekuri i formuar,

  si rrethi ngjan qė ferrin e pushton.

  Dhe mu nė mes tė lėmit tė mallkuar 4

  njė pus i gjerė dhe i thellė nxin,

  pėr tė mė vonė kam pėr tė treguar.

  Mes pusit dhe tė ashpėrve shkėmbinj 7

  mbetet njė brez nė formė unazore,

  qė dhjetė lugje brenda i pėrfshin.

  Siē kanė pamjen shpesh disa llogore 10

  qė shumėfish kėshtjellat i pėshtjellin

  dhe sigurojnė muret madhėshtore,

  tė tillė pamje lugjet mė pėrndjellin; 13

  si portat, qė tė gjitha kanė urė

  dhe nga fortesa mu nė breg tė hedhin,

  kėshtu nga kjo errėsirė tėrė gurė 16

  plot kreshta pranė pusit shkojnė ndėrpriten,

  pasi qė lidhin gropė e armaturė.

  U gjendėm te ky vend posa qė zbritėm 19

  nga supet e Gerionit; prijsi im

  merr majtas, ndėrsa prapa unė i ngjitem.

  Shoh djathtas meje kob edhe mjerim; 22

  nė lug tė parė jam duke vrojtuar

  tė tjera vuajtje, tjetėr fshikullim.

  Nė fund ka, lakuriq, plot tė dėnuar, 25

  drejt nesh vjen gjysma, gjysma ik nga ne,

  tė gjithė kanė ēap mė tė nxituar;

  posi romanėt n’atė jubile, 28

  qė pėr tė dalė urės pėrmatanė

  sajuan njė mėnyrė krejt tė re:

  me ballin lart nga kėshtjella nė njė anė 31

  kalon njė turmė drejt pėr nė Shėn Pjetėr,

  nė tjetrėn turma shkon drejt malit pranė.

  Kudo mbi shkemb tė zi nuk shoh gjė tjetėr 34

  veē djaj me brirė, me kamxhik pėrpjetė,

  qė shpirtat fshikullojnė si tė egjėr.

  Ah, si ia mbathin vrap ata tė shkretė 37

  nga ky kamxhik! Pas fshikullit tė parė

  askush tė dytė s’pret, jo mė tė tretė.

  Tek ecja sytė i ngula pa i ndarė 40

  drejt njėrit dhe bėrtita menjėherė:

  "Diku kėtė mė duket e kam parė!".

  I ndala kėmbėt qė ta shoh njė herė. 43

  U ndal me mua prijsi im i mirė

  dhe mė lejoi tė kthehem prapsht atėherė.

  Kot uli kokėn ky i fshikulluar 46

  qė tė mos njihej, se nė ēast i them:

  "O ti, qė je pėrdhe duke vėshtruar,

  fytyra jote nėse s’mė gėnjen, 49

  je Venedik Kaēianemiku ti.

  Te ky vend turpi pėr ē’mėkate vjen?".

  "Dėshirė s’kam ta them, - pėrgjigjet ai. - 52

  Por tė hesht s'mė lė kjo gjuhė e kulluar,

  Qė botėn lart mė ndillka pėrsėri.

  Ai qeshė, Gilozabelėn qė pat ēuar 55

  markezin tė kėnaq me trup tė saj,

  nga thashethemet siē e ke dėgjuar.

  I vetmi bolonjez s’jam qė po qaj, 58

  edhe tė tjerė plot kėtu do gjeni,

  kaq njerėz s’thonė "sipa"" te ai skaj

  qė mes Savene ndodhet edhe Reni. 61

  Atė qė them pėr ta vėrtetuar,

  kujto se shpirtmakutėr fort ne jemi".

  Njė djall, tek fliste, e pat fshikulluar 64

  dhe i bėrtiti: "M’u qėro, rrufjan,

  kėtu s’ka femra ti pėr tė tregtuar!".

  Kur prijsit tim i vajta fare pranė, 67

  pas disa hapash ne patėm arritur

  atje ku dilet nėpėr shkėmb matanė.

  Mjaft lehtė shkėmbit lart iu patėm ngjitur, 70

  shpejt djathtas kthejmė e kėta tė dėnuar

  i lėmė tė vėrdallen tė sfilitur.

  Kur sosėm tek ai vend, ku i lakuar 73

  ky shkėmb tė rrahurit lė qė tė kalojnė,

  tha prijsi: "Ndalu pak pėr tė vrojtuar.

  Tė tjerė plot, qė fatin e mallkojnė, 76

  fytyrėn ende s’di ti si e kanė,

  sepse nė njė drejtim me ne po shkojnė".

  Nga urė e vjetėr shohim njė vargan 79

  drejt bregut tjetėr duke u afruar,

  qė si tė parėt plot kamxhikė hanė.

  Dhe prijsi thotė pa ia kėrkuar: 82

  "Shih kush po vjen me pamje madhėshtore,

  qė vuan, por nuk rri duke lotuar:

  endč e ruan pamjen mbretėrore! 85

  Jasoni ėshtė, qė, i urtė e trim,

  u mori kolkėve bashkėn pėrrallore.

  Nė Lemnos erdh', kur ishte nė shtegtim, 88

  atje ku gratė me aq egėrsi

  i vranė burrat pa njė pėrjashtim.

  Me fjalė t’ėmbla e plot dashuri, 91

  ai vashėn Izifilė pat mashtruar,

  qė vetė kish pėrdorur njimėti.

  E la shtatzėnė e tė vetmuar, 94

  pėr tė po vuan ai kėtė ndėshkim

  dhe pėr Medean qė e pat tradhtuar.

  Me tė po shkon kush kreu si ky mashtrim. 97

  Dėgjove mjaft pėr lug tė parė ti

  dhe pėr ata qė brenda ai pėrfshin.

  Ku rripi i ngushtė, sosim ne tani, 100

  me pendėn e tė dytit kryqėzohet

  dhe tjetėr urė ngrihet pėrsėri.

  Nė lug tė dytė vaj i madh dėgjohet, 103

  njė turmė rri veē duke psherėtirė,

  rreh veten me pėllėmbė aq sa dėrrmohet.

  Ēdo shpat me duhmė myku qe mbuluar 106

  qė ngrihej lart si afsh nga kundėrmimet,

  me sy, me flegra duke i trazuar.

  Aq terr ka poshtė sa asgjė s’shikon 109

  mes urės sipėr ti pėr pa u ngjitur,

  ku syri hapėsirėn e pėrshkon.

  Nė fund tė gropės ne me tė mbėrritur 112

  plot njerėz shohim nė pėgėrė zhgrryer

  kėtu nga gjithė bota jashtėqitur.

  Kur sytė poshtė unė i pata kthyer, 115

  shoh njė qė s’di ish prift a shekullar,

  ngaqė dhe kokėn kish me m*t pėrlyer.

  Bėrtiti ai: "Ē’tė shtyn ty pėr tė parė 118

  mes njerėzish tė pėgėrė vetėm mua?".

  "Dikur, nė tė kujtohet, krejt tė tharė, -

  i them, - i pata parė flokėt tua. 121

  Aleks Interminel da Luka je,

  prandaj t’i ngula sytė, ashtu siē thua".

  Qėllonte kokėn ai si njė shkėrbe: 124

  "Kėtu mė sollėn fjalėt plot miklim,

  qė gjuhės sime s’iu ndanė pėr be".

  "Pėrkulu pak pėrpara, - tha prijsi im, 127

  dhe hidhi sytė pakėz mė andej,

  surratin qė tė rrokėsh me vėshtrim

  tė kurvės leshpėrpjetė atje pėrtej, 130

  qė veten po gėrric me thonj tė ndyrė,

  qė ulet poshtė e ngrihet prapė shpejt.

  Taida ėshtė k***a e pafytyrė, 133

  qė mikut "Mrekulli!" i qe pėrgjigjur

  kur pyeti: "Si t’u duk kjo qė kam prurė?".

  Por sytė tanė boll i kemi nginjur!" 136
  0

  #7 Anėtar jo nė linjė   albi71 

  • Veteran/e ne forum
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 1.170
  • Regjistruar mė : 02-mars 08
  • Location:europa mesme
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 157
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 23 nėntor 2009 - 09:33 MD

  DANTE ALIGIERI "KOMEDIA HYJNORE" - F E R R I
  KĖNGA E NJĖZETENJĖTĖ  Kėshtu nga ura n’urė ne kaluam,

  pėr gjėra duke folur qė s’pėrfshin

  kjo komedi. Nė majė kur ndaluam

  tė shihnim gropėn tjetėr plot vajtim, 4

  qė Lugjezezės u dikonte kot,

  u shtanga krejt, aq fort ajo po nxin.

  Si nė Venecia, dimrit nė tė ftohtė, 7

  nėpėr kantiere vlon katrani pis,

  sepse detarėt nuk lundrojnė dot,

  dikush tė re anijen e ujdis, 10

  njė tjetėr lyen barkėn e vjetruar,

  tė reja rrugė para se tė nisė,

  nė bash a kiē rri njė duke punuar, 13

  lopatat tjetri gdhend a thur litarė,

  njė rri tek velat duke i arnuar,

  kėshtu me hir tė Zotit, jo me zjarr, 16

  zjen poshtė meje zift’ i zi i squllur,

  rrėpirėn duke e mbuluar mbarė.

  Gjė tjetėr s’shihja me vėshtrimin ngulur, 19

  veē flluskave nga zjarri sipėr ngritur,

  qė vrik pėllcisnin poshtė me t’u ulur.

  Ndėrsa pėrposh isha duke soditur, 22

  "Kujdes, kujdes!" - mė thotė prijsi im

  dhe mė tėrheq pas vetes ai pa pritur.

  Shpejt kthehem si ai qė me padurim 25

  tė shohė do atė qė frikė i kall,

  e bėn t’ia mbath me njė vėshtrim.

  Tė ikja vetėm, s’kisha tjetėr hall, 28

  kur pashė sesi rend nėpėr rrėpirė

  dhe pas na qepet ne njė derro-djall.

  Oh, sa fodull ish ky surrat i nxirė 31

  dhe sa i egėr ish nė tė vepruar,

  sa lehtė shkelte flatrat duke shtrirė.

  Mbi supet thikė, krenarisht lartuar, 34

  njė mėkatar, qė ishte duke prurė,

  pėr lak tė kėmbės varur mban ndėr duar.

  "O kthetramprehtė, - thirri ai mbi urė, 37

  ju solla ryshfetēiun mė tė parė

  tė Santa Zitės. Poshtė e flakni flur!

  Qyteti ėshtė plot. Po shkoj tė marr 40

  tė tjerė. Bėn Bonturo pėrjashtim,

  tė tjerėt e kthejnė "Po"-nė nė "Jo" pėr ar".

  Dhe posht’ e flaku. Shpatit me nxitim 43

  pastaj ai zbriti. S’ka asnjė qen-rojė

  tė ndjekė njė hajdut me aq tėrbim.

  Ai zhytet dhe pastaj nis tė pluskojė, 46

  por djajt’ nėn urė i uluritėn fort:

  "Ky vend tė paqmit s’mundet t’i durojė!

  Kėtu nuk bėhet si nė Serkio not. 49

  Prandaj po s’pate qejf t’i ngulim heshtat

  mbi zift tė zi mos nxirr kurrizin kot".

  I ngulėn qindra cfurqe gjer nė rreshta 52

  dhe thirrėn: "Vallėzo, por i mbuluar,

  ose provo nė dot i shet gėnjeshtrat!".

  Kėshtu akēiu nė ujin e valuar 55

  t’i zhytin thelat ndihmėsve u kėrkon

  pėrsipėr ujit pėr tė mos notuar.

  "Qė mos tė shohin, - ai mė kėshillon, 58

  ti prapa ndonjė bregu u masko,

  nga ku asgjė nga sytė s’tė shpėton.

  Nėse mė fyejnė mos u shqetėso : 61

  kėtu kam qėnė dhe e di fort mirė

  ky vend si ėshtė. Mos u frikėso!".

  Nga maj’ e urės zbriti nė rrėpirė 66

  tė gropės s’gjashtė. Veē njė zemėr trimi

  mund ta pėrballte atė humbėtirė.

  Me atė vrull e flakė zemėrimi 67

  siē turren qentė mbi ndonjė tė mjerė,

  qė lyp nė vend i ndalur nga dėshpėrimi,

  nga poshtė urės dalin djajt’ aherė, 70

  tė gjitha heshtat duke ia drejtuar,

  por thirri ai: "Guxo ndokush tė bjerė!

  Tė dalė njė nga ju pėr tė dėgjuar 73

  me heshta para se ju tė mė shponi,

  pastaj mė bėni ē’keni pleqėruar".

  "Shko, Bishtakeq!" - kumboi i gjithė honi. 76

  Lėviz veē njė, qėndrojnė nė vend tė tjerėt.

  Po thoshte ai: "Pse kot ju po mė ēoni?".

  "Kujton ti, Bishtakeq, - prijsi tha aherė, 79

  se mund kėtu tė vija pa u ngarė

  nga djajt’ e tu, po tė mos kem pėrherė

  pėlqimin e Tenzot dhe fat tė mbarė? 82

  Mė lėr tė shkoj, nga qielli jam urdhėruar

  tė sjell njė tjetėr ferrin pėr tė parė".

  Aq krenari e djallit qe fashitur, 85

  sa cfurkun la te kėmbėt qė t’i bjerė

  dhe tha: "Asnjė nuk ka pėr ta goditur!".

  "Ti qė je strukur, - thotė prijsi prerė, 88

  pas shkėmbit tė urės kaq i frikėsuar,

  kėtu pa frikė eja menjėherė".

  Dhe prijsit unė shpejt i qeshė afruar. 91

  Kur djajt’ tė bėnin para pata parė,

  m’u duk s’po mbanin fjalėn e premtuar.

  Kėshtu i pashė shumė luftėtarė 94

  qė nga Kaprona, kur u dhanė besė,

  midis armiqsh plot frikė patėn ēarė.

  Tek prijsi tėrė trupin e mbėshtes, 97

  por djajt’ me sy tė gjithė unė i mas,

  se shprehja e tyre nuk mė jepte shpresė.

  Njė tjetri: "Do nė shpinė ta godasė?" - 100

  i tha njė djall dhe cfurkun ma drejtoi.

  U gjegj ai: "Po, por veē tė ulurasė!".

  Por djalli, qė me prijsin bisedoi, 103

  "Mjaft, Godolesh!" - atij i pat bėrtitur

  porsa ai ēfarė thoshte e dėgjoi.

  Pastaj na tha: "Dot s’keni pėr t’u ngjitur 106

  nėpėr kėta shkėmbinj, as mos provoni,

  se harku i gjashtė ėshtė i ronitur.

  Dhe nė se para doni qė tė shkoni, 109

  lart ngjituni, dhe nė atė bregore

  njė urė ka, nga mund ju tė kaloni.

  Dje, pesė orė plot pas kėsaj ore, 112

  njėmijedyqind e gjashtėdhjetė vjet

  u mbushėn qė kjo rrugė mė s’pėrdoret.

  Po ēoj ca djaj tė shohin nė pėrpjetė 115

  mos del nga zifti ndonjė mėkatar,

  me ta ju ngjituni, asnjė s’ju nget!

  Dil, Plakaran, dil dhe ti, Krahėtharė, 118

  nis ai tė thotė, - eja Turiqen.

  Mjekrosh, mbi dhjetėshen ti je kryetar.

  Tok me Dragonin Xhagajduri vjen. 121

  Delni Gėrricaqen, ti Derrēatall,

  Shtrembac, ti Kuqo, qė pėrbrenda zien.

  Mbi zift tė vluar tė vini shpejt vėrdallė, 124

  tek ura qė pėrsipėr lugjeve u shkon

  kėta t’i shpģni ju shėndosh e gjallė ".

  "Medet, mėsues, ky sy ē’po mė shikon! 127

  Ta bėjmė rrugėn vetėm ne mė mirė,

  nėse e di ku rruga na kalon.

  Po qe se mendja nuk tė ėshtė mpirė, 130

  ti shih ata si dhembėt po kėrcasin,

  si shkelin synė e ndjellin prapėsirė".

  "Le t’i shtrėngojnė dhembėt sa tė plasin, 133

  ti mos kij frikė, - thotė prijsi im, -

  veē mėkatarėt duan tė trumhasin".

  Nga bregu i majtė morėn shpejt drejtim, 136

  pasi njė shenjė i dhanė prijsit t’vet

  me gjuhė duke bėrė njė zgėrdhimė,

  ndėrsa ky b**hėn bėri si trumbetė. 139

  V. 7. Si nė Venecie - Nė Venedik ishte njė kantier i famshėm pėr ndėrtim anijesh i themeluar nė vitin ll04 dhe i zgjeruar sė tepėrmi nė vitin 1303. V. 37. Kthetramprehtė - emėr i pėrbashkėt pėr tė gjithė djajtė e armatosur me cfurqe qė ruajnė lugun e pestė. V . 39. Santa Zita - shėnjtorja mė e nderuar nė qytetin e Lukės (shek. XIII). Emri i saj pėrdoret nė vend tė emrit tė qytetit. V. 41. Bonturo Dati - njeri me influencė nė Lukė dhe ryshfetēiu mė i madh. V. 49. Serkio - lum afėr Lukės. V. 95. Kaprona - kėshtjellė qė Piza gibeline ia mori Lukės guelfe, por nė gusht tė vitit l289 kėshtjella iu dorėzua ushtrisė sė bashkuar tė guelfėve tė Lukės dhe Firences, nė rradhėt e sė cilės ishte dhe djaloshi Dante. V. 106-111. siē del mė poshtė, Bishtakeqi i gėnjen poetėt, kur u tregon rrugėn, sepse nė lugun e gjashtė ishin shembur tė gjitha urat. V. 112. Bishtakeqi e shpjegon rrėzimin e urės me tėrmetin qė ndodhi, sipas Ungjillit, nė ēastin e vdekjes sė Krishtit.
  0

  #8 Anėtar jo nė linjė   charm 

  • Rob zoti
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 531
  • Regjistruar mė : 11-tetor 07
  • Location:roma
  • Gender:Female
 • Reputacioni: 43
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 30 nėntor 2009 - 02:54 MD

  Kush e ka perkthyer Albi?Bukur pasi jo te gjithe njohin gjuhen e dantes,por nuk di pse me duket e cuditshme ta lexoj ne shqip
  0

  #9 Anėtar jo nė linjė   albi71 

  • Veteran/e ne forum
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 1.170
  • Regjistruar mė : 02-mars 08
  • Location:europa mesme
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 157
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 01 dhjetor 2009 - 10:36 MD

   charm, mbi Nov 30 2009, 14:54 PM, ka thėnė:

  Kush e ka perkthyer Albi?Bukur pasi jo te gjithe njohin gjuhen e dantes,por nuk di pse me duket e cuditshme ta lexoj ne shqip


  Shqipėroi: Ēezar KURTI
  0

  Shpėrndaje kėtė diskutim:


  Faqja 1 prej 1
  • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
  • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim