Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Nafta, Sa Shtrenjtė Nė Shqipėri! - Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj

Shko tek materiali

 • 2 Faqe +
 • 1
 • 2
 • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
 • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim

Nafta, Sa Shtrenjtė Nė Shqipėri! Vlerėso diskutimin: -----

#1 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

 • Admin
 • Grupi: Admin
 • Postime: 10.895
 • Regjistruar mė : 10-prill 04
 • Location:Italia
 • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 29 nėntor 2011 - 06:11 MD

  http://www.gazetastart.com/foto/logo/ekonomia.png

  Tiranė – Nė tregjet shqiptare nuk reflektohet ndryshimi i ēmimit tė naftės nė bursa, edhe pse kompanitė e karburanteve janė tė detyruara tė mbajnė rezerva deri nė 90 ditė nė depozitat e tyre, ndėrsa ende mungon njė ent publik qė tė luajė rolin e kontrollorit.
  Edhe pse bursat e huaja pasqyrojnė tendencėn e uljes sė ēmimit tė karburanteve, nė tregun tonė nafta tregtohet mbi 183 lekė/litėr, nga 178 lekė/litėr qė u fiksua nė stinėn e verės.

  Sipas tregtarėve me pakicė, ēmimet janė rritur me 5 lekė/litėr pėr shkak tė aplikimit tė taksės sė re tė qarkullimit si dhe rritjes sė kėrkesės nga qytetarėt, ēka lidhet me rritjen e fluksit tė importit tė makinave dhe plotėsimin e nevojave pėr ngrohje.

  Nė pika tė ndryshme, ēmimi i shitjes sė naftės dhe benzinės ėshtė i ndryshėm, ēka lidhet me cilėsinė e tyre. Pika tė caktuara tė shitjes me pakicė kanė shtrenjtuar naftėn nė 183-185 lekė/litėr, ndėrsa benzina vazhdon tė mbetet mesatarisht 178-180 lekė/litėr.

  Aplikimi i taksave tė reja mbi sektorin e karburanteve ėshtė reflektuar menjėherė nė tregun vendas dhe sipas INSTAT, nė tetor, inflacioni u rrit me 0.4% krahasuar me njė muaj mė parė. INSTAT raporton se nafta dhe benzina u shtrenjtuan me 0.8% si pasojė e taksės sė re tė qarkullimit, e cila ėshtė vendosur tė jetė fikse pėr litėr-gazoil dhe benzinėn nė masėn 5 lekė pėr litėr, deri nė datėn 31.12.2011.

  Kjo ka bėrė qė njė litėr benzinė, qė nga 170 lekė/litėr qė shitej para aplikimit tė taksės sė re, tė arrijė mė pas mesatarisht 176 lekė/litėr dhe nafta nga 168, nė 174 lekė/litėr. Por aplikimi i kėsaj takse do tė vijojė me ēmime tė shtrenjta nga 1 janar 2012, pasi masa e saj pritet tė jetė 7 lekė/litėr pėr benzinėn dhe gazoilin, duke i shtuar dhe 20% tė Tatimit mbi Vlerėn e Shtuar (TVSH).

  Pėr blerėsit me pakicė, kjo rritje pasqyrohet me 6 lekė/litėr deri nė fund tė 2011, ndėrsa nė 2012 do tė arrijė nė 9 lekė/litėr. Efekti nga taksa e re e qarkullimit pėr katėr muajt e fundit tė vitit 2011 pritet tė jetė rreth 1.2 miliardė lekė tė mbledhura, ndėrsa pėr vitin 2012, rreth 4.9 miliardė lekė.

  Qeveria bėri njė strukturim tė taksės sė karbonit, e cila ishte 1,5 lekė/litri mbi benzinėn dhe 3 lekė/litri mbi gazoilin. Prej shtatorit kjo taksė po aplikohet mbi prodhimin vendas dhe tė importit tė nėnprodukteve tė naftės me 3 lekė/litėr pėr gazoilin, pėr benzinėn 1.5 lekė/ litėr, solar dhe mazut 3 lekė/ litėr, vajguri 3 lekė/ litėr, pėr koks nafte 3 lekė/kg.

  Nga kjo taksė, Qeveria pret qė tė marrė 370 milionė lekė mė shumė taksa nė 2011-ėn, ndėrsa efekti i pritshėm pėr 2012-ėn do tė jetė 775 milionė lekė mė shumė. /Start/
  0

  #2 Anėtar jo nė linjė   sabah 

  • V.I.P
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 660
  • Regjistruar mė : 28-janar 09
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 446
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 30 nėntor 2011 - 07:37 MD

  http://oil-price.net/BRENT/1m_small.gif
  Cmimet e kripura tė karburantit, mjetet shqiptare furnizim nė Maqedoni
  Pas ngritjes sė cmimit pėr cdo njė fuci naftė nė Botė, tregu vendas i jonė njeh automatikisht rritje, por nėse cmimi nė botė pėson ulje tek ne ndodh e kundėrta. Shqipėria ka treg tė shtrenjtė tė karburanteve krahasuar me vende tė rajonit si Maqedonia. Aktualisht nė pikat e tregtimit tė karburantit nė Tiranė, 1 litėr naftė u shit sot mesatarisht 164 lekė, 1 litėr benzinė 180 lekė, kurse Euro Diezel, 178 lekė.
  Pėrkrah fenomenit tė cmimeve qė nuk pėsojnė kurrė ulje, nė zonėn juglindore tė vendit ka nisur njė fenomen i ri. Automjete nga Shqipėria "pushtojnė" pikat e tregtimit tė karburantit nė zonėn fqinje tė Maqedonisė pėr tė mbushur serbatorėt me karburant, pasi ēmimi atje ėshtė mė shumė se 30 pėr qind mė i ulėt se nė tregun shqiptar.
  Gazeta Shqiptare mėson se ky fluks ka ardhur nė rritje, por dy javėt e fundit, ėshtė shėnuar njė numėr rekord. Ndėrkohė, pronarėt e mjeteve shqiptare qė furnizohen nė benzinatat e Maqedonisė konfirmojnė se njė veprim i tillė ėshtė me leverdi, pasi njė litėr karburant tek fqinjėt, ėshtė mė shumė se 60 lekė mė pak se nė Shqipėri. "Ēfarė po ndodh kėshtu me ju. Ka mė shumė se 10 ditė qė vijnė radhė automjetesh pėr t“u furnizuar me karburant. Pėr ne ėshtė me leverdi, pasi kemi punė si asnjėherė, duke siguruar edhe fitime",- pohoi pėr "Gazeta Shqiptare" Mirēe Naumovski, pronar e njėkohėsisht shitės nė njė nga benzinatat e Ohrit.
  Prej disa ditėsh, automjete me targa tė Librazhdit, Pogradecit, Korēės e deri Elbasanit, pasi kalojnė pikat e kalimit kufitar, shkojnė nė benzinatat mė tė afėrta tė Maqedonisė dhe furnizohen me naftė apo me benzinė. "Kėtė punė bėjmė ne, njė herė nė disa ditė, nė Ohėr, nė Strugė, nė Resnjė dhe deri nė Manastir. Nė Strugė furnizohemi nė pikėn mė tė afėrt, qė ėshtė 11 kilometra nga dogana e Qafė-Thanės, ndėrsa nė Ohėr, duhet tė bėjmė rreth 25 kilometra nga Tushemishti. Po ėshtė me leverdi, pasi atje paguajmė pėr njė litėr karburant rreth 600 apo mė pak lekė. Tė themi me dhjetėra ėshtė pak, por me qindra ndoshta kanė filluar tė furnizohen me karburant nė vendin fqinj",- pohoi dje njė shofer pogradecar nė pikėn e kalimit kufitar tė Qafė Thanės.

  www.balkanweb.com, 15.11.2011
  1

  #3 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.895
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 30 nėntor 2011 - 09:18 MD

  Shteti rregullator inegzistent........
  0

  #4 Anėtar jo nė linjė   sabah 

  • V.I.P
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 660
  • Regjistruar mė : 28-janar 09
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 446
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 30 nėntor 2011 - 09:45 MD

  Eshte shume e turpshme kjo qe ndodh ne shqiperi me cmimet e karburanteve dhe jo vetem ato...
  1

  #5 Anėtar jo nė linjė   Ariel 

  • shqiptar 24 karat
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 3.397
  • Regjistruar mė : 21-qershor 05
  • Location:Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.347
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 01 dhjetor 2011 - 05:44 PD

  ne shqiperi ne gusht shteti vendosi nje takse qe e rriti cmimin dhe flitej qe ne janar kjo takse do rritej akoma.
  Cmimi i karburantit ne Shqiperi eshte njelloj me vendet europiane per mos me thene ndoshta ia kalon pak, po cilesia eshte 0, mire qe skane goje te flasin makinat.
  1

  #6 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.895
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 01 dhjetor 2011 - 10:47 MD

  Visualizza messaggiosabah, mbi 30 nėntor 2011 - 09:45 MD, ka thėnė:

  Eshte shume e turpshme kjo qe ndodh ne shqiperi me cmimet e karburanteve dhe jo vetem ato...

  ka shume gjera te ēuditshme qe ndodhin ne ''ekonomine'' shqiptare........
  0

  #7 Anėtar jo nė linjė   Ariel 

  • shqiptar 24 karat
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 3.397
  • Regjistruar mė : 21-qershor 05
  • Location:Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.347
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 02 dhjetor 2011 - 06:04 PD

  Visualizza messaggiokavajoti, mbi 01 dhjetor 2011 - 10:47 MD, ka thėnė:

  ka shume gjera te ēuditshme qe ndodhin ne ''ekonomine'' shqiptare........

  Po normal, dhe te gjitha ne kurriz te popullit
  1

  #8 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.895
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 02 dhjetor 2011 - 04:01 MD

  Visualizza messaggioAriel, mbi 02 dhjetor 2011 - 06:04 PD, ka thėnė:

  Po normal, dhe te gjitha ne kurriz te popullit  Ajo dihet , qe populli e han gjithmon..........
  0

  #9 Anėtar jo nė linjė   shadow 

  • Veteran/e ne forum
  • Grupi: STAFI
  • Postime: 1.145
  • Regjistruar mė : 21-prill 04
 • Reputacioni: 63
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 02 dhjetor 2011 - 11:06 MD

  se kuptoj pse ngriheni dhe kritikoni.per mendimin tim shqiptaret jane aq te zgjuar sa qe mund te ngrihen dhe te protestojne rrugeve dhe te bojkotojne karburantet te pakten per dy tre dite se nuk i gjen gje,ne vend qe te ngrihen dhe te debattojne apo te shkojne ne mitingje politike.

  ps:cdo popull meriton ate qe e komandon.
  1

  #10 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.895
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 03 dhjetor 2011 - 09:29 PD

  Visualizza messaggioshadow, mbi 02 dhjetor 2011 - 11:06 MD, ka thėnė:

  se kuptoj pse ngriheni dhe kritikoni.per mendimin tim shqiptaret jane aq te zgjuar sa qe mund te ngrihen dhe te protestojne rrugeve dhe te bojkotojne karburantet te pakten per dy tre dite se nuk i gjen gje,ne vend qe te ngrihen dhe te debatojne apo te shkojne ne mitingje politike.

  ps:cdo popull meriton ate qe e komandon
  .


  Mese e vertet kjo.
  0

  Shpėrndaje kėtė diskutim:


  • 2 Faqe +
  • 1
  • 2
  • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
  • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim