Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Mėsuesi Patriot Z. Fehmi Sinella - Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj

Shko tek materiali

Faqja 1 prej 1
 • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
 • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim

Mėsuesi Patriot Z. Fehmi Sinella Nga: Prof. Neki Babamusta Vlerėso diskutimin: -----

#1 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

 • Admin
 • Grupi: Admin
 • Postime: 10.895
 • Regjistruar mė : 10-prill 04
 • Location:Italia
 • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 29 dhjetor 2011 - 01:54 MD

  http://www.kavajaonline.com/forumi/uploads/post-7-1216826692_thumb.jpg

  Z. Fehmi Sinella ka lindur nė Kavajė me 16 Prill 1923, prej njė familje patriotike dhe arsimdashėse. Qysh nė fėmijėri, nė shtėpinė e tij, qė nga viti 1914, familja Sinella kishte 3 arsimtarė tė gjuhės shqipe, ku Fehmiu fitoi dashurinė pėr Nėnėn Shqipėri, por edhe pėr Kosovėn. Kjo dashuri u pėrforcua edhe mė shumė nė shkollėn plotore fillore, ku drejtori i shkollės, nga Kosova, shpesh here i fliste me pasion pėr Kosovėn, pėr vuajtjen dhe robėrinė serbe. “Kur qante ai, qanim dhe ne, duke ushqyer shpirtin tone me urrejtjen ndaj okupatorit tė egėr sllav serb”, – shprehet Fehmiu. Kėto ndjenja iu shtuan edhe mė tepėr nė kohėn e rinisė, nė shkollėn e mesme, prej mėsuesve tė tij tė nderuar si Ahmet Gashi. Njėkohėsisht informohej nga gazetat dhe revistat e asaj kohe qė shkruanin pėr vuajtjet dhe tortuar monstruoze tė pushtuesit serb ndaj vėllezėrve kosovarė.

  “Kėsaj Kosove martire legjendare, unė biri i Shqipėrisė dhe i Kosovės i fala asaj dashurinė dhe rininė time, me gjithė shpirt e zemėr. Nga viti 1945-1950 shkoj bashkė me shokėt e mi, me njė mision tė lartė, si mėsues vullnetar, pėr forcimin e zgjimit kombėtar dhe hapjen e shkollave shqipe, tė vendosur pėr tė dhėnė edhe jetėn.”

  Nė Kosovė shkuan vullnetarisht pėr tė pėrhapur gjuhėn shqipe 200 mėsues nga Shqipėria, dhe bashkė me to edhe 15 arsimtarė nga Kavaja, ndėrmjet tė cilėve: Mustafa Krantja (artist i popullit), Vangjel Daka, Ali Veizi, Zef Ēurija, Sali Elhyka, etj. Kėtoa mėsues punuan me sakrifica tė panumėrta, tė ndjekur nga autoritetet dhe U.D.B.-ja Jugosllave, pėr qėllime shoveniste.

  Mėsuesi Sali Elhyka, nga torturat e shumta, pėsoi pėrjetė trauma psiqike, duke humbur vetėdijen, i lėnė nė harresė nga diktatura komuniste.

  0

  Shpėrndaje kėtė diskutim:


  Faqja 1 prej 1
  • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
  • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim