Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Facebook , Tricks ,te Fshehta Sugjerime Lajme - Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj

Shko tek materiali

Faqja 1 prej 1
 • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
 • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim

Facebook , Tricks ,te Fshehta Sugjerime Lajme Vlerėso diskutimin: -----

#1 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

 • Admin
 • Grupi: Admin
 • Postime: 10.894
 • Regjistruar mė : 10-prill 04
 • Location:Italia
 • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 01 korrik 2012 - 05:33 MD

  Ne nje tentative aspak te kendshme per perdoruesit e Facebook per te rritur shikueshmerine e sherbimit email @facebook.com ( i cili u hodh ne rrjet nje vit me pare por pa suskesin e pritur),facebook ka vendosur te trasformoje te gjitha adresat e vendosura ne profilet e perdoruesve te saj me shtesen @facebook.com.Kjo do te thote se nese ju kishit vendosur ne profil nje adrese hotmail , gmail apo tjeter ne facebook , tani ne vend te saj paraqitet ai me prapashtesen @facebook.com . Nese jeni te interesuar te riktheni emailin ne profilin tuaj facebook ne gjendjen fillestare nuk duhet te beni gje tjeter , se te lexoni hapat ne vashdim , mjaftojne pak mnuta kohe.:  Duhet te kryeni lidhjen ne profilin tuaj ,
  Te klikoni le adresa e informacioneve , qe ndodhet poshte fotos se profilit
  Te klikoni tek Modifiko tek box i informacioneve te kontaktit,
  Te klikoni tek shigjeta blu anash adreses email te facebookut dhe te zgjidhni opsionin jo i shikueshem tek ditari i menuse qe hapet.
  Te klikoni tek shigjeta blu qe anash adreses email reale (Gmail, Hotmail, ecc.) dhe te zgjidhni opsionin e shikueshem tek ditari i menuse qe hapet,
  Te klikoni tek pulsanti ruaj te dhenat.

  Kaq ishte procedura , ne prfilin tuaj nuk do te paraqitet adresa @facebook.com ,por ajo qe ju keni zgjedhur kur jeni regjistruar ne facebook.nese nuk deshironi te paraqitni emailin tuaj ne profilin tuaj ne facebook mjafton qe te zgjidhni opsionin jo i shikueshem si per adresen email te facebbok ashtu edhe adresen tuaj reale.


  PS! nderrimin automatik te adreses se profilit te facebook nga adresa reale ne ate me @facebook.com Facebook ka filluar ne disa shtete , dhe me vone pritet qe te ndodhe me te gjitha profilet.
  0

  #2 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.894
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 01 korrik 2012 - 05:44 MD

  Te Modifikosh ( redaktosh) komentet nė Facebook, tani mundet(nė ēdo kohė).

  Ndoshta shumė prej jush e dini tashmė, por pėr tė gjithė ata qė nuk jane lidhur ditet e fundit ne rrjetin social facebook , ka nje lajm interesant , prej disa ditesh komentet tuaja te ndryshme mund te modifikoehen , pa afat kohor.Deri par pak ditesh nė fakt, ju mund tė redaktonit komentet tuaja vetėm brenda njė minutė nga publikimi i tyre - mbase eshte dicka e vogel por nje pjese e mire e perdoruesve te facebokk kne mbetur te kenaqur nga kjo mundesi e re .

  Nga sot, ēdokush mund tė ndryshojė komentet e tij , te njė lidhjeje video, apo foto thjesht duke pozicionuar mausin mbi tė dhe duke klikuar ikonėn laps qė shfaqet sė pari nė tė djathtė dhe pastaj nė pika menu Edit. Pasi tė keni redaktuar komentin tuaj, ju klikoni Enter pėr tė konfirmuar dhe ju e keni kryer ate. Nė kėtė mėnyrė, ju mund tė shmangni gabimet klasike per shkak te shpejtesise apo te shkrimit ne tastiere.

  Mundesia pėr redaktuar komentet nė Facebook ende mund tė mos jetė aktiv nė tė gjitha llogaritė, por tani kjo ėshtė njė ēėshtje e orėve. Pėr fat tė keq, sė bashku me komentet,nuk eshte shtuar opsioni pėr tė redaktuar postimet e bėra nė ditar, por tani pėr tani ne do tė themi qė ne mund tė jemi tė kėnaqur per mometin.
  0

  #3 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.894
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 26 korrik 2012 - 04:25 MD

  Nisin telashet edhe per “Facebook”


  Perdoruesit e rrjetit shoqeror “Facebook” jane gjithmone e me te lodhur me reklamat e shumta qe vendosen ne faqe.
  Nje anketim i nje kompanie te pavarur arriti ne perfundimin se 53% e perdoruesve mendojne se publikimet e sponsorizuara, faqet e rekomanduara dhe reklamat jane bere te tepruara dhe te merzitshme.

  Sipas tyre, faqja eshte bere shume komerciale dhe kjo mund te rrezikoje ne te ardhmen edhe statusin e kompanise se Mark Zuckerberg si rrjeti shoqeror me popullor ne bote.

  Lajmi vjen ne nje jave te konsideruar si nder me te keqijat ne historine e “Facebook”.

  Kompania pritet te deklaroje humbje, ndersa do te raportoje bilancin per tremujorin e pare te vitit.

  Nese do te ndodhe keshtu, kjo do te jete hera e pare ne historine e rrjetit shoqeror qe regjistrohen tre muaj me renien fitimesh.

  Vendimi i debatueshem per te kuotuar kompanine ne burse ne maj gjithashtu rezultoi nje eksperiment i deshtuar, ndersa rrjeti humbi shume shpejt vleren e fryre te aksioneve te tij ne treg.

  Ne sondazhin e kryer, 46% e perdoruesve shpreheshin gjithashtu kunder ndryshimeve te ndodhura se fundmi, me perfshirjen e “timeline” apo kronologjise jetesore si nje risi, ndersa vetem 39% duket se e kane pelqyer ndryshimet e reja te kryera ne sistemin e “chat”-imit ne rrjet.
  0

  #4 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.894
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 06 gusht 2012 - 08:57 MD

  Facebook i paguan hakerėt me mbi 400,000 dollarė pėr t’i arrnuar vrimat
  Nė konferencėn e hakerėve Defcon qė u mbajt gjatė kėsaj jave nė Las Vegas, Facebook nuk ėshtė vetėm duke rekrutuar ekspertė tė rinj tė sigurisė, por gjithashtu ėshtė duke e pėrhapur fjalėn pėr shpėrblimet qė ėshtė duke i dhuruar – pėr vrimat e veta.

  “Interneti ėshtė i ashpėr, ju duhet tė supozoni se tė gjithė njerėzit janė duke provuar qė tė futen,” tha anėtari i skuadrės sė sigurisė Facebook Security, Fred Wolens, pėr The Verge. Facebook ka ofruar shpėrblime mė parė pėr hakerėt dhe madje ka punėsuar disa hakerė tė profilit tė lartė, por kurrė nuk ėshtė deklaruar kaq haptas.

  Me “shpėrblimet pėr vrimat” pėr hakerėt qė mė parė mbuluan vrimat nė produktet e rrjetit Facebook, shpėrblimet tani mbulojnė edhe infrastrukturėn dhe serverėt e rrjetit Facebook. Ndėrmarrja tashmė ka dhuruar mbi 400,000 dollarė si shpėrblime deri mė tani, ku secili shpėrblim ėshtė nga 500 dollarė minimumi, nė 10,000 dollarė pėr njė dobėsi kritike. “Ne i shtyjmė pėrditė,” tha njė anėtar i ekipit Facebook Security, “ashtu qė ne tė mund tė azhurnojmė mirė diēka nė ēdo kohė tė ditės.

  Njė arrnim i vrimės do tė mund tė merrte njė orė pėr ta arrnuar pėr tė gjithė pėrdoruesit mbarėbotėror. Nė lajmin pėr pėrfitimet e veta, Facebook tregoi para dy ditėve qė ky rrjet ka gati njė miliard pėrdorues mujor. “Ne mund t’i bėjmė arrnimet aq shpejt dhe kjo ėshtė diēka tė cilėn shumica e ndėrmarrjeve nuk janė nė gjendje ta bėjnė. Kjo minimizon mundėsinė qė njė vrimė tė shfrytėzohet,” tha ai.
  0

  #5 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.894
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 06 gusht 2012 - 08:58 MD

  Facebook teston opsionin ‘Ruaj pėr mė vonė’


  Rrjeti social ėshtė duke testuar njė opsion tė ri si pėr faqen nė versionin desktop ashtu edhe pėr atė mobile. Ai quhet ‘Ruaj pėr mė vonė’ (Save for later) dhe ju lejon tė ruani postime nė njė folder ruajtjeje (Saved folder). Kjo karakteristikė ngjan me atė nė Twitter, kur shtohet njė cicėrimė nė ‘Tė preferuarat’ (Favorites).

  Ky folder gjendet nė Apps tek Facebook pėr iOS si dhe tek versioni desktop. Pėr tė ruajtur njė postim, mbani tė shtypur opsionin dhe do tė shfaqet njė mesazh ‘Save’. Nė Facebook desktop, opsioni Save mund tė gjendet nėn postimet, ngjitur me Shpėrndaj, Komento dhe Pėlqej.

  “Po testojmė kėtė karakteristikė tė re pėr tė ruajtur postimet me njė pėrqindje tė vogėl pėrdoruesish”, u shpreh kompania.

  Sipas iMore, miqtė nuk do tė vihen nė dijeni nėse i ruani postimet e tyre, njė veēori kjo qė e dallon nga ‘Tė preferuarat’ e Twitter.

  Deri tani nuk dihet ende nėse ky opsion do tė jetė i gatshėm gjerėsisht. Psh. Facebook e la vetėm njė ditė opsionin ‘Find Friends Nearby’ para disa kohėsh.

  Qė nga e marta, ky opsion i ri ėshtė i disponueshėm vetėm pėr disa iPhone, iPad dhe pėrdorues desktopi. iMore shkruan se kjo karakteristikė nuk ka nevojė pėr pėrditėsim, pasi do tė shfaqet vetė automatikisht.
  0

  Shpėrndaje kėtė diskutim:


  Faqja 1 prej 1
  • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
  • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim