Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Dekret Për Shembjen E Ndërtimeve Pa Leje Në Bregdet - Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj

Shko tek materiali

Faqja 1 prej 1
 • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
 • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim

Dekret Për Shembjen E Ndërtimeve Pa Leje Në Bregdet Gazeta Metropol Vlerėso diskutimin: -----

#1 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

 • Admin
 • Grupi: Admin
 • Postime: 10.895
 • Regjistruar mė : 10-prill 04
 • Location:Italia
 • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 17 gusht 2012 - 07:10 MD

  Kryeministri Berisha paralajmėron: Tė babėziturit do tė paguajnė kostot

  Kryeministri Sali Berisha deklaron nė mbledhjen e qeverisė sė nė shtator do tė nxirret dekret i posaēėm pėr shembjen e ēdo ndėrtimi pa leje pėrgjatė gjithė vijės bregdetare tė Shqipėrisė. Kreu i qeverisė u ka bėrė thirrje autoriteteve lokale qė tė ngrihen nė lartėsinė e duhur, sepse kanė shumė punė pėr tė bėrė nė forcimin e disiplinės fiskale dhe mbrojtjen e brigjeve. “Jam kėtu pėr t’u ēuar mesazh atyre qė marrin pėrsipėr pėr tė rrėnuar brigjet e vendit. Ju jap fjalėn e nderit se nė shtator, do tė ketė masa tė rrepta kundėr ndėrtimeve pa leje, ndaj atyre tė babėziturve qė ndėrtojnė nė rėrė. I prishni vetė se ato do tė kenė vetėm njė fat ligjin, ligjin dhe vetėm ligjin. Mos shpenzoni para tė nderuar zotėrinj tė babėzitur gjer nė palcė, sepse me rėnien e fluksit turistik, e gjithė forca e ligjit do tė jetė mbi ndėrtimet tuaja, dėshmi e njė babėzie tė shfrenuar. Do tė paguani dhe pėr prishjen e tyre. Njė dekret i veēantė do tė pėrgatitet nga Ministria e Punėve Publike dhe Ministria e Drejtėsisė pėr kėtė”,- premtoi Kryeministri Berisha.

  Mbledhja

  Kryefjala e mbledhjes sė djeshme tė qeverisė, siē e cilėsoi edhe vetė Kryeministri ėshtė sezoni turistik. Ai e cilėsoi turizmin e kėtij viti si njė nga arritjet mė tė ndjeshme, pasi u vėrejt njė rritje e numrit tė turistėve tė huaj, 277 mijė mė shumė turistė tė huaj gjatė 7 muajve tė parė tė vitit, tė cilėt fuqizuan mė tej turizmin si degė kryesore e ekonomisė shqiptare dhe u krijuan nė vend 190 mijė vende pune. “Turistėt bėnė qė tė fuqizohet mė tej turizmin si degė kryesore e ekonomisė shqiptare. Bėnė qė vetėm nga kjo degė u krijuan nė vend 190 mijė vende pune, njė shifėr rekord. Tė gjithė ata tė cilėt qė udhėtojnė nga Velipoja nė Ksamil konstatojnė morinė e jashtėzakonshme tė vendeve tė punės qė funksionojnė nė kėtė sektor. Nga Velipoja nė Ksamil nuk ka pasur njė dyndje tė tillė turistike”,- vijoi Berisha. Sipas tij, dyndje tė jashtėzakonshme ka njohur jugu, ndėrsa qeveria ka bėrė mė shumė se asnjėherė pėr kushte mė tė mira nė njė kohė qė kėtė vit ka investuar 220 milionė euro pėr turizmin.

  Infrastruktura

  “Mesazhe vijnė nga jugu me dy rrugėt e bukura tė inauguruara nė njė hark njėjavor, rrugė tė cilat kanė transformuar njė herė e pėrgjithmonė zonat e bukura turistike tė vendit: autostrada Levan-Vlorė, dhurata mė e bukur pėr 100-vjetorin pėr Vlorėn dhe autostrada Levan-Damės qė ka shkurtuar nė mėnyrė tė jashtėzakonshme distancėn Gjirokastėr-Tiranė. U pėrurua terminali i ri i portit tė Durrėsit, u ndėrtuan rrugėt kryesore tė trashėgimisė kulturore nga Finiqi nė Drisht”,- theksoi shefi i qeverisė, ndėrsa shtoi se investime janė bėrė dhe po bėhen nė tė gjitha zonat malore nga maja e Ēajupit deri nė Bjeshkėt e Namuna dhe nė Valbonė, Shishtavec, Prespė, Voskopojė. “Ka njė hapje tė potencialeve malore tė vendit. Kontributi nė ekonominė shqiptare ėshtė shumė i madh, qindra miliardė lekė, por mbi tė gjitha kontributi nė luftėn kundėr varfėrisė ėshtė rezultati mė i shkėlqyer i turizmit”. Berisha e vlerėsoi turizmin edhe si njė nga shtyllat qė e mbrojti Shqipėrinė nga kriza. “Nė qoftė se lexoni statistikat kriza ka prekur nė njė farė mėnyre intensitetin e trafikut ajror, por ėshtė shtuar nė mėnyrė thelbėsore trafiku jugor. Ata qė udhėtojnė nė fundjavė nė rrugėt e Shqipėrisė harrojnė se janė nė kėto rrugė. Autokolonat e pafundme, qė hyjnė nė vend nga pikat kufitare”,- theksoi ai, ndėrsa i bėri thirrje Ramės qė tė mos hedhė baltė mbi turizmin, pasi nuk i shėrben askujt. “Shfytėzoj rastin t’i them zotit Rama se kasnecėt e tij qė hedhin baltė duke cituar qytete nuk i bėjnė nder PS-sė dhe askujt. Sepse ato qytete administrohen nga qeveritarėt vendorė, tė cilėt janė larg tė qenit tė pėrsosur, por nuk mund t’u mohohet shkalla e mobilizimit qė tregojnė. Ata qė sulmojnė Dakon pėr turizmin e Durrėsit e kanė me ligėsi. Unė nuk dua ta mbroj zotin Dako se mė rreptė se unė nuk qėndron kush ndaj tij, por t’u biesh sirenave qė ra numri i pushuesve nė plazhe, ndėrkohė qė po t’u shtosh ata qė pushojnė nė Hamallaj e Gjirin e Lalzit, nė Durrės, jo vetėm qė nuk janė zvogėluar, por janė shtuar me 50-60%. Sigurisht qė ky breg ėshtė pėr t’u zbuluar”,- nėnvizoi Kryeministri.

  Reagon Beqja

  Nė lidhje me deklaratat e Berishės ka reaguar Sekretari pėr Programet nė PS, Ilir Beqja. “Kryeministri akuoz (ujor) siē na tregoi sot se ka qejf te vetėquhet, foli pėr turizmin malor, por nuk tha asnjė fjalė pėr hektarėt e pyjeve qė po digjen nė kėtė verė tė nxehtė. Shėrbimi zjarrfikės ankohet se nuk ka mjete. Kėshtu ndodh nėse paratė shpenzohen pėr vila qeveritare nė bregdet apo pėr mobilie tė zyrave tė ministrave. Kryeministri foli pėr rrugėt e reja, por nuk pati kurajėn t’u kėrkojė falje shqiptarėve pėr vonesėn vetėm pėr faj tė tij tė akseve Levan- Tepelenė, Levan- Damės. Foli pėr terminalin e ri tė trageteve nė Durrės, por nuk pati kurajė tė kėrkojė falje pse e vonoi dy vjet ndėrtimin e terminalit. Kryeministri foli pėr ndėrtimet pa leje nė perlat turistike, por nė fakt demonstroi dėshtimin e qeverisė sė tij nė kontrollin e territorit, nė zbatimin e ligjit tė planifikimit tė territorit”.

  PARLAJMĖRIMI

  “Jam kėtu pėr t’u ēuar mesazh atyre qė marrin pėrsipėr pėr tė rrėnuar brigjet e vendit. Ju jap fjalėn e nderit se nė shtator, do tė ketė masa tė rrepta kundėr ndėrtimeve pa leje, ndaj atyre tė babėziturve qė ndėrtojnė nė rėrė. I prishni vetė se ato do tė kenė vetėm njė fat ligjin, ligjin dhe vetėm ligjin. Mos shpenzoni para tė nderuar zotėrinj tė babėzitur”.  POTENCIALET

  “Ka njė hapje tė potencialeve malore tė vendit. Kontributi nė ekonominė shqiptare ėshtė shumė i madh, qindra miliardė lekė, por mbi tė gjitha kontributi nė luftėn kundėr varfėrisė ėshtė rezultati mė i shkėlqyer i turizmit”. Kryeministri Berisha e vlerėsoi turizmin edhe si njė nga shtyllat qė e mbrojti Shqipėrinė nga kriza ekonomike botėrore.  SULMI

  “Shfrytėzoj rastin t’i them zotit Rama se kasnecėt e tij qė hedhin baltė duke cituar qytete nuk i bėjnė nder PS-sė dhe askujt. Sepse ato qytete administrohen nga qeveritarėt vendorė, tė cilėt janė larg tė qenit tė pėrsosur, por nuk mund t’u mohohet shkalla e mobilizimit qė tregojnė. Ata qė sulmojnė Dakon pėr turizmin e Durrėsit e kanė me ligėsi.
  0

  #2 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.895
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 17 gusht 2012 - 07:13 MD

  Ndertimet pa leje ne bregdet, Berisha: Me mire prishini vete
  Eva Gjura
  Te gjithe ata qe kane ndertuar, apo po ndertojne ne zonat bregdetare ne brezin e reres, te nisin per t'i prishur me mire vete ndertimet e tyre, sepse me 1 shtator do te nise prishja e te gjitha ndertimeve pa leje ne bregdet, duke respektuar ne menyre rigoroze ligjin. Ky ultimatum eshte dhene dje ne mbledhjen e qeverise, nga kryeministri Berisha. Mjaft i revoltuar me ate cfare ka ndodhur ne disa zona bregdetare, kryeministri ka kerkuar, qe me renien e sezonit turistik te nise menjehere puna per prishjen e te gjitha ndertimeve pa leje, ne zonen e bregut dhe kryesisht ne pjesen ranore te tij. "Jam ketu sot, per t'u derguar nje mesazh te gjithe atyre qe marrin persiper te rrenojne brigjet e vendit, une ju jap fjalen e nderit, se 1 shtatori do te shenoje zbatimin me rigoroz te ligjit, nga Ksamili deri ne Velipoje. Te babezitur qe ndertoni ne rere, tregoni se morali juaj eshte inekzistent, ne nje kohe kur ke nje siperfaqe te pafundme ku mund te ndertosh. Ato plazhe, nuk jane jetime dhe une ju garantoj ju, se ju qe ndertoni aty dhe ata qe ju bejne ju sehir, do te jene pergjegjes. Shikon nje zone te tere te ndertuar dhe sheh qe del cibani ne rere, si e si te rrenoje plazhin dhe hapesiren, sesi te pushtoje nje siperfaqe qe eshte teresisht publike", - eshte shprehur kryeministri. Duke iu drejtuar te gjithe atyre qytetareve qe kane bere keto ndertime pa leje, kryeministri u ka bere thirrje qe te nisin dhe t'i prishin vete ndertimet e tyre, ne menyre qe te perdorin edhe materialet qe kane. Berisha ka premtuar, se do t'i qendroje fjales se tij per prishjen e ketyre ndertimeve, duke zbatuar ligjin dhe vetem ligjin. Kryeministri ka premtuar, se prishjet do te nisin nga Ksamili deri ne Velipoje, duke perfshire keshtu gjithe bregun e Jonit dhe te Adriatikut, per te mbrojtur perlat qe natyra i ka falur ketij vendi. Duke iu kujtuar edhe njehere te gjithe atyre ndertuesve, vendimin qe do te miratoje se shpejti qeveria, Berisha u shpreh se, nje dekret i vecante do te pergatitet nga Ministria e Puneve Publike dhe Ministria e Drejtesise, per te qendruar me te gjithe forcen e ligjit ndaj ketyre pak njerezve qe duan t'u shkaterrojne shqiptareve, nje pasuri perrallore qe e kane nga Zoti. Ndaj, kryeministri iu ka kerkuar investitoreve qe te mos shpenzojne para, sepse me qetesimin e sezonit, me renien e fluksit turistik, e gjithe forca e ligjit do te veproje mbi ndertimet e tyre, te cilat jane deshmi e nje babezie te shperfytyruar. Berisha u ka kerkuar qe te nisin prishjen e tyre vete, sepse ndryshe do te paguajne edhe per prishjen e tyre.
  0

  #3 Anėtar jo nė linjė   Ariel 

  • shqiptar 24 karat
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 3.397
  • Regjistruar mė : 21-qershor 05
  • Location:Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.347
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 17 gusht 2012 - 11:58 MD

  Para ca vitesh rrinin fadromat ne breg te detit per te bind pronaret e hoteleve per te shit pronat per ti hap rruge ndertimit te pallateve. dhe tani ne fund te mandatit me duket sala po imiton te njejten strategji per cka ka mbet nga bregdeti...
  1

  #4 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.895
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 19 gusht 2012 - 01:09 MD

  Ndėrtimet pa leje , “njollat e zeza ” tė shtetit shqiptar

  Nga Nebil Ēika -

  “Unė jam kėtu sot pėr t’u dėrguar njė mesazh tė gjithė atyre qė marrin pėrsipėr tė rrėnojnė brigjet e vendit, unė ju jap fjalėn e nderit se 1 shtatori do tė shėnojė zbatimin mė rigoroz tė ligjit nga Ksamili deri nė Velipojė”. Tė babėzitur qė ndėrtoni nė rėrė tregoni se morali juaj ėshtė inekzistent, nė njė kohė kur ke njė sipėrfaqe tė pafundme ku mund tė ndėrtosh. Ato plazhe, nuk janė jetime dhe unė ju garantoj ju se ju qė ndėrtoni aty dhe ata qė ju bėjnė ju sehir do tė jenė pėrgjegjės. Shikon njė zonė tė tėrė tė ndėrtuar dhe sheh qė del ēobani nė rėrė, si e si tė rrėnojė plazhin dhe hapėsirėn, sesi tė pushtojė njė sipėrfaqe qė ėshtė tėrėsisht e publikut. Thirrja imė ėshtė kjo: Prishini vetė nė mėnyrė qė tė pėrdorni edhe materiale qė keni aty sepse ato do tė kenė vetėm njė fat, ligjin dhe vetėm ligjin. Dhe unė do t’i qėndroj fjalės time. Sidomos nė bregun Jon, por edhe nė atė Adriatik. Perlat janė perla, po shkove dhe i vure njė njollė tė zezė aty, i bėn njerėzit tė kthejnė kokėn, ndaj edhe njėherė mos shpenzoni para, tė nderuar zotėrinj, tė babėzitur deri nė palcė, sepse me qetėsimin e sezonit, me rėnien e fluksit turistik, e gjithė forca e ligjit do tė veprojė mbi ndėrtimet tuaja, dėshmi e njė babėzie tė shpėrfytyruar, prishini vetė se do tė paguani edhe pėr prishjen e tyre”.

  Ky ishte ultimatumi qė Kryeministri Berisha pėrēoi dy ditė mė parė nė mbledhjen e qeverisė pėr ndėrtimet pa leje nė bregdetin shqiptar, njė problem qė nuk po gjen zgjidhje pėr tė paktėn dy dekada rresht nė Shqipėri. Pa dyshim qė shqetėsimi i z. Kryeministėr pėr ndėrtimet pa leje (njollat e zeza ) nė bregdet ėshtė i drejtė e i ligjshėm, por po aq tė drejta e tė ligjshme janė edhe shqetėsimet e qytetarėve tė ndershėm tė kėtij vendi ( atyre qė nuk vėnė njolla) ndaj mosreagimit apo reagimit tė vonuar tė shtetit shqiptar ndaj shkeljeve tė hapura tė ligjit siē janė ndėrtimet pa leje qė Kryeministri kėrcėnoi se do t’i shkatėrrojė nė shtator. Ajo qė nuk arrij dot tė kuptoj nė reagimin e z. Kryeministėr, por edhe nė krejt reagimin e shtetit shqiptar ndaj njė fenomeni kaq tė pėrsėritur sa ē’ėshtė ky i ndėrtimeve pa leje ėshtė fakti pėrse nuk ndalohen qė nė fillim kėto ndėrtime. Pa tjetėr qė ndėrtimi pa leje nė bregdet apo kudo tjetėr ėshtė njė veprimtari e paligjshme, konsumimi i njė vepre penale qė si tė gjitha veprimtaritė e tjera tė paligjshme duhet tė ndalohet dhe autorėt e tyre tė ndėshkohen nga institucionet e ruajtjes sė ligjit. Nė krahasim me krime tė tjera vepra e jashtėligjshme e ndėrtimit pa leje ėshtė e dukshme, ajo konsumohet ditėn pėr diell dhe pėr realizimin e saj nevojiten shumė njerėz e mjete mekanike qė bėjnė aq shumė zhurmė e bien nė sy sa askush nuk mund tė thotė “nuk i pamė apo nuk i dėgjuam”. Me pak fjalė vepra e jashtėligjshme e ndėrtimit pa leje konsumohet botėrisht dhe nė prani tė institucioneve shtetėrore qė e kanė detyrė kushtetuese ndalimin ose mė mirė tė themi parandalimin e saj. Pėrse kjo vepėr penale e shkatėrrimit tė territorit dhe sidomos perlave turistike nuk parandalohet qė nė fillim. Duke theksuar edhe njėherė tė drejtėn ligjore e morale tė qeverisė pėr prishjen e ndėrtimeve pa leje mendoj se me lejimin e kėtyre ndėrtimeve qeveria dhe krejt shteti shqiptar janė bashkėpunėtor nė njollosjen e perlave turistike shqiptare. Pėr tė kuptuar mė mirė ketė mjafton tė kujtomė shkatėrrimet e bujshme tė Policisė Ndėrtimore vitin e kaluar nė bregdetin shqiptar, Vetėm nė Ksamil u rrafshuan rreth 300 objekte tė ndėrtuara pa leje mbetjet e tė cilave janė ende atje. Kush ka vizituar sivjet Ksamilin, por edhe zona tė tjera tė bregdetit ėshtė pėrballur me objektet e shkatėrruara, pamje qė tė kujton jo njė perlė turistike, por njė vend tė sapodalė nga lufta apo bombardimi. Kjo pėrvojė ka treguar se shteti mund tė prishė ndėrtimet pa leje, por nuk mund tė shuaj dot njollat e zeza tė krijuara prej tyre nė perlat turistike tė vendit. Pa dyshim qė parandalimi i ndėrtimeve pa leje si e ēdo vepre tjetėr penale pėrveē qė ėshtė njė detyrė e shtetit ėshtė edhe e vetmja mundėsi pėr tė shmangur dėmin ekonomik e ekologjik qė po i shkaktohet vendit nga ky mosreagim nė kohė i shtetit dhe qeverisė. Por jo vetėm kaq. Njė nga dėmet mė tė mėdha qė i vjen i vendit nga fenomeni i ndėrtimeve pa leje janė pa dyshim edhe milionat e hedhura dėm nga investitorėt e kėtyre ndėrtimeve shumica e tyre shtetas shqiptar. Shteti funksionon si kujdestar apo mbrojtės i jetės dhe pronės sė shtetasve tė tij gjė qė nuk e justifikon praktikėn e lejimit e pastaj tė shkatėrrimit tė ndėrtimeve pa leje nė Shqipėri. Pa dyshim qė shteti shqiptar me tolerancėn e tij ndaj ndėrtimeve pa leje nė kėto 20 viteve tė “kapitalizmit” shqiptar ėshtė pėrgjegjėsi kryesor i asaj qė po ndodh edhe sot nė bregdetin shqiptar dhe krejt zonat turistike. Nė kėto vite Shqipėria ėshtė mbushur nė tė gjitha anėt e sajė me ndėrtime pa leje shumica nė toka tė grabitura e tė zėna me dhunė nė mėnyrėn me tė paligjshme e tė pamoralshme tė mundshme, tė cilat janė legalizuar po nė mėnyrėn me tė pamoralshme nga shteti dhe qeveritė pėrfshi edhe kėtė te z. Berisha. Kjo politikė e praktikė me ndėrtimet pa leje pėrbėn dyshim shtytjen mė tė madhe tė ndėrtimit pa leje edhe nė bregdet. Tė mėsuar me pėrdorimin ligjit pėr efekte elektorale ndėrtuesit pa leje shpresojnė se praktika e legalizimeve e zbatuar deri si politikė shtetėrore tani pėr ndėrtimet pa leje dhe zaptimin e pronave do tė pėrsėritet edhe nė kėtė vit elektoral. Kėrcėnimi i z. Berisha mund t’i ketė tronditur planet e tyre, por gjithsesi dėmi ėshtė bėrė dhe prishja e tyre nuk zgjidh ndonjė gjė tė madhe pėrveē frenimit nė perspektive tė fenomenit.

  Jam shumė dakord me z. Berisha pėr “njollat e zeza” qė tė babėziturit vendosin nė perlat turistike, por nuk mund tė lė pa pėrmendur edhe “njollat e zeza” pėr tė mos thėnė “faqen zezė ” qė institucionet e zbatimit tė ligjit i shkaktojnė shtetit tė pretenduar ligjor dhe qeverisjes aktuale me mosreagimin po reagimin e vonuar ndaj ndėrtimeve pa leje forma mė e pėrhapur, por edhe mė e toleruar e shkeljes sė ligjit nė Shqipėri.

  http://www.gazetamet...tetit-shqiptar/
  0

  #5 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.895
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 19 gusht 2012 - 01:10 MD

  Visualizza messaggioAriel, mbi 17 gusht 2012 - 11:58 MD, ka thėnė:

  Para ca vitesh rrinin fadromat ne breg te detit per te bind pronaret e hoteleve per te shit pronat per ti hap rruge ndertimit te pallateve. dhe tani ne fund te mandatit me duket sala po imiton te njejten strategji per cka ka mbet nga bregdeti...  Ska me toka te lira arielo....... :36_1_68[1]:
  0

  #6 Anėtar jo nė linjė   Ariel 

  • shqiptar 24 karat
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 3.397
  • Regjistruar mė : 21-qershor 05
  • Location:Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.347
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 19 gusht 2012 - 01:41 MD

  Visualizza messaggiokavajoti, mbi 19 gusht 2012 - 01:10 MD, ka thėnė:

  Ska me toka te lira arielo....... :36_1_68[1]:

  Pikerisht pra, ti lirojme ...
  1

  #7 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.895
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 19 gusht 2012 - 10:22 MD

  Visualizza messaggioAriel, mbi 19 gusht 2012 - 01:41 MD, ka thėnė:

  Pikerisht pra, ti lirojme ...

  lol
  0

  Shpėrndaje kėtė diskutim:


  Faqja 1 prej 1
  • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
  • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim