Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj: Xhami E Re Ne Qender Te Kavajes - Kavaje Forumi I Qytetit Dhe Miqve Te Saj

Shko tek materiali

 • 2 Faqe +
 • 1
 • 2
 • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
 • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim

Xhami E Re Ne Qender Te Kavajes Rroshi: Do jete konkurs i hapur Vlerėso diskutimin: -----

#1 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

 • Admin
 • Grupi: Admin
 • Postime: 10.943
 • Regjistruar mė : 10-prill 04
 • Location:Italia
 • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 14 tetor 2012 - 02:24 MD

  Pike se pari, ajo do te jete nje zone teresisht pedonale. Njerezit mund te dalin lirshem, te shikojne qendren e qytetit, te qendrojne ne kafene, lulishte, shatervan, mund t'i rikthehen shtitjeve me keumbe. Qendra eshte planifikuar te behet me kalldreum tradicional. Pamja e qendres se Kavajes, do te kete nje fytyre te re, qe ti pergjigjet nevojave te kohes, sa tradicionale, aq edhe moderne tha kreu i Bashkise se Kavajes, Elvis Rroshi.Ajjo qe te bie ne sy ne projektin e kerkuar nga Bashkia Kavaje ka te beje me xhamine e re. Bashkia ne projektin e shpallur, ku kerkon qe te marrin pjese firma te medha projektuese per te dhene idete e tyre, te xhamia ekzistuese kerkon te ndertoje nje teresisht te re, e po ashtu, ne sinkron te plote me ndertimin e xhamise se re (ajo qe eshte ndertuar aktualisht eshte perfunduar ne vitin 1994) te behet edhe rikonstruksioni i te gjitha dyqaneve qe jane rreth kulles se sahatit.Ne zyren e urbanistikes se Bashkise se Kavaje ka dite qe punohet me menyren sesi administrata e re e kesaj bashkie planifikon te beje qendren e qytetit. Reabilitimi i gjithe zones se qendres perfshin nje siperfaqe prej 2.5 hektaresh. Do te nderhyhet sipas tyre ne lulishten kryesore, duke e kthyer ate ne nje vlere te shtuar te qendres se qytetit, ne sherbim te qytetareve te Kavajeste thoneekspertt n&e zyrn e urbanistike;s. Po ashtu, sheshi kryesor parashikohet te jetei shtrire ne menyre gjate;sore nga gjimnazi quotA.Moisiuquotderi te rruga uotJurgen Tradequot Qendra do t&e; jetepedonale pr t&e pasur akses sa m; tegjere nga te gjith&eqytetaret. Pepara xhamis do te parashikohet edhe nje shesh per falje thone ne zyren e urbanistikes.Ne kete menyre, Bashkia e Kavajes ka shpallur konkurrsin per Projekt-idene e Rikonstruksionit te qendre se qytetit te Kavajes qe konsiston ne paraqitjen e nje planimetrie te funksionimit teqendres dhe objekteve qe mendohet te ndertohen ne te (shatervane, lulishte rruge etj), paraqitje tredimensionale, dhe idete e zhvillimit afatmesen dhe afatgjate te funksionimit te qendres. Madje, duke dashur qe te kete sa me shume projekte te cilat do te kalojne ne filtrin e nje konkurrsi te hapur, ne debat me publikun, bashkia ka vendosur qe te gjithe te interesuarit te kontaktojne ne infokavaja@yahoo.com dhe te gjitha dokumentet mund ti dergojne prane institucionit deri ne; 31 dhjetor 2012.
  0

  #2 Anėtar jo nė linjė   kavajoti 

  • Admin
  • Grupi: Admin
  • Postime: 10.943
  • Regjistruar mė : 10-prill 04
  • Location:Italia
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 1.477
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 14 tetor 2012 - 06:45 MD

  Nje gje nuk kuptova personalisht......si projekt eshte rikualifikimi i qendres , sheshit , po xhamine aktuale ka ndermend ta prishin keta e te ndertojne te rene?'apo asaj egzistuese ti shtohet nje e re??
  0

  #4 Anėtar jo nė linjė   venaliu 

  • venali kavaje
  • Grupi: Admin
  • Postime: 6.664
  • Regjistruar mė : 12-prill 04
  • Interests:kavaja, kavaja, kavaja!....pa permendur te tjera...
  • Location:Republika Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 726
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 23 tetor 2012 - 01:30 MD

  Ashtu siē eshte ne tradite, gjithmone disa muaj para fillimit te ndonje fushate politike, nis fushata e premtive http://www.kavajaonline.com/forumi/public/style_emoticons/default/senzasperanza.gif

  "nje tjeter teresisht te re", kavajot.........rikonstruksioni i dyqaneve perbri xhamise si dhe rruges, ka qene nje nder premtimet e kryetarit te meparshem qe ne fushaten e kandidimit te pare. Dyqane qe tashme nuk kane asgje historike pasi te gjithe "qiraxhinjte" e bashkise kane bere modifikimi lesh e li. Keshtu qe me mire te flitet per rindertim me trajta te 2 shekujve me pare e kalldrem te rruges. Nese do te behet.

  Pastaj, per kullen e sahatit, asnje fjale. Per rikonstruksjonin e saj, kthimin ne vlere per qytetin, mundesimin e vizitave (me bileta) per turistet dhe, ne radhe te pare, "ēlirimin" e saj, meqe eshte peng e nje privati prej dekadash edhe pse prone e perbashket, e qytetit. Nje nder simbolet e pakta qe i ka mbetur komunitetit, si shenje e nje mireqenie ekonomike apo civilizimi te hershem, etj., per te cilen asnje kryetar ne tere keto vite pluralizmi ka vene ujin ne zjarr...frustrated./
  1

  #5 Anėtar jo nė linjė   venaliu 

  • venali kavaje
  • Grupi: Admin
  • Postime: 6.664
  • Regjistruar mė : 12-prill 04
  • Interests:kavaja, kavaja, kavaja!....pa permendur te tjera...
  • Location:Republika Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 726
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 04 dhjetor 2012 - 12:45 MD


  0

  #6 Anėtar jo nė linjė   bizi 

  • Antirezistenca
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 1.030
  • Regjistruar mė : 14-prill 04
 • Reputacioni: 33
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 04 dhjetor 2012 - 04:03 MD

  E pashe projektin po rrezik aty ke youtube, ku eshte do rrije.
  Kot per kureshtje, po fondet per gjithe ato ndryshime/ndertime/rikonstruksione nga do merren?
  Pa llogarit qe malli i shtetit, se zor t'i kete bashkia ato fonde ne gjendje, shteroset shpejt e iken gjithmone ne drejtim te paditur :P
  Normalisht pastaj duke patur parasysh qe afrojne zgjedhjet, me mire mos prekin gje se nje here cdo 4 vjet do punohet aty pastaj e t'a qajme qendren :P
  0

  #7 Anėtar jo nė linjė   venaliu 

  • venali kavaje
  • Grupi: Admin
  • Postime: 6.664
  • Regjistruar mė : 12-prill 04
  • Interests:kavaja, kavaja, kavaja!....pa permendur te tjera...
  • Location:Republika Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 726
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 21 dhjetor 2012 - 06:30 MD


  0

  #8 Anėtar jo nė linjė   lola 

  • Grupi: Kavaja
  • Postime: 18
  • Regjistruar mė : 18-shtator 11
  • Gender:Female
 • Reputacioni: 21
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 27 dhjetor 2012 - 12:41 PD

  ne rralle te pare sapo i pashe te dy projektet dhe te dyja lene shume per te deshiruar dhe se dyti pse,pse, pse duhet te ndertojne nje xhami te re kur egzistusja eshte relativisht e re dhe funksionale. kaq shume leke paska bashkia jone? se kuptoj fare punen e xhamise po qendra nga ana tjeter eshte ne nje gjendje te deshperuar dhe ka shume nevoje per nje fytyre te re qe ti sherbeje te gjith kavajsve dhe jo vetem burrave si tani.
  1

  #9 Anėtar jo nė linjė   violinavogel 

  • Fans i forumit
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 3.694
  • Regjistruar mė : 23-korrik 09
  • Gender:Female
 • Reputacioni: 1.787
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 27 dhjetor 2012 - 09:46 MD

  Visualizza messaggiolola, mbi 27 dhjetor 2012 - 12:41 PD, ka thėnė:

  ne rralle te pare sapo i pashe te dy projektet dhe te dyja lene shume per te deshiruar dhe se dyti pse,pse, pse duhet te ndertojne nje xhami te re kur egzistusja eshte relativisht e re dhe funksionale. kaq shume leke paska bashkia jone? se kuptoj fare punen e xhamise po qendra nga ana tjeter eshte ne nje gjendje te deshperuar dhe ka shume nevoje per nje fytyre te re qe ti sherbeje te gjith kavajsve dhe jo vetem burrave si tani.

  prralla n'katun ,shneti ke un'.......por jo ne shenje mosrespekti ndaj xhamise,por ndaj projekteve gjiganteske.Zoti i shtoft inotin e ti terboje derisa ti realizojne projektet madheshtore,por mos te perfundoje si ai mbikalimi ke e dalmja e kavajes(kushedi sa kane qene permasat,ne projektin urbanistik),ne te vertete eshte aq e ngushte si rrugice-kalim gamoresh....lind pyetja nga ana jone e te krishtereve,nese elvisi ben xhami madheshtore per par condition do te ndertoje dhe nje kishe madheshtore ?......bashkia investon per xhamine apo per qendren e kavajes apo te dyja bashke?koha do ta tregoje................................................. ipashprese!! prralla n'cikallesh,shneti siper nesh
  0

  #10 Anėtar jo nė linjė   venaliu 

  • venali kavaje
  • Grupi: Admin
  • Postime: 6.664
  • Regjistruar mė : 12-prill 04
  • Interests:kavaja, kavaja, kavaja!....pa permendur te tjera...
  • Location:Republika Kavaje
  • Gender:Male
 • Reputacioni: 726
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 28 dhjetor 2012 - 04:10 MD

  Visualizza messaggioviolinavogel, mbi 27 dhjetor 2012 - 09:46 MD, ka thėnė:

  prralla n'katun ,shneti ke un'.......por jo ne shenje mosrespekti ndaj xhamise,por ndaj projekteve gjiganteske.Zoti i shtoft inotin e ti terboje derisa ti realizojne projektet madheshtore,por mos te perfundoje si ai mbikalimi ke e dalmja e kavajes(kushedi sa kane qene permasat,ne projektin urbanistik),ne te vertete eshte aq e ngushte si rrugice-kalim gamoresh....lind pyetja nga ana jone e te krishtereve,nese elvisi ben xhami madheshtore per par condition do te ndertoje dhe nje kishe madheshtore ?......bashkia investon per xhamine apo per qendren e kavajes apo te dyja bashke?koha do ta tregoje................................................. http://www.kavajaonline.com/forumi/public/style_emoticons/default/senzasperanza.gif prralla n'cikallesh,shneti siper nesh  Xhamine nuk e ben (nese do te behet) Elvisi...Xhamia ne Kavaje, eshte ndertuar nga komuniteti islamik apo arab't. Ashtu si dhe kisha, edhe ajo e ēetes, jane ndertuar nga komuniteti ortodoks apo grek't.
  1

  #11 Anėtar jo nė linjė   violinavogel 

  • Fans i forumit
  • Yll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėlYll i vogėl
  • Grupi: Vip
  • Postime: 3.694
  • Regjistruar mė : 23-korrik 09
  • Gender:Female
 • Reputacioni: 1.787
  titulli: Excellent
 • Dėrguar 29 dhjetor 2012 - 11:46 MD

  Visualizza messaggiovenaliu, mbi 28 dhjetor 2012 - 04:10 MD, ka thėnė:

  Xhamine nuk e ben (nese do te behet) Elvisi...Xhamia ne Kavaje, eshte ndertuar nga komuniteti islamik apo arab't. Ashtu si dhe kisha, edhe ajo e ēetes, jane ndertuar nga komuniteti ortodoks apo grek't.

  faleminderit per sqarimin.e thashe elvisi-ne kuptimin qe prezanton bashkine,po nejse.....
  ēdo veper qe zbukuron faqen e kavajes,mirese te behet!.....
  0

  Shpėrndaje kėtė diskutim:


  • 2 Faqe +
  • 1
  • 2
  • Nuk mund tė hapėsh njė diskutim tė ri
  • Nuk mund tė pėrgjigjesh nė kėtė diskutim